معاون وزیر جهاد:

کشور در بحران جدی فرسایش بادی و آبی قرار دارد

کشور در بحران جدی فرسایش بادی و آبی قرار دارد

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به این که کشور در بحران جدی فرسایش بادی و آبی است، اظهار داشت: سالانه بیش از 15.4 تن در هکتار فرسایش آبی در کشور اتفاق می افتد.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مسعود منصور در مراسم افتتاح مرکز مانیتورینگ و هشدار مخاطرات منابع طبیعی با تاکید بر چالش های مختلفی که گریبانگیر محیط زیست است، اشاره کرد: تهدیدات زیادی متوجه منابع طبیعی است. چالش هایی مانند تغییر اقلیم، حریق، آفات، فرسایش آبی و فرسایش بادی از اصلی ترین مشکلات ما هستند.
وی افزود: میزان فرسایش آبی ما سالانه بیش از ۱۵.۴ تن در هکتار و این چالشی است که متوجه خاک غنی کشور ماست همین طور رسوب سیلاب بعنوان مشکلی که سبب پر شدن مخازن سدها می شود، قابل چشم پوشی نیست. عملیات آبخیزداری می تواند با مهار ۹ تن در هکتار از این آسیب، کمک شایانی به جلوگیری از فرسایش آبی و خاکی کند. پس ایجاد مرکز پایش مخاطرات منابع طبیعی می تواند با مدیریت سه عامل آب، خاک و پوشش گیاهی تأثیر شگرفی بر مدیریت منابع طبیعی کشور داشته باشد.
منصور همین طور با اشاره به واحدهای زیرمجموعه سازمان جنگلها اشاره کرد: ما اکنون ۳۳ اداره و ۴۲۰ واحد شهرستانی زیرمجموعه خود داریم البته این زیرشاخه ها در شهرستان ها با نام اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شناخته می شود.
رضا بیانی، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگلها در ادامه این برنامه با اشاره به اقداماتی که در سالهای قبل با همکاری سازمان پدافند غیر عامل انجام شده است، اظهار داشت: در دهه ۹۰ دو یا سه تفاهمنامه با سازمان پدافند غیر عامل به امضا رسید. تا آن زمان بیشتر کارها بصورت آنالوگ انجام می شد اما بعد از امضای این تفاهمنامه دورنمایی توسط سازمان پدافند غیرعامل برای ایجاد سیستم ژئوپورتال به وجود آمد تا مخاطراتی مانند سیل و زمین لرزه را برمبنای لایه های اطلاعاتی که در سازمان جنگلها وجود داشت، رصد نماییم.
وی اضافه کرد: اجرای این طرح سبب شد ما در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ لایه ملی را در ژئوپورتال خود بارگذاری و بصورت ژئودیتابیس ذخیره نماییم. ما نخستین سازمانی بودیم که توانسته ایم این اقدام را با همکاری سازمان پدافند غیرعامل انجام دهیم.
مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگلها با تاکید بر اهمیت خزانه ژنی کشور اظهار داشت: هم اکنون پنج لایه رویشی به همراه ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور ما وجود دارد. تک تک اینگونه ها قسمتی از بانک ژنی ما هستند که در کشورها و حتی غاره های دیگر نظیر اروپا وجود ندارند. در امتداد حفاظت از این خزانه ژنی، مرکز بذر ما در شهر آمل تأسیس شده است و توانسته ایم ژنوم گیاهانی مانند خرمندی، انجیلی و سرخدار را ذخیره نماییم.
بیانی افزود: این طرح برای ۱۹۲ نهالستان در یک عرض و طول جغرافیایی منحصر به فرد انجام شد و کوشیدیم که خزانه ژنی هر نهالستان باتوجه به خاصیت های به ویژه همان منطقه تهیه شود و بتوانیم در صورت ایجاد خطر برای اینگونه های در معرض انقراض، آنها را بازتولید نماییم البته برای توسعه این طرح نیازمند حمایت های فیزیکی و معنوی نهادهای مسئول هستیم.
مژگان احسانی، سرپرست دفتر فناوری اطلاعات سازمان جنگلها نیز در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به پیشرفت های قابل توجهی که در سامانه های هوشمند صورت گرفته است، اظهار داشت: ما در حوزه نرم افزار و سامانه های تخصصی توسعه خوبی داشته و توانسته ایم سامانه هایی با هدف تسهیل در خدمت رسانی به ارباب رجوع طراحی نماییم. ایجاد سامانه هایی مانند سامانه جامع پاسخگویی به استعلامات (که بصورت یکپارچه در کل کشور فعالیت می کند)، سامانه جامع حدنگاری و اراضی و به ویژه سامانه اتوماسیون ملی که درحال راه اندازی است از مهم ترین طرح هایی هستند که اجرا کرده ایم البته به بلوغ رسیدن این طرح ها نیازمند منابع قدرتمندی است که بتواند از داده های ما در مقابل خطرات گوناگون نظیر حملات سایبری محافظت کند. بیشتر سامانه های مهم ما از بستر اینترنت به «بستر امن وی پی ان» منتقل شده است و سیم کارت ای پی ان در اختیار افراد مورد نظر ما قرار گرفته است البته زیرساخت های ما همچنان نیازمند سخت افزار قدرتمندتری است.
وی موضوع پدافند غیرعامل را موضوعی غیرقابل چشم پوشی خواند و افزود: در ارتباط با پدافند غیرعامل که از اهمیت بالایی برخوردار است، سه موضوع مطرح است؛ مورد اول استانداردسازی است. مورد دوم بحث تجهیزات امنیتی بعنوان موضوعی اکتیو است و مورد آخر ارتباطات سازمان همچون دوربین ها و لینک ها است که تجهیز آنها هزینه های هنگفتی دربر دارد.

1400/08/06
13:16:34
5.0 / 5
536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گل چرم