گزارش گل چرم؛

مرکز کشمش آذربایجان در انتظار اتمام بزرگ ترین شهرک صنایع تبدیلی

مرکز کشمش آذربایجان در انتظار اتمام بزرگ ترین شهرک صنایع تبدیلی

به گزارش گل چرم ۵۰ درصد کشمش آذربایجان شرقی در شهرستان ملکان تولید می شود که با اتمام بزرگ ترین شهرک صنایع تبدیلی انگور در این منطقه، فرآوری تمام محصولات باغات در کشور در این شهرستان انجام می شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – آناهیتا رحیمی: وسعت تاکستان های استان آذربایجان شرقی ۱۷ هزار و ۵۲۳ هکتار بوده که شهرستان ملکان هم ۵۰ درصد تولید کشمش را به خود مختص کرده است.
محصولات زیربخش باغبانی حدود ۶۶ درصد از بخش کشاورزی استان را به خود اختصاص داده که شامل انگور خشک شده و با بیشتر از ۶۰ هزار تن کشمش و ارزآوری بالغ بر ۱.۳ دلار به ازای هر کیلوگرم است.
در حال حاضر شهرستان ملکان، سابقه درخشانی در تولید انگور دارد و با وجود ۱۷ واحد صنایع تبدیلی در این شهرستان و با اتمام بزرگ ترین شهرک صنعتی صنایع تبدیلی انگور، فرآوری تمام محصولات باغات انگور در ایران به بزرگ ترین شهرک صنایع تبدیلی در این منطقه ارسال خواهد شد.
تولید ۵۰ درصدی کشمش استان در شهرستان ملکان
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کشمش در شهرستان های ملکان، بناب، مراغه، عجب شیر، شبستر، آذرشهر و اسکو تولید می شود اما ۵۰ درصد کشمش استان متعلق به شهرستان ملکان است.

ایاز برنو افزود: مصرف انگور به صورت تازه خوری و فرآوری شده در کشور ایران خیلی کم است.
وی اضافه کرد: ۸۵ واحد فرآوری با بیشتر از ۱۰۰ هزار تن ظرفیت در سطح استان آذربایجان شرقی وجود دارد که بیشترین واحد فرآوری انگور در شهرستان ملکان و بناب واقع شده است.
کشمش در شهرستان های ملکان، بناب، مراغه، عجب شیر، شبستر، آذرشهر و اسکو تولید می شود
برنو بیان نمود: حتی میوه انگور از خراسان رضوی، فارس، زنجان و قزوین وارد استان آذربایجان شرقی شده و سپس فرآوری و به کشورهای مختلف صادر می شود.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: با عنایت به استقبال از صنعت فرآوری در شهرستان های ملکان و بناب در تلاش هستیم تا یک شهرک اختصاصی کشمش در شهرستان ملکان راه اندازی نماییم چون که برای فرآوری و سرمایه گذاری این محصول در شهرستان ملکان و بناب به شدت استقبال می شود.

وی ضمن اشاره به در دست راه اندازی بودن شهرک صنعتی ملکان اضافه کرد: این شهرک درحال ساخت است که در آینده ای نزدیک به بزرگ ترین شهرک صنعتی ملکان به صنایع تبدیلی انگور تبدیل خواهد شد.
۱۷ واحد صنایع تبدیلی در شهرستان ملکان
برنو افزود: ۱۷ واحد صنایع تبدیلی در شهرستان ملکان وجود دارد اما با اتمام بزرگ ترین شهرک صنعتی ملکان به صنایع تبدیلی انگور، فرآوری تمام محصولات باغات انگور در ایران به بزرگ ترین شهرک صنایع تبدیلی ارسال خواهد شد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وسعت تاکستان های استان آذربایجان شرقی، ۱۷ هزار و ۵۲۳ هکتار است که ۵۲۳ هکتار آنرا باغات غیر بارور و ۱۷ هزار هکتار را باغات بارور انگور تشکیل داده است.
محمدباقر بی پروا افزود: ۱۵ درصد تولید انگور معادل ۲۷ هزار تن به صورت تازه خوری و مصارف محلی شامل غوره و دوشاب است که ۸۵ درصد بقیه معادل ۱۵۳ هزار تن هم به کشمش کالیفرنی و تیزآبی تبدیل می شود.

وی اضافه کرد: متوسط عملکرد انگور در استان آذربایجان شرقی، ۱۸ تن در هکتار است که شهرستان ملکان با تولید ۹۵ هزار تن، شهرستان بناب با تولید ۵۰ هزار تن و شهرستان مراغه هم با تولید ۱۷ هزار تن، مقام اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.
بی پروا بیان نمود: ۹۰ درصد تولید سالجاری معادل ۳۹ هزار تن به کشمش کالیفرنی و حدود ۱۰ درصد معادل ۵ هزار تن به کشمش تیرآبی و آفتابی تبدیل می شود.
وی اضافه کرد: میزان تولید انگور امسال بیشتر از ۳۰۵ هزار تن بود که در اثر سرمازدگی و تگرگ، حدود ۱۲۵ هزار تن از محصول از بین رفته است و میزان تولید انگور امسال ۱۸۰ هزار تن می باشد.
بی پروا اظهار داشت: انگور و فرآورده های آن همچون سبزه و کشمش یکی از اقلام صادراتی کشور به حساب می آید و خوشبختانه استان آذربایجان شرقی از نظر سطح زیرکشت تولید انگور و فرآورده های آن، جایگاه ویژه ای در کشور دارد.
۹۰ درصد تولید سالجاری معادل ۳۹ هزار تن به کشمش کالیفرنی و حدود ۱۰ درصد معادل ۵ هزار تن به کشمش تیرآبی و آفتابی تبدیل می شود
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: ۹۰ درصد سطح زیر کشت باغات استان را رقم بی دانه انگور (کشمشی) و ۱۰ درصد بقیه را هم ارقام دیگری از قبیل فخری، عسگری، حسینی، صاحبی، دسته چین، شاهانی، قو را شیرین یا تبرزه، قره ازوم و خلیلی تشکیل می دهد.
صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی
وی اظهار داشت: مجموع کشمش فرآوری شده شامل کالیفرنی و تیزآبی، ۴۴ هزار تن می باشد که به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه، روسیه و هم چنین بعضی از کشورهای اروپایی و آفریقایی صادر می شود.
بی پروا در انتها اضافه کرد: فعالین بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی علاوه بر فرآوری انگور تولیدی استان، بخشی از تولید استانهای همجوار را خریداری و به محصول صادراتی تبدیل می کنند.

صادرات یک تا دو تنی کشمش
مدیر یک کارخانه کشمش در ملکان هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: این کارخانه حدود ۳۰ سالی می شود که پابرجا می باشد و سالیانه حدود یک تا دو تن کشمش فرآوری می شود.
غلامرضا عباسی افزود: کشمش انگوری و تیزآبی از شهرستان ملکان وارد این کارخانه فرآوری شده و تمام محصولات به خارج از کشور بخصوص کشورهای عربی صادر می شود.
۱۷ هزار و ۵۲۳ هکتار وسعت تاکستان های استان آذربایجان شرقی است که ۵۰ درصد کشمش استان هم در شهرستان ملکان تولید می شود؛ با وجود این که ۱۷ واحد فرآوری در شهرستان ملکان وجود دارد اما با اتمام بزرگ ترین واحد فرآوری در این شهرستان، فرآوری تمام باغات انگور به این شهرستان ارسال خواهد شد.


منبع:

1400/09/08
22:08:09
5.0 / 5
819
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم