یك مقام مسئول اعلام كرد؛

تهیه نقشه های مدیریت پذیر خاک برای دشت های 7 استان کشور

تهیه نقشه های مدیریت پذیر خاک برای دشت های 7 استان کشور

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول اظهار داشت: تهیه نقشه های مدیریت پذیر خاک به صورت پایلوت در دشت های هفت استان کشور در حال اجرا می باشد و این تعداد امسال به ۱۰ تا ۱۵ استان افزایش خواهد یافتبه گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی این وزارت خانه اظهار داشت: از سال ۹۹ بر مبنای قانون حفاظت از خاک، تهیه نقشه های مدیریت پذیر خاک با هدف پایش کمیت و کیفیت و به روز کردن اطلاعات خاک در هفت استان سیستان و بلوچستان، فارس، ایلام، لرستان، گلستان، قزوین و یزد شروع شده است.
جهانبخش میرزاوند اضافه کرد: بر مبنای اصول تهیه این نقشه ها، اطلاعات میدانی و تمام خصوصیات خاک دشت های هر منطقه همچون بافت، میزان شوری، ماده آلی، حاصلخیزی، وضعیت عناصر غذایی، وضعیت نفوذ پذیری نسبت به آب و فشردگی خاک به منظور بهره برداری پایدار و افزایش بهره وری از منابع آب و خاک و همینطور حفاظت از منابع خاک کشور مورد بررسی قرار می گیرد.
وی در عین حال اضافه کرد: با استفاده از اطلاعات به روز شده خاک و با عنایت به تغییرات اقلیمی، کاهش و پراکندگی بارندگی ها و شرایط اجتماعی و اقتصادی بهره بردان و چالش های موجود در هر دشت منطقه مورد مطالعه، الگوی کشت در اراضی کشاورزی را تدقیق و برای محصولاتی که دارای مزیت نسبی و توجیه اقتصادی در آن منطقه هستند دستورالعمل تولید پایدار مشتمل بر سفارش های ویژه آن محصولات در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.
میرزاوند ابراز امیدواری کرد: نتایج و خروجی حاصل از پایلوت های در ارتباط با تهیه نقشه های مدیریت پذیر خاک در استانهای مورد مطالعه منجر به مشارکت مردمی در امر مدیریت پایدار خاک برای تولید محصولات شود.
وی با بیان اینکه برای اجرا و مطالعات این پایلوت ها از تمام ظرفیت های علمی و تخصصی کشور در حوزه خاک شامل مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و بخش خصوصی و دولتی استفاده شده است، خاطرنشان کرد: تلاش می نماییم با هم افزایی و بهره مندی از تجربیات ملی و بین المللی این مراکز بتوانیم به راهبرد مشخصی در شرح عملیات فنی در حوزه پایداری خاک برسیم.
مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی به برنامه جهانی سازمان فائو معروف به مشارکت جهانی خاک (GSP) اشاره نمود و اظهار داشت: این برنامه دارای پنج رکن است و ما هم در کشور ارکان پنجگانه متناظر را راه اندازی کرده ایم و برای هر رکن یک نماینده داریم که به صورت مستمر در جلسات و کارگاه های آموزشی تحت نظر سازمان فائو شرکت می کنند.
فراگیر شدن نسخه نویسی کود در یک برنامه پنج ساله
میرزاوند درباره نسخه نویسی کود هم عنوان کرد: در فاز نخست، نسخه نویسی کود مبتنی بر آزمون خاک در حوزه اراضی آبی و برای محصولات استراتژیک اجرا خواهد شد.
وی افزود: در یک برنامه پنج ساله، نسخه نویسی کود برای کل اراضی زراعی و باغی کشور فراگیر می شود.
میرزاوند عنوان کرد: نیاز کودی هر محصول توسط متخصصان با عنایت به نتایج آزمون و وضعیت عناصر غذایی خاک، ظرفیت تولید و نیاز های تغذیه ای گیاهان، نسخه نویسی می شود و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی، کاهش هزینه های تولید، اتقای کمیت و کیفیت محصول و مصون ماندن محیط زیست و خاک از گزند آلودگی ها را از مزیت های کود دهی بر مبنای نسخه های تخصصی و در جهت کشاورزی پایدار برشمرد.
مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با تکیه بر لزوم پایش مستمر، نمونه برداری و آزمون خاک های کشاورزی، خاطرنشان کرد: هدف از این اقدام، تولید بهینه و سالم محصولات کشاورزی است.
به گفته وی هم اکنون ۱۵۸ آزمایشگاه خاک شناسی خصوصی و ۳۰ آزمایشگاه خاک شناسی دولتی در کشور فعالند و می توانند کار آزمون خاک را انجام دهند.
میرزاوند اذعان داشت: با ایجاد شبکه ملی و منطقه ای آزمایشگاه های خاک کشور و ثبت اطلاعات و نتایج آزمایشات آنها ضمن هماهنگی در اجرای دستورالعمل های فنی و رعایت استانداردهای کشوری، یک قدم به ایجاد بانک اطلاعات خاک نزدیک تر می شویم.


منبع:

1400/09/09
23:34:57
5.0 / 5
512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گل چرم