ارزآوری 533 میلیون دلاری صادرات پسته ایران در هفت ماهه سالجاری

ارزآوری 533 میلیون دلاری صادرات پسته ایران در هفت ماهه سالجاری

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی از ارزآوری ۵۳۳ میلیون دلاری صادرات پسته ایران در هفت ماهه سال ۱۴۰۰، اطلاع داد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، داراب حسنی، مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت تولید پسته و ارزآوری آن، اظهار داشت: پسته با سطح زیر کشت بیشتر از ۵۰۰ هزار هکتار و متوسط تولید سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن مهم ترین و ارزآورترین محصول بخش کشاورزی بخصوص زیربخش باغبانی در کشور است.
وی ضمن اشاره به این که بررسی میزان صادرات محصول پسته در سه سال گذشته نشان داده است که میزان صادرات این محصول افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: میزان صادرات این محصول در سال ۱۳۹۸ برابر با ۱۰۹ هزار تن و به ارزش ۹۷۲ میلیون دلار بوده که در سال ۱۳۹۹ میزان صادرات این محصول به میزان ۲۰۳ هزار تن و به ارزش ۱ میلیارد و ۳۷۱ میلیون دلار رسیده است.
به گفته مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک، میزان صادرات این محصول در هفت ماهه سالجاری برابر با ۸۰ هزار تن و به ارزش ۵۳۳ میلیون دلار بوده است.
وی ضمن اشاره به جایگاه پسته در صادرات محصولات باغبانی کشور، تصریح کرد: ضروریست حمایت های لازم توسط کلیه دستگاههای ذیربط به منظور تسهیل، استمرار و ارتقاء صادرات این محصول پرارزش صورت گیرد.
مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی در بخش دیگری از صحبت های خود به بررسی میزان تولید پسته در سه سال گذشته پرداخت و خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان داده است میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۸ برابر با ۳۳۷ هزار تن بوده که در سال ۱۳۹۹ به ۳۵۸ هزار تن افزایش پیدا کرده است.
حسنی افزود: به استناد آمار اولیه دریافت شده از استانهای کشور، میزان تولید پسته امسال برابر با ۲۸۱ هزار تن ارزیابی شده است که نسبت به سال قبل حدود ۲۱ درصد کاهش داشته و عواملی همچون سال آوری، تغییرات اقلیمی و خسارت عوامل محیطی شامل سرمای زودرس پاییزه ۱۳۹۹، عدم تأمین نیاز سرمایی برخی ارقام، تگرگ، سرمازدگی بهاره، نوسانات دمایی و افزایش بیش از اندازه دما در ماهای تیر و مرداد منجر به کاهش محصول و افزایش پوکی این محصول شده است.
به گفته وی، امسال از استانهای کرمان، خراسان رضوی، یزد، خراسان جنوبی، تهران، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، لرستان و آذربایجان غربی کاهش تولید و در استانهای فارس، سمنان، مرکزی، قم، سیستان و بلوچستان، اصفهان، قزوین، جنوب کرمان، البرز، اردبیل افزایش تولید گزارش شده است.


منبع:

1400/09/30
14:30:54
5.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم