رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان:

تولیدات کشاورزی تقاضامحور باشد

تولیدات کشاورزی تقاضامحور باشد

به گزارش گل چرم رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اظهار داشت: تقاضا محوری در تولید محصولاتی مانند گل و گیاه زینتی که فساد پذیر است و قابل نگهداری نیست، مد نظر قرار گیرد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، مهرداد مرادمند روز پنجشنبه در افتتاحیه چهارمین جشنواره بین المللی گل و گیاه زینتی با اشاره به اینکه کشاورزی استان اصفهان به دلیل وقوع چندین سال خشکسالی و بارگذاری ها بر حوضه زاینده رود، وضعیت خوبی ندارد، عنوان کرد: برای برون رفت از این شرایط که بخشی از آن اقلیمی است و در مقابل تغییر اقلیم چاره ای جز سازگاری نیست، بازگرداندن آبی است که از منابع آن به خارج از حوضه برده شده و وظیفه مسؤلان در کشور است که جایگزین کنند تا عدالت محقق شود.
وی با اشاره به اینکه استان اصفهان و بخصوص حوضه زاینده رود از بارگذاری های بیشتر از ظرفیت بشدت صدمه دیده و لازم است که منابع آن تأمین شود تا حق به حقدار بازگردد و بخشی که عامل آن اقلیم است با درایت مسؤلان و بهره برداران میتوان با شرایط سازگار شد چونکه استان اصفهان همواره دارای اقلیمی خشک بوده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان، راه اندازی گلخانه ها را یکی از طریق حل ها در شرایط موجود و در جهت بهره وری آب دانست و اظهار داشت: ظرفیت های خوبی در کشاورزی استان وجود دارد و اصفهان تولید محصولات دامی و پروتئینی، گوشت و مرغ استان در رتبه اول کشور است که این امر قابلیت خوب بهره برداران این استان را برغم کم آبی وافر منطقه نشان داده است.
وجود ۲۳۴ هکتار گلخانه گل زینتی در اصفهان
مرادمند با اشاره به اینکه اصفهان یکی از استانهای پیشرو در زمینه راه اندازی گلخانه در کشور است، تصریح کرد: حدود ۲۳۴ هکتار گلخانه در اصفهان گل و گیاه زینتی تولید می کنند و مابقی گلخانه ها به تولید سبزی و صیفی اختصاص دارد.
مرادمند ضمن اشاره به این که شهرستان خمینی شهر در تولید گل بخصوص شب بو سرآمد استان و شهره عام و خاص است، اظهار داشت: در محصولاتی مانند گل و گیاه زینتی که فساد پذیر است و قابل نگهداری نیست، باید تقاضا محوری مد نظر قرار گیرد چونکه اگر به میزان بازار تقاضا تولید نشود بی گمان عرضه جوابگو نیست.
وی، بازاریابی مطمئن، حدف واسطه ها و کاهش قیمت تمام شده با نرخ عادلانه را در این عرصه ضروری دانست و اضافه کرد: اگر گردش اطلاعات ناکارآمد و نادرست باشد بدون شک در ادامه کار برنامه ریزی مناسبی وجود نخواهد داشت چونکه نه تنها تولید که انتهای کار یعنی فروش و بازاریابی محصول بسیار مهم می باشد که به آن کمتر پرداخته شده است.
کلید موفقیت ایجاد زنجیره هاست
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ضمن اشاره به این که کاهش ضایعات در تولیدات گل بر قیمت نهایی اثر دارد و سود آن به تولید کننده باز می گردد، اظهار داشت: کلید موفقیت ایجاد زنجیره ها است.
مرادمند، بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان را ظرفیتی بسیار پرارزش دانست و عنوان کرد: سرمایه این مجموعه توسط بخش خصوصی تأمین شده و تابحال تسهیلاتی دریافت نکردند و این آمادگی را داریم که مسائل و مشکلات این مجموعه را پیگیری نماییم.
وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا در دوسال و نیم گذشته لطمه زیادی به برخی مشاغل وارد کرده که یکی از آنها حوزه تولید گل و گیاه زینتی بوده است، افزود: تولید کنندگان در مقابل این صدمه مقاومت کردند و مجدد شاهد رونق در این عرصه هستیم و ارتقا کمی و کیفی این مجموعه را پیگیری خواهیم کرد و در فاز سوم آن مقرر است زیرساخت های آموزش برای سرمایه گذاران و انتقال تجربیات فراهم گردد.
دولتمردان با گل و گیاه قهرند

در این آئین همینطور مصطفی آدینه رئیس هیأت مدیره بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان ضمن اشاره به این که در این مجموعه ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم و بیشتر از ۱۲۰۰ نفر غیر مستقیم مشغول فعالیت هستند، عنوان کرد: بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان از اثرگذارترین مراکز در سطح استان و شهرستان خمینی شهر بوده است و ازاین رو از مدیران انتظار داریم به این مجموعه توجه بیشتر و نگاه مثبت داشته باشند.
وی افزود: ما گلکاران و کشاورزان خیلی زودتر احساس کرده بودیم که آینده ما بستگی به آب دارد، آب آشامیدنی را دولت تأمین می کند اما ارتفاع چاه های آب ما از پنج شش متر در ۳۵ سال پیش، حالا به ۱۳۰- ۱۴۰ متر کاسته شده است؛ گل ها با کمی تغییر در کیفیت هوا و رطوبت، واکنش می دهند ازاین رو از مسؤلان استدعا داریم زاینده رود را برگردانید.
رئیس هیأت مدیره بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان، نقدینگی را مشکل دیگر این مجموعه برشمرد و اظهار داشت: برغم تعامل با بانک کشاورزی و قول مساعدی که داده شده است اما نرخ سود تسهیلات برای کشاورزی و گلکاری ۱۶ تا ۱۸ درصد است که بازگرداندن آن خیلی مشکل است چونکه گلخانه های ما شاید توسعه یافته اما در زندگی شخصی نه.
آدینه اضافه کرد: احساس می نماییم دولتمردان با گل و گیاه قهرند چونکه در دوره کرونا یارانه گیاهان زینتی قطع شد یا با وجود این که شهرداری با ما همکاری داشته است اما راه های دسترسی ما خوب نیست.
وی افزود: به این مجموعه بعنوان یک برند استانی و کشوری باید نگاه کرد درحالی که گرانی خدمات توسط سازمان ها و تورم به حدی بالا رفته است که حداقل از مسؤلان انتظار داریم با ما مساعدت کنند.

به گزارش گل چرم به نقل از مهر چهارمین جشنواره بین المللی گل و گیاه زینتی امروز در محل بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان در شهر درچه اصفهان افتتاح شد. این جشنواره تا ۲۲ آبانماه ادامه خواهد داشت.
بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان در شهر درچه استان اصفهان بنا شده که فاز یک و دو این مجموعه از سال ۱۳۹۲ تابحال به بهره برداری رسیده و تابحال حدود ۹۸ درصد از فاز سوم آن تکمیل شده است.
این مجموعه در مساحتی حدود ۲.۵ هکتار راه اندازی شده و با بهره برداری از آن برای ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم و بیشتر از ۱۲۰۰ نفر غیر مستقیم اشتغال بوجود آمده است. این مجموعه شامل سالن های مجزا برای گیاهان آپارتمانی و فصلی و همینطور سالن ابزار است که نهادهای باغبانی، گلکاری و گل آرایی عرضه می شود.


منبع:

1400/08/14
16:57:18
5.0 / 5
746
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گل چرم