وزیر كشاورزی:

ماموریت تولید واکسن کرونا از اول باید به موسسه رازی واگذار می شد

ماموریت تولید واکسن کرونا از اول باید به موسسه رازی واگذار می شد

به گزارش گل چرم البرز وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه در تولید واکسن کرونا شاید در حق موسسه رازی نامهربانی شده، اظهار داشت: باتوجه به سابقه طولانی فعالیت موسسه رازی و نقش بی بدیل آن در حفظ سلامت کشور؛ باید نخستین مرکزی که ماموریت تولید واکسن کرونا را دریافت می کرد موسسه رازی می بود ولی این اتفاق نیفتاد.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا؛ سید جواد ساداتی نژاد روز پنجشنبه چهارم آذرماه در نشستی که در موسسه رازی با حضور وزیر بهداشت برگزار شد؛ اظهار نمود: از مجموعه وزارت بهداشت درخواست داریم که از موسسه رازی درباب تولید واکسن کرونا حمایت ویژه ای داشته باشد.

وی افزود: واکسن کرونای تولید این موسسه مشتری خارجی هم دارد ولی اولویت اول ما رفع نیاز داخلی و بعد از آن صادرات است.

وی با اشاره به این که فعالیت موسسه رازی همسو و در امتداد کارهای وزارت بهداشت است؛ توضیح داد: بر این اساس از وزرات بهداشت انتظار می رود در حوزه خرید واکسن های موسسه رازی حمایت بیشتری داشته باشد تا سهم این موسسه در بازار افزایش یابد و تولیدات آن به دست مردم برسد.

وی با اشاره به ظرفیت این موسسه در تولید واکسن کرونا افزود: این موسسه ظرفیت دارد تا آخر سال ۴۰ میلیون دز واکسن کرونا و تا شهریور سال آینده ۱۰۰ میلیون دز از این واکسن تولید و عرضه نماید.

وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: موسسه رازی پشتوانه سلامت کشور است و و نقش به سزایی در تامین امنیت غذایی مردم ایفا می کند و به صورتی در این عرصه بی رقیب است.

این مسئول با اعلان اینکه در تولید واکسن کرونا شاید در حق موسسه رازی نامهربانی شده؛ اظهار داشت: باتوجه به سابقه طولانی فعالیت موسسه رازی و نقش بی بدیل آن در حفظ سلامت کشور؛ شاید باید نخستین مرکزی که ماموریت تولید واکسن کرونا را دریافت می کرد موسسه رازی می بود ولی این اتفاق نیفتاد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با این وجود این؛ وقتی ماموریت تولید واکسن کرونا به این موسسه سپرده شد؛ تمام پژوهشگران آن با هدف برآورده کردن نیاز کشور؛ با تمام توان و با تاکید بر دانش و تخصص خود به میدان آمدند.

وی با اعلان اینکه حرکتی که در این موسسه برای تولید واکسن کرونا انجام شده یک کار معمولی نیست؛ اضافه کرد: رازی تنها یک موسسه تولیدی نیست و تلفیقی از اساتید؛ دانشمندان و دانشجویان در کنار هم توانسته اند چرخ این مجموعه را به حرکت درآورند.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اگر موسسه رازی نبود؛ معلوم نبود در زمینه مسائل انسانی و دامی کشور چه اتفاقاتی رخ می داد.

این مسئول اشاره کرد: تولیدات موسسه رازی سبب شده سالانه از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری شود که این در وضعیت فعلی جای قدردانی دارد.

وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران هم حاضر شد و اظهار نمود: امروز شاهد تولید یکی از پیشرفته ترین واکسن های کرونای تولیدی در جهان هستیم.

ساداتی نژاد افزود: واکسن کرونای تولید موسسه رازی تمام مراحل علمی را طی کرده و باتوجه به تحقیقاتی که صورت گرفته؛ این واکسن ایمنی بسیار بالایی دارد.

وی با اعلان اینکه امیدواریم از امروز بتوانیم این واکسن را در کشور توزیع نماییم، اظهار داشت: بدون شک با بهره گیری از واکسن های کرونای تولید داخل می توانیم در مقابله با کرونا توفیق بیشتری پیدا نماییم.

وی با اشاره به قدمت صد ساله موسسه رازی اظهار نمود: از ۱۱ واکسن انسانی تولیدی داخل کشور، هفت واکسن در موسسه رازی تولید می شود.

ساداتی نژاد افزود: این موسسه با سابقه درخشانی که دارد در طول چند دهه گذشته در حوزه صادرات تولیدات خود به سایر کشورها هم موفق عمل کرده است.

وی افزود: موسسه رازی یک سرمایه بزرگ در زمینه سلامت کشور است و برخی کشورها که موفق به تولید واکسن شده اند فناوری تولیدات خودرا از موسسه رازی دریافت کرده‎اند.

وی توضیح داد: موسسه رازی در تولید واکسن کرونا از فناوری جدیدی بهره برده که همین اثر بخشی این واکسن را بیشتر می کند.

این مسئول اشاره کرد: از دید وزارت بهداشت به موسسه رازی بعنوان بازوی توانمند بخش سلامت کشور قدردانی می نماییم.

ساداتی نژاد افزود: هرچند موسسه رازی از لحاظ تشکیلات زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی است ولی در حقیقت خانه وزارت بهداشت است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: امروز نخستین محموله پنج میلیون دزی واکسن کرونا تحویل داده شده و امیدواریم تا آخر سال ۴۰ میلیون دز تحویل داده شود.

وی افزود: در صورتیکه در داخل مازاد تولید داشته باشیم، امکان صادرات این واکسن به سایر کشورها وجود دارد تا توان اقتصادی این مجموعه افزایش پیدا کند.

منبع:

1400/09/04
20:37:52
5.0 / 5
688
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم