ماجرای درخواست وزارت صمت برای اعطای تسهیلات به یک واحد لوازم خانگی

ماجرای درخواست وزارت صمت برای اعطای تسهیلات به یک واحد لوازم خانگی

گل چرم: در صورتیکه نامه معاون وزیر صمت برای درخواست اعطای تسهیلات به یک واحد لوازم خانگی با انتقاداتی روبه رو شده، این ماجرا ابعاد و پشت پرده هایی دارد که کم تر مورد توجه قرار رفته است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بتازگی سید مهدی نیازی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در نامه ای خطاب به مهدی طالبی- دبیر کل بانک مرکزی - با اشاره به تسهیلات دریافتی توسط شرکت های زیر مجموعه گروه انتخاب از شبکه بانکی و محدودیت های مقررات نظام بانکی درباب ذینفع واحد، گفته که در این شرایط امکان دریافت تسهیلات سرمایه در گردش مورد نیاز توسط این گروه صنعتی وجود ندارد و خواهان مستثنی شدن آن و شرکت های زیر مجموعه اش و همین طور سایر بنگاه های تولیدکننده لوازم خانگی، در صورت درخواست آنها و تایید معاونت تخصصی در وزارت صمت از محدودیت ذی نفع واحد شده است.
این نامه به همراه پیوستی برای تعیین مبلغ تسهیلات انتشار یافته بود که بعدا از طرف وزارت صمت تکذیب شد.
اما نامه یاد شده انتقاداتی به همراه داشت و عده ای آنرا به مثابه تخصیص رانت به یک واحد تولیدی دانسته بودند. اما این همه ماجرا نیست چون منتقدان اکثرا بندی که در آن به امکان درخواست تسهیلات و مستثنی شدن از محدودیت ذی نفع واحد برای تمام واحدهای تولیدی وجود دارد، اشاره ای نکرده اند.
البته جهت بررسی این نامه باید اهمیت صنعت لوازم خانگی را نیز در نظر گرفت. چونکه از طرفی واردات لوازم خانگی بیش از سه سال است که ممنوع شده و بنظر می رسد فعلا هم این ممنوعیت ادامه دارد؛ بدین سبب تامین این بازار از طرف تامین کنندگان داخلی اهمیت ویژه ای دارد. از جانب دیگر این صنعت همچون صنایع پیشران و اشتغالزا است که می تواند مورد توجه دولت ها باشد.
بنظر می رسد علت اصلی نقد این نامه جدال بین واردکنندگان و تولیدکنندگان باشد. هرچند نباید این نکته را نادیده گرفت که همین واحد صنعتی برای قسمتی از محصولات خود از برند کره ای که استفاده می نماید که انتقاداتی به همراه داشته است.
در این رابطه مهدی نیازی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: موضوع اصلی این نامه مستثنی شدن واحدها از محدودیت ذی نفع واحد بوده و اصلا مبلغ دریافتی در آن مطرح نشده است؛ بدین سبب این یک نامه عام است.
وی با اعلان اینکه رفع موانع بانکی برای صنایع مختلف وظیفه وزارت صمت است و کار ویژه ای برای یک بنگاه خاص انجام نشده است اضافه کرد: همین طور بطور کلی شبکه بانکی صلاحیت تعیین میزان تسهیلات را دارد و این اقدام از طرف وزارت صمت صورت نمی گیرد. ما فقط به دنبال رفع موانع هستیم. البته همین درخواست مستثنی شدن از محدودیت ذی نفع واحد هم باید در شورای پول و اعتبار مطرح شود.
این مقام مسئول با اعلان اینکه متولی تولید مسئول رسیدگی به تخلفات نیست، اظهار داشت: معاونت طرح و برنامه باید به دنبال تولید، نوسازی و اشتغال باشد. نکته دیگر نیاز به تقویت صنعت لوازم خانگی به سبب ممنوعیت واردات است. از حدود یک ماه پیش واردات مرزی لوازم خانگی هم ممنوع شده است؛ پس باید موانع تولید برداشته شود تا دغدغه تامین بازار لوازم خانگی نیز برطرف شود.
منبع:

1400/10/01
11:46:28
5.0 / 5
722
تگهای خبر: بازار , تولید , محصول , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گل چرم