عضو هیئت مدیره صنف كشاورزان اصفهان اعلام كرد؛

اختتام تحصن کشاورزان اصفهان

اختتام تحصن کشاورزان اصفهان

به گزارش گل چرم عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان اظهار داشت: علت برچیدن چادرهای اعتراضی کشاورزان از بستر خشکیده زاینده رود قول مسئولان درمورد تخصیص آب کشاورزی و همین طور اجرای مصوبات شورای عالی آب است.رضا جعفری در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: در جلسه ای که روز سه شنبه با مسئولان استان درباره خواسته های کشاورزان برگزار شد، استاندار برای اجرای امور دراین زمینه فرصت خواست و اظهار داشت که اعتماد کنید. بدین جهت لازم بود به استاندار و مسئولان جدید اعتماد کرد و فرصت داد.
وی درباره بازگشایی زاینده رود و توزیع آب برای کشت پاییزه، اضافه کرد: این امر در کمیته ای متشکل از کشاورزان و سازمان جهاد کشاورزی بررسی می شود برای اینکه در جلساتی که با نمایندگان آب منطقه ای و استانداری نیز برگزار شده خط قرمز شرب را ۱۲۰ میلیون مترمکعب تعیین شد و با توجه به این که اکنون ذخیره سد حدود ۱۷۰ میلیون مترمکعب است، ۵۰ میلیون مترمکعب برای توزیع آب کشت پاییزه وجود دارد اما این مقدار آب برای کشت کشاورزان کفایت نمی کرد و باید بیشتر باشد؛ از این تصمیم گرفتند موضوع را صنف و جهاد کشاورزی استان مجدد بررسی نموده و زمان بازگشایی آب را مشخص کنند.
عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان با اعلان اینکه در ایام پیش رو و بسته به میزان بارندگی ها، زمان بازگشایی آب برای کشت پاییزه مشخص می شود، اشاره کرد: توزیع آب باید به میزانی باشد که دستکم بتوانیم ۵۰ درصد کشت انجام دهیم، از طرف دیگر خط قرمز ما برای شرب ۱۲۰ میلیون مترمکعب است اگر آب برای کشت رهاسازی شود و به خط قرمز شرب برسد مجبور به قطع آب می شوند برای اینکه همیشه به اندازه سه ماه آب مورد نیاز تامین شرب اصفهان بزرگ باید در مخزن سد موجود باشد، بدین جهت حجم ذخیره سد هر زمان به قدر کفایت شرب و کشاورزی بود، زاینده رود بازگشایی می شود.
جعفری افزود: اجرای مصوبات ۹ ماده ای شورای عالی آب از دیگر قول های استاندار اصفهان بود که قرار شد مصوباتی که مربوط به استان اصفهان است از روزهای آینده بررسی شده و ارگان های ذی ربط آنرا پیگیری و اجرا کنند؛ همین طور استاندار درباره مصوباتی که مربوط به بیرون از استان اصفهان در حوضه زاینده رود است، وعده پیگیری و ارائه گزارش ماهانه درباره اقدامات دراین زمینه داد.
به گفته این عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان برغم تخصص ۱۵ هزار میلیاردریال اعتبار برای خسارت نکاشت کشاورزان و حقابه داران اما زمان پرداخت آن هنوز مشخص نشده و این امر باید در جلسه صنف و سازمان جهاد کشاورزی زیر نظر استانداری تعیین شود.
به گزارش گل چرم به نقل از مهر، کشاورزان شرق و غرب اصفهان که از ۱۷ آبان ماه در اعتراض به بی توجهی به خواسته هایشان و بلاتکلیفی هر ساله برای کشت پاییزه در بستر خشکیده زاینده رود و در جوار پل خواجو چادر اعتراضی برپا کرده بودند روز چهارشنبه سوم آذر ماه بعد از ۱۶ روز با بیان نتایج جلسات صنف با مسئولان استان به تحصن خود اختتام دادند.
هزاران نفر از مردم شهر اصفهان روز جمعه ۲۸ آبان ماه سال جاری نیز همصدا با کشاورزان خواهان جریان دائمی زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی شدند.


منبع:

1400/09/05
13:38:06
5.0 / 5
517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم