بازار خودرو در رکود مطلق

بازار خودرو در رکود مطلق

گل چرم: بررسی قیمت انواع خودرو ها شامل داخلی ها و خارجی ها نشان میدهد که بعد از تایید طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو، همه خودرو ها در بازار شامل پرتیراژهای داخلی، مونتاژی ها و خارجی ها کم شده و با توجه به این که مشتریان برای خرید، دست نگه داشته اند، بازار در رکود سنگین به سر می برد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بررسی روند قیمت ها در بازار امروز (چهارشنبه/ ۳۱ شهریور ماه) نشان میدهد که نسبت به هفته های اخیر که روند قیمت ها در بازار، صعودی طی می شد، بعد از اعلام موافقت مجلس شورای اسلامی برای آزادسازی واردات خودرو و همانطور که پیش بینی می شود قیمت ها با آزادسازی واردات کاهش قابل توجهی خواهد داشت؛ با بیان خبر رفع ممنوعیت واردات و از سرگیری مجدد واردات خودرو، قیمت خودرو ها را در بازار تحت تاثیر قرار داده است و منجر به کاهش قیمت ها شده است.
البته این کاهش قیمت ها به جهت افزایش فروشندگان در بازار خودرو به جهت نگرانی از بابت کاهش بیشتر قیمت و در مقابل کاهش متقاضیان به امید همین موضوع (خرید با قیمت پایین تر) در آینده نیز اتفاق افتاده است.

کاهش ۵ الی ۱۰ درصدی قیمت خودرو ها در بازار
در این رابطه، سعید موتمنی- رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران- در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: هم اکنون رکود سنگینی بر بازار خودرو حاکم است. قبل از این نیز بازار در رکود به سر میبرد اما پس از آن که هفته گذشته، مجلس طرح آزادسازی واردات خودرو را مصوب کرد و به احتمال بسیار بالا، شورای نگهبان نیز با این طرح موافقت خواهد کرد، این رکود بیشتر شد. این روزها فروشنده در بازار بسیار است و در مقابل خریدار اصلا مراجعه نمی کند و هیچ خریداری در بازار نیست.
وی ادامه داد: براین اساس قیمت همه خودرو ها شامل داخلی ها، مونتاژی ها و خارجی ها در بازار با کاهش به طور متوسط پنج الی ۱۰ درصد روبه رو شده اند؛ اما همانطور که اشاره شد، با توجه به این که معامله ای صورت نمی گیرد، می توان بازهم پایین تر از قیمت های اعلامی یا بیش از این ۱۰ درصد، چنانچه دارنده خودرو، فروشنده قطعی باشد (مثلا نیاز به پول داشته باشد) زیر قیمت و ارزان تر هم خودرو خودرا بفروشد.
رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در ارتباط با این کاهش قیمت ها اعلام نمود: بطورمثال در خودرو های مونتاژی، هایما S۷ توربو که در محدوده ۷۷۰ میلیون بود، حالا ۷۳۰ هم عرضه می شود، جک که در اوج ۷۷۵ میلیون تومان بود، امروز ۷۲۰ میلیون تومان بوده است یا مزدا ۳ که تا اوایل هفته گذشته بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود، امروز یک میلیارد تومان هم مشتری ندارد.
موتمنی افزود: در خودرو های خارجی نیز همین روال دیده می شود. به طور مثال خودرویی که تا هفته گذشته بیش از ۱.۸ میلیارد تومان قیمت داشت امروز کمتر از ۱.۶ میلیارد هم فروشنده حاضر به فروش هست اما خریداری نیست.
در جداول زیر، قیمت خودرو ها در بازار امروز (۳۱ شهریور ماه) نسبت به هفته پیش چهارشنبه (۲۴ شهریور ماه) آمده است:

خودرو (ایران خودرو) ۲۴ شهریور ماه
(میلیون تومان)
۳۱ شهریور ماه
(میلیون تومان)
پژو ۲۰۶ تیپ۲ ۲۵۱ ۲۳۸ پرو ۲۰۶ تیپ ۵ ۳۰۴ ۲۹۴ پژو ۲۰۶ V۸ ۳۱۲ ۳۰۵ پژو ۲۰۷ دنده ای ۳۴۲ ۳۳۰ پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۴۲۵ ۴۲۰ ۴۰۵ GLX ۲۲۷ ۲۲۳ سمند LX ۲۴۵ ۲۳۳ دنا ۳۲۵ ۳۱۹ دناپلاس توربو دنده ای ۴۳۰ ۴۳۲ رانا LX ۲۷۳ ۲۳۰ رانا پلاس ۲۴۰ ۲۶۵ پژو پارس ۲۷۳ ۲۶۵ تارا دنده ای - ۴۹۰
خودرو (سایپا) ۲۳ شهریور ماه ۳۰ شهریور ماه سایپا ۱۱۱ ۱۵۳ ۱۵۱ سایپا ۱۳۱ ۱۳۷ ۱۳۶ سایپا ۱۳۲ (۱۳۹۸) ۱۳۲ ۱۳۰ تیبا ۱۴۸ ۱۴۳ تیبا ۲ ۱۶۰ ۱۵۵ ساینا ۱۶۳ ۱۵۶ کوییک دنده ای ۱۷۳ ۱۶۹ کوییک S - ۱۵۴
خودرو های مونتاژی و خارجی ۳۱ شهریور ماه
(تومان)
هایما S۷ ۷۳۰/۰۰۰ جک S۵ ۷۲۰/۰۰۰ مزدا ۳ ۱/۰۵۰/۰۰۰ رنو کولیوس ۲/۶۰۰/۰۰۰ کیا اپتیما ۲۰۱۷
۱/۷۲۰/۰۰۰ کیا سورنتو ۲۰۱۸ ۳/۵۰۰/۰۰۰ اسپورتیج ۲۰۱۸ ۲/۴۵۰/۰۰۰ هیوندا النترا ۲۰۱۸ ۱/۴۵۰/۰۰۰ نیسان جوک ۱/۴۸۰/۰۰۰
منبع:

1400/07/01
11:49:22
5.0 / 5
471
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم