در صورت تصویب دولت انجام می شود

ترخیص خودرو های وارداتی با 6 شرط

ترخیص خودرو های وارداتی با 6 شرط

با دستور رئیس جمهور در خصوص پیگیری وضعیت خودرو های دپو شده در گمرک، پیش نویس پیشنهادی از جانب گمرک ایران جهت تصویب در هیات وزیران، به وزارت اقتصاد عرضه شده تا در هیات دولت مورد بررسی  قرار گیرد. در صورت تصویب، مهلت شش ماهه ای در اختیار صاحبان خودرو های رسوبی قرار می گیرد تا طبق ضوابط تعیین شده نسبت به ترخیص اقدام نمایند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، جریان تعیین تکلیف خودرو های دپو شده در گمرک به ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرویی که طی سالهای گذشته وارد گمرک و بنادر شد ولی به علت تغییر سیاست دولت و ممنوعیت واردات امکان ترخیص پیدا نکرد، برمی گردد که در نهایت پس از چند دوره مصوبه هیات دولت، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه ترخیص و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است.
در دولت سیزدهم بار دیگر تعیین تکلیف این خودرو ها عنوان شد و گمرک هم چندی قبل گزارشی از وضعیت خودرو های رسوبی به وزارت اقتصاد ارائه نمود. این در شرایطی است که اخیرا با عنایت به دستور رئیس جمهور در خصوص پیگیری جدی برای تعیین تکلیف این خودرو ها، گمرک ایران، پیش نویس مصوبه برای ترخیص خودرو های رسوبی را آماده و به وزارت اقتصاد عرضه کرد تا در دولت مطرح شود.
ثبت سفارش باید باز شود
پیش نویس پیشنهادی برای تصویب در هیات وزیران که از جانب ارونقی- معاون فنی گمرک ایران - به وزارت اقتصاد عرضه شده است، بر ضرورت باز شدن ثبت سفارش برای تعیین تکلیف بخش زیادی از این خودرو ها تاکید دارد؛ به صورتی که اعلام شده است ثبت سفارش برای واردات خودرو های سواری که تا تاریخ ۱۶ دیماه ۱۳۹۷ دارای قبض انبار اماکن گمرکی و مناطق ویژه و آزاد هستند به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی بلامانع خواهد بود، ازاین رو کلیه ثبت سفارش های قبلی خودرو شامل بانکی و غیربانکی لغو خواهد شد.
خودروهایی که تا ۱۶ دیماه ۱۳۹۷ دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تأمین ارز شده است هم با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانه نیما و با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص است و هر نوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش ها ممنوع خواهد بود.
سود بازرگانی ۴۰ درصد مازاد برای ترخیص
همچنین اعلام شده است خودرو های با ارزش بیشتر از ۴۰ هزار دلار با محاسبه و پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی، مازاد بر مأخذ حقوق ورودی قابل ثبت سفارش و ترخیص هستند.
امکان ترخیص بالای ۲۵۰۰ سی سی نیست مگر...
درمورد خودرو های سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی هم با تکیه بر این که امکان ترخیص وجود ندارد، موارد استثنا مطرح و تاکید گردیده است خودرو های سواری در ارتباط با جانبازان طبق مصوبه بهمن ماه ۱۳۸۷ و اصلاحات بعدی آن که تا شهریور ماه ۱۳۹۳ وارد گمرک شده و دارای ثبت سفارش هستند، از این مورد مستثنی بوده و امکان ترخیص خواهند داشت.
امکان ورود بالای ۲۵۰۰ سی سی به مناطق آزاد
در مناطق آزاد هم ترخیص خودرو های سواری بدون اجبار به رعایت محدودیت حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی که تا ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ برای آنها توسط مناطق آزاد قبض انبار صادر شده با رعایت مقررات مربوطه، جهت شماره گذاری و تردد در محدوده مجاز تعیین شده در مناطق آزاد قابل ترخیص است.
ترخیص خودرو های دارای پرونده قضایی مشمول قید زمان نیست
در حالی مهلت تعیین تکلیف و ترخیص خودرو های رسوبی شش ماه تعیین شده که خودرو های دارای پرونده قضایی را از لحاظ زمانی در بر نمی گیرد؛ به صورتی که در پیش نویس آمده انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودرو های دارای پرونده قضایی که رای قطعی منع پیگرد یا برائت آنها از جانب مرجع رسیدگی کننده صادر می شود مشمول قید زمانی برای ترخیص نیست و با رعایت مقررات ترخیص می شود.
منبع:

1400/08/30
11:44:22
5.0 / 5
512
تگهای خبر: واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گل چرم