ایران و بلاروس بر توسعه همکاریهای کشاورزی تاکید نمودند

ایران و بلاروس بر توسعه همکاریهای کشاورزی تاکید نمودند

به گزارش گل چرم جمهوری اسلامی ایران و بلاروس بر توسعه هرچه بیشتر همکاریهای دوجانبه در حوزه محصولات کشاورزی، باغی و آبزی پروری تاکید نمودند.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در انتها رایزنی های سه روزه معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی کشورمان در شهر مینسک پایتخت بلاروس، دو کشور با امضای یادداشت تفاهم همکاریهای کشاورزی، بر تقویت زیرساخت ها و رفع موانع، به منظور افزایش چشم گیر مبادلات کشاورزی تاکید نمودند.
عباس عسکرزاده، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی کشورمان که جهت شرکت در دومین کارگروه همکاریهای کشاورزی ایران و بلاروس به مینسک سفر کرده بود، در آخرین روز حضور در بلاروس با ایوان کروپکو، وزیر کشاورزی و مواد غذایی این کشور دیدار و درباره راه های گسترش هرچه بیشتر همکاریهای دو کشور در حوزه های کشاورزی گفتگو نمود.
عسکرزاده در جریان این دیدار، دعوتنامه رسمی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان به همتای بلاروسی، برای سفر به ایران امسال را به وزیر کشاورزی و موادغذایی بلاروس تقدیم کرد.
وزیر کشاورزی و مواد غذایی بلاروس هم در این دیدار ضمن اشاره به مناسبات گرم و دوستانه حاکم بر روابط دو کشور و ظرفیت های فراوان بلاروس و ایران در حوزه کشاورزی و دامپروری، خواستار اجرایی شدن موافقتنامه های فیمابین و رفع موانع موجود در راه گسترش هرچه بیشتر همکاری ها بین ایران و بلاروس تاکید نمود.
«کروپکو» با برشمردن توانمندی های بلاروس در تولید محصولات کشاورزی، لبنیات و صنایع غذایی اظهار داشت: دولت بلاروس آماده تأمین بخشی از نیازمندی های محصولات کشاورزی بازار ایران و همینطور اجرای طرح های مشترک در حوزه کشاورزی است.
عسکرزاده هم با تشریح نتایج دومین کمیسیون مشترک کشاورزی ایران و بلاروس اظهار داشت: در بازدید از نمایشگاه صنایع غذایی بلاروس و برخی از کارخانه های تولید لبنیات، ماشین آلات کشاورزی و مزارع پرورش دام، به این نتیجه رسیدم که ظرفیت های کم نظیری برای توسعه همکاری ها و اجرای طرح های مشترک وجود دارد.
وی اضافه کرد: بلاروس می تواند بخشی از غلات، دانه های روغنی، گوشت مرغ، تخم مرغ و کره مورد نیاز ایران را تأمین کند و در مقابل ایران هم می تواند نیازهای بلاروس در زمینه انواع ماهی و آبزیان دریایی، میوه، سبزیجات و خشکبار را تأمین کند.
در این دیدار که حسین یاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس و اعضای هیات های دو کشور هم حضور داشتند، پیش نویس موافقتنامه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دو کشور امضاء شد.
در جریان برگزاری دومین کمیسیون مشترک کشاورزی ایران و بلاروس، دو کشور یادداشت تفاهمی امضاء کردند که برپایه آن روابط تجاری و بازرگانی در زمینه محصولات کشاورزی، باغی، شیلات و آبزی پروی گسترش خواهد یافت.
بلاروس در رتبه بندی بین المللی ایمنی مواد غذایی جهانی، در میان ۱۱۳ کشور در رتبه ۲۳ و بالاتر از کشورهایی همچون لهستان، اسپانیا، مجارستان، اوکراین و روسیه قرار گرفته است.
بلاروس همینطور چهارمین تولید کننده بزرگ پنیر و سومین تولید کننده کره در جهان است.


منبع:

1400/08/23
09:43:59
5.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گل چرم