رئیس انجمن آبخیزداری ایران:

تخریب جنگل های شمال با ویلاسازی

تخریب جنگل های شمال با ویلاسازی

به گزارش گل چرم رئیس انجمن آبخیزداری ایران با اشاره به اینکه امانتدار خوبی در حوزه حفاظت آب و خاک نبودیم، از ویلاسازی و تخریب ذره ذره اراضی ملی و جنگل های شمال انتقاد نمود.علی طالبی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه طی چند دهه گذشته امانتدار خوب آب و خاک نبودیم، عنوان کرد: این در حالیکه در خیلی از موارد در دنیا رتبه های اول تخریب را دارا هستیم.
وی با اشاره به اینکه فرسایش خاک در ایران نگران کننده است، اهمیت آنرا بیشتر از منابع آبی دانست و اظهار داشت: منابع خاک حاصلخیزی کشور و نیاز غذایی کشور به حساب می آید اما حالا شاهدیم هر ساله منابع خاک با بارندگی شسته می شود و از بین می رود.
وی اضافه کرد: همینطور در زمینه برداشت منابع آب، بیلان آب ۶۰۰ دشت معروف کشور منفی بوده و سطح آب آن پایین می رود و در بعضی از دشت ها آنقدر آب را برداشت کردیم که منجر به فرونشست زمین شده است.
طالبی خاطرنشان کرد: وقتی آبخوان نشست کرد دیگر زنده نخواهد شد و اگر سالهای بعد به آن آب تزریق شود دیگر نمی توانیم آبخوان را تجدید نماییم تا آبی را حفظ کند و این یکی از اشکالات روز کشور است.
رئیس انجمن آبخیزداری ایران خاطرنشان کرد: در شهری نظیر اصفهان اغلب بناهای تاریخی و مناطق مسکونی تحت تاثیر خشک شدن زاینده رود گرفتار فرونشست و درحال تخریب است.
وی اضافه کرد: هم اکنون آبخیزداری بخش کوچکی از وزارت خانه جهاد کشاورزی بوده و سازمان جنگلها و مراتع در بدنه وزارت جهاد کشاورزی گمشده است.
وزارت جهاد درگیر مرغ و تخم مرغ است
طالبی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی درگیر مواد غذایی و دنبال تولید گندم، کنترل قیمت مرغ و تخم مرغ است و به آبخیزداری نمی رسد، ازاین رو در نخستین گام اصلاح ساختار آبخیزداری کشور ضروری به نظر می آید هرچند گوش شنوایی در این حوزه وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه پیشنهادات مختلفی برای اصلاح ساختار آبخیزداری در دانشگاه ها، پژوهشکده ها و غیره عرضه شده است، اظهار داشت: باید وزارت منابع طبیعی و محیط زیست و یا سازمان منابع طبیعی مستقل داشته باشیم تا با آبخیزداری مشکلات را حل کرد چونکه اگر بستر تولید آب و خاک را از دست دهیم به کشوری وابسته در جهان مبدل می شویم.
رئیس انجمن آبخیزداری ایران با انتقاد از نظارت ضعیف بر فرآیند ساخت وسازها افزود: حالا در منطقه شمال بهترین اراضی کشاورزی بدون نظارت تبدیل به ساختمان می شود و اراضی ملی و انفال ذره ذره درحال تراشیدن و ویلاسازی است.
طالبی با اشاره به اینکه جنگل به صورت لکه لکه درحال تخریب و ویلاسازی است، عنوان کرد: عجیب است که کسی نمی گوید بر چه اساسی و به چه مجوزی منابع ملت را تخریب می کنند و عده ای که ثروت بیشتری دارند درحال تخریب منابع طبیعی هستند و باید خسارت قشر سرمایه دار بی مسئولیت را مردم عادی بپردازند.
وی اصلاح ساختار و نظارت شدید و کنترل بر منابع آب و خاک و گیاه در حوزه های آبخیز را دو گام اساسی دانست که هر چه زودتر باید شروع نماییم چونکه در غیر این صورت آینده وحشتناکی را خواهیم داشت.


منبع:

1400/08/03
10:01:15
5.0 / 5
745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم