مدیركل امور طیور وزارت جهاد كشاورزی اعلام كرد؛

دلیلهای گرانی تخم مرغ

دلیلهای گرانی تخم مرغ

مدیرکل امور طیور وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: چندین ماه است که وزارت جهاد کشاورزی درگیر تامین ارز ترخیص نهاده های دپو شده در گمرک است اما تامین ارز صورت نگرفته است.



به گزارش گل چرم به نقل از صدا و سیما، غلامرضا ملک نیا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با انداختن توپ به زمین بازی تحریم، گفت: تحریم های آمریکا در دو سال قبل سبب شد تا واردات اجداد به کشور به تعویق بیفتد.
مدیرکل امور طیور وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه واردات مرغ اجداد در انحصار چند شرکت است کسی نمی تواند خارج از این حلقه مبادرت به واردات مرغ اجداد کند، اظهار داشت: ما برای جبران کمبود و خلأ مرغ اجداد در کشور در آخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ مبادرت به تولید مرغ مادر کردیم که آن هم با مشکل تامین ارز مواجه گردید و نیمه دوم سال ۹۹ به ثمر رسید اما با وجود مشکل تامین ارز با حدود شش میلیون کاهش جوجه ریزی در آخر سال ۹۹ مواجه شدیم.
ملک نیا اظهار داشت: با تدابیر جایگزین که صورت گرفت توانستیم کاهش تولید را با اعمال افزایش سن و تولید تولکبری جبران نماییم.
وی اضافه کرد: در مراحل جبران کاهش تولید؛ پیش بینی واردات تخم مرغ خوراکی را هم کرده بودیم برای اینکه افزایش تقاضا قابل پیش بینی بود.
افزایش قیمت تخم مرغ کار یک شبه نبوده است
در ادامه حمید کاشانی، رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار اظهار داشت: تلاطم و افزایش قیمت تخم مرغ کار یک شبه نبوده است که امروز گرفتار نوسان صعودی نرخ ها باشیم بلکه حاصل اشتباهاتی است که در یک سال قبل انجام شده است.
وی افزود: بی توجهی به هشدارهایی که در بخش تولید تخم مرغ داده شد ریشه قیمت گذاری های امروز این کالا شمرده می شود. این قیمت گذاری قابل پیش بینی بود برای اینکه از اسفند سال قبل تا حالا بیش از ۵۰ نامه به وزیر و رییس جمهور وقت، معاون اول، مجلس و قوه قضائیه زدیم و شرح وضعیت کردیم.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار نخستین علت بی نظمی قیمت تخم مرغ را اصلاح قیمت عنوان نمود و اضافه کرد: قیمت ها واقعی نیست، قیمت این کالا آذر ماه سال قبل ۱۴ هزار تومان بود که با درخواست های مکرر ما بمنظور واقعی کردن قیمت تخم مرغ همراه شده است.
وی اشاره کرد: در سه ماه گذشته در بخش تامین ذرت مشکلاتی داشتیم، در دو ماه اخیر حدود ۵۰ درصد نیاز به ذرت و سویای مورد نیازمان را از بازار آزاد تهیه یا از مواد نامرغوب و جایگزین استفاده کردیم و همین موضوعات سبب لطمه زدن به تولید می شود.
کاشانی با اشاره به اینکه تولید تخم مرغ کشور به اندازه تقاضا و مصرف است، اظهار داشت: طبق نامه نگاری های انجام شده به مسئولین وقت در سال گذشته؛ راهکارهایی پیشنهاد کردیم که اگر عملی می شد نیازی به واردات نبود و شاهد بی نظمی در بازار هم نبودیم.
وی افزود: هم اکنون هر شانه تخم مرغ در میادین ۴۱ هزار تومان عرضه می شود اما فروشندگان در میادین می خواهند که این نرخ به ۳۳ هزار تومان کاهش یابد؛ از آنجائیکه تخم مرغ کالای فاسد شدنی است و ما امکان نگهداری نداریم مجبوریم با نرخ کمتری عرضه کنیم؛ سوال این جاست که چرا قیمت تخم مرغ در طول شش ماه گذشته با سه مرتبه نامه نگاری؛ افزایش نیافته و اصلاح نشده است؟
ملک نیا در پاسخ اظهار داشت: ما معتقدیم که قیمت این کالا باید تغییر کند اما اصلاح قیمت مراحلی دارد که مکاتباتی می طلبد.
کاشانی در پاسخ اضافه کرد: هفت ماه است که درگیر روزمرگی هستیم و نمی توانیم برنامه ریزی خاصی برای بهتر کردن تولید و عرضه داشته باشیم، هر روز درگیر مسائل حمل و نقل هستیم برای اینکه با سه برابر قیمت دانه تامین می نماییم، مدام درگیر نامرغوبی کالاهای سوار بر موج تورم و افزایش قیمت هستیم.
ملک نیا در پاسخ اظهار داشت: چندین ماه است که وزارتخانه جهاد کشاورزی درگیر تامین ارز مورد نیاز ترخیص نهاده های دپو شده در گمرک می باشد اما تامین ارز صورت نگرفته؛ ارزی هم که بانک مرکزی مدعی است جهت ترخیص کالا تامین کرده نمی دانیم کجا رفته است.
امروز باید از ناکارآمدی مدیریت موجود صحبت کرد
حجت ورمرزیاری کارشناس حوزه کشاورزی نیز اظهار داشت: خیلی از ظرفیت های مرغداری های ما تعطیل و نیمه تعطیلست که با برنامه ریزی درست می توانستیم نیاز بازار داخل را تامین نماییم، ناکارآمدی مرغداری های داخلی، امروز ربطی به مرغ اجداد ندارد.
وی اضافه کرد: بحث مرغ اجداد مربوط به سال ۹۸ بود و تمام شد؛ امروز باید از ناکارآمدی مدیریت موجود صحبت کرد؛ تا کی باید از عدم تامین ارز صحبت نماییم، تمام این مشکلات به مدیریت مربوط می شود و ارتباطی به تحریم ندارد، تا کی می خواهیم دلیل همه چیز را تحریم بدانیم.

1400/07/10
09:13:02
5.0 / 5
635
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم