ایران چه مقدار کالا به اروپا صادر کرد؟

ایران چه مقدار کالا به اروپا صادر کرد؟

گل چرم: اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ۹ ماهه سالجاری میلادی پرداخته که نشان از افزایش دو درصدی همکاری ها دارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای عرضه شده تا آخر ماه نهم سال ۲۰۲۱ میزان تجارت مشترک ایران و اتحادیه اروپا به ۳.۴ میلیارد یورو رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی دو درصدی را نشان داده است.
بر این اساس ایران از اروپا ۲.۷ میلیارد یورو واردات داشته و ۵۵۴ میلیون یورو هم به این اتحادیه صادر کرده است. بدین سان ۸۱ درصد از کل تجارت ایران با اروپا به واردات اختصاص دارد.
صادرات ایران به اروپا امسال ۱۴ درصدی افزایش پیدا کرده است. در این زمان صادرات به ایتالیا ۹.۳، رومانی ۴.۸ و بلغارستان ۴.۸ افزایش پیدا کرده است.
در گروههای کالایی هم رشد صادرات مواد شیمیایی ۱۲ درصد و کالاهای صنعتی طبقه بندی شده ۱۱ درصد افزایش پیدا کرده اند.
در حوزه واردات اما آمار نسبت به مدت سال قبل کاهشی ۰.۶ درصدی را نشان داده است. واردات از هلند کاهش ۱۴.۸ درصدی و واردات مواد خام غیر خوراکی کاهش ۱.۶ داشته است.
بدین سان تراز تجاری ایران و اروپا، منفی دو میلیارد یورو بوده که هرچند نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبود چهار درصدی را نشان داده است اما همچنان با فاصله ای قابل توجه به نفع اروپا و به ضرر ایران است.
در بررسی روند ماهانه این تجارت مشترک هم در ماه سپتامبر صادرات کالایی ایران در قیاس با ماه قبل کاهشی ۲۳ درصدی را نشان می دهد، هرچند در حوزه واردات آمار تغییر چندانی نداشته است.
در بین کالاهای صادراتی ایران به اروپا، مواد غذایی و حیوانات زنده، نوشیدنی و دخانیات، مواد خام غیر خوراکی، سوخت های معدنی و روغن های گیاهی اصلی ترین کالاها بوده اند. در واردات هم مواد غذایی، نوشیدنی و دخانیات، سوخت های معدنی، روغن های گیاهی و مواد شیمیایی بیشترین سهم را داشته اند.
اصلی ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایران آلمان، ایتالیا و اسپانیا بوده اند. در بین اصلی ترین صادرکنندگان کالا به ایران هم آلمان، ایتالیا و هلند قرار دارند.
منبع:

1400/09/09
11:45:25
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم