معاون سازمان امور اراضی كشور اعلام كرد؛

شناسایی حدود 6000 هکتار تغییر کاربری بدون مجوز اراضی کشاورزی

شناسایی حدود 6000 هکتار تغییر کاربری بدون مجوز اراضی کشاورزی

به گزارش گل چرم معاون سازمان امور اراضی کشور اعلام نمود: 38 هزار و 792 مورد در سطح 5905 هکتار تغییر کاربری بدون مجوز اراضی کشاورزی، ظرف 8 ماه گذشته شناسایی شده است.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، صفدر نیازی شهرکی اظهار نمود: ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی، حدودا ۶۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و ۱۳۰۰ شهر در کشور داریم که شناسایی تغییر کاربری بدون مجوز اراضی در این سطح با وجود محدودیت های نیروی انسانی، منابع مالی و لجستیکی توسط سازمان های جهاد کشاورزی استانها صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۳۵۰ گشت ویژه داریم و هر گشت ویژه باید بطور متوسط به ۱۷۱ روستا یا پلاک زراعی سرکشی کند.
نیازی اظهار داشت: در استانهای شمالی کشور، حدودا حریم خالی میان شهرها و روستاها وجود ندارد و شهرها و روستاها به هم متصل شده اند.
وی، هجوم نقدینگی به سمت زمینهای کشاورزی، خستگی مردم از زندگی شهری و ویروس کرونا و ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری مجاز و بدون مجوز را از عوامل افزایش خرید زمینهای کشاورزی و تغییر کاربری بدون مجوز آن طی دو سال اخیر عنوان و اشاره کرد: این درحالی است که در دنیا، اراضی کشاورزی فقط باید به کشاورز فروخته شود.
معاون سازمان امور اراضی کشور درباره مقابله با تغییر کاربری بدون مجوز اراضی کشاورزی نیز اظهار داشت: ظرف ۸ ماه گذشته ۱۳ هزار و ۳۲۰ مورد از تغییر کاربری های بدون مجوز با هماهنگی دادستانی و یا بوسیله اجرای حکم، قلع و قمع شده اند.
نیازی اشاره کرد: از این مقدار قلع و قمع، ۱۲ هزار و ۶۴۵ مورد در سطح ۴۸۳ هکتار با هماهنگی دادستانی و مربوط به سازه ها و ساختمان های درحال ساخت و ۶۷۵ مورد اجرای حکم در سطح ۲۵ هکتار مربوط به بناهای تولید شده بوده است.
به گفته وی، در دراز مدت ۵۰ تا ۶۰ درصد اراضی قلع و قمع شده به چرخه تولید و کشاورزی باز می گردد.
نیازی در مورد تغییر کاربری مجاز نیز گفت: از سال ۹۴ تا حالا ۴۵ هزار و ۵۱۳ مورد مجوز تبصره ۴ (طرح های کشاورزی) در سطح ۱۹ هزار و ۱۴۶ صادر گردیده است.


منبع:

1400/10/06
10:47:02
5.0 / 5
638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گل چرم