جزییات افزایش 12 درصدی رشد اقتصادی

جزییات افزایش 12 درصدی رشد اقتصادی

گل چرم: رشد اقتصادی بهار در حالی مثبت اعلام شده که نسبت به بهار سال قبل و عبور از ارقام منفی، حدود 12 درصد بالاتر آمده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، آنچه در ارتباط با وضعیت رشد اقتصادی امسال از طرف مرکز آمار اعلام گردید نشان داد که رشد اقتصادی با نفت به ۷.۶ درصد و بدون نفت ۴.۶ درصد رسیده است.
اما اینکه این رشد چگونه اتفاق افتاده و از سال قبل تا حالا چه مسیری را طی کرده است بررسی آمارها در فصول گذشته نشان میدهد که رشد اقتصادی با نفت در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ منفی ۴.۳ درصد بوده که این روند منفی در دوره شش ماهه با منفی ۲.۱ و ۹ ماهه با منفی یک درصد ادامه داشته ولی در آخر سال ۱۳۹۹ با یک درصد مثبت تمام می شود.
براین اساس رشد اقتصادی از بهار سال قبل با منفی ۴.۳ درصد روند رو به افزایش طی کرده تا اینکه با رشد ۱۱.۹ درصد از صفر عبور و وارد کانال مثبت شده که در نهایت در بهار سال جاری ۷.۶ درصد را ثبت کرده است.
اما در بخش تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت نیز روند طوری بوده که از منفی ۲.۶ در بهار سال قبل به منفی ۱.۵ در دوره شش ماهه و منفی هشت در دوره ۹ ماهه رسیده و در آخر سال رشد اقتصادی مثبت ۰.۳ درصد ثبت شده است. برای سال جاری رشد اقتصادی بدون نفت در ایران مثبت ۴.۶ اعلام شده که نشان میدهد نسبت به بهار سال قبل روند رو به رشد تا ۷.۲ درصد را طی کرده است.
این که تولید ناخالص داخلی در بخش های مختلف اقتصادی به چه نحوی بوده نیز قابل توجه است و در بعضی از بخش ها بیش از ۴۰ درصد نیز روند افزایشی دارد.
گروه کشاورزی از مثبت ۰.۱ در بهار سال قبل به منفی ۴.۵ در بهار سال جاری رسیده که جزو معدود بخش هایی با رشد منفی بشمار می رود.
اما گروه معادن و صنایع از منفی ۵.۳ به ۱۳.۸ در فاصله دو بهار رسیده که نشان دهنده رشد بیش از ۱۸ درصدی در این فاصله است.
استخراج نفت و گاز طبیعی نیز از منفی ۱۴.۵ در بهار پارینه به ۲۷.۵ در بهار سال جاری رسیده که افزایش بیش از ۴۰ درصدی در این فاصله را طی کرده است.
در دیگر بخش ها می توان به رشد حوزه ساختمان اشاره نمود که از منفی دو به ۱۲.۹ در بهار امسال افزایش داشته است.


منبع:

1400/06/30
09:40:30
5.0 / 5
741
تگهای خبر: تولید , ساختمان , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم