بعد از ۴۱ سال؛

طرح ممیزی مراتع کشور سال جاری به اتمام می رسد

طرح ممیزی مراتع کشور سال جاری به اتمام می رسد

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها ضمن اشاره به این که طرح ممیزی مراتع از سال ۵۹ شروع شد و این طرح برای ۹۰ درصد از مراتع کشور انجام شده است، اظهار داشت: تاپایان سالجاری اجرای طرح مذکور تمام می شود.


به گزارش گل چرم به نقل از سازمان جنگلها، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به این که طرح ممیزی از سال ۵۹ شروع شد و این طرح برای ۹۰ درصد از مراتع کشور انجام شده است، اظهار داشت: تاپایان سالجاری طرح ممیزی مراتع به اتمام خواهد رسید. ترحم بهزاد اضافه کرد: ۸۴.۸ میلیون هکتار وسعت مراتع کشور است که بیشتر از ۵۲ درصد وسعت کشور را تشکیل می دهد و تابحال بیشتر از ۸۰ میلیون هکتار از مراتع کشور ممیزی شده است.

به نقل از ایشان، الان بیشتر از نیمی از استانهای کشور طرح ممیزی مراتع را به اتمام رسانده اند و باقیمانده سطحی که ممیزی نشده در ابعاد کوچک است که تا آخر سال به اتمام خواهد رسید. وی ضمن اشاره به این که با اجرای طرح ممیزی در سطح کشور ۳۵۰ هزار پروانه چرای دام به مرتع داران واگذار شده است، اظهار داشت: الان ۹۸۱ هزار خانوار با جمعیت حدود پنج میلیون نفر بعنوان بهره برداران این مراتع هستند.

بهزاد عنوان کرد: با اجرای طرح ممیزی ۴۰ هزار و ۵۱۰ سامانه عرفی در سطح مراتع کشور شناسایی و به بهره برداران واگذار شده است که هر سامانه عرفی ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار وسعت دارد و در هر سامانه عرفی به صورت میانگین ۲۴ خانوار بهره بردار دارند.

به نقل از ایشان، برای هر خانوار در هر سامانه عرفی ۹۰ هکتار در نظر گرفته شده که با عنایت به مطالعات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران یک خانوار پنج نفره با ۲۳۰ واحد دامی و در اختیار داشتن ۵۶۰ هکتار مرتع می تواند یک سایت اقتصادی مطلوب برای بهره برداری داشته باشد.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: اجرای طرح ممیزی با هدف شناسایی بهره برداران واقعی و حق استفاده از مراتع در دست اجراست که با اجرای کامل این طرح، زمان خروج دام از مرتع مشخص و از چرای بی رویه دام در مراتع جلوگیری می شود.

1400/08/02
12:44:32
5.0 / 5
454
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم