سازمان حفاظت محیط زیست:

هیچ نوع دلیلی برای خودداری از اسقاط ناوگان فرسوده وجود ندارد

هیچ نوع دلیلی برای خودداری از اسقاط ناوگان فرسوده وجود ندارد

نظر سازمان حفاظت محیط زیست درباره درخواست خودروسازان و موتورسیکلت سازان برای «عدم اجرای بخشنامه فنی ماده 2 قانون هوای پاک» درباب الزام اسقاط به ازای شماره گذاری وسایل نقلیه نو اعلام گردید.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا درخصوص پیشنهاد برخی خودروسازان و موتورسیکلت سازان که بتازگی مبادرت به طرح درخواست برای عدم اجرای مصوبه دولت در قالب بخشنامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاک برای الزام اسقاط به ازای شماره گذاری وسیله نقلیه نوشماره کرده اند و در این خصوص دلایلی مانند کاهش حاشیه سود بنگاه اقتصادی خودرا بعنوان توجیهی برای عدم اسقاط وسیله نقلیه به ازای شماره گذاری مطرح می کنند. سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص باتوجه به جایگاه نظارتی خود و وظایف حاکمیتی، لازم می داند جهت تنویر افکار عمومی موارد ذیل را اعلام می کند:

۱- وفق اصل۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوعست.»

۲- وسایل آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی انتشار آلایندگی در شهرهای کشور هستند. مطالعات انجام گرفته از آن حکایت می کند که آلودگی هوا سالانه خسارات جبران ناپذیری را به سلامت مردم کشور تحمیل می کند.

در ادامه خاطر نشان می شود: بر طبق تبصره ماده۴ بخشنامه فنی ماده ۲ مصوب ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ شماره گذاری هر سه خودروی دیزلی با استاندارد آلایندگی EEV منوط به اسقاط یک یا چند دستگاه خودروی دیزلی با ظرفیت مشابه شده است و در صورت کمبود همان نوع خودرو(مثلا وانت نیسان فرسوده)، خودروساز می تواند وفق مصوبات دولت، از سایر گواهی های اسقاط ناوگان دیزلی با ظرفیت مشابه استفاده نماید.

همچنین یادآور می شود در بخشنامه یاد شده، به سبب ضرورت کاهش آلایندگی ناشی از خودرو های دیزلی، گواهی اسقاط با ظرفیت مشابه برای سایر خودرو های دیزلی وفق مصوبات قابل پذیرش است. پس هرگونه اجرای سلیقه ای مانند ارائه گواهی اسقاط خودروی بنزینی و... که خلاف مصوبه دولت باشد، وجاهت قانونی نخواهد داشت.

این گزارش می افزاید: تمامی مصوبات و قوانین کشور برای تمام شخصیت های حقیقی و حقوقی لازم الاجرا است ومصوبات مورد اشاره هیچ نوع استثنایی برای هیچ یک از تامین کنندگان و دستگاه های وابسته به دولت و سایر نهادها قائل نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست در آخر تصریح می شود: موضوع اسقاط ناوگان وسایل نقلیه فرسوده هم اکنون در کشور جاری بوده و بخشنامه ماده ۸ قانون هوای پاک مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ به لحاظ قوانین بالادستی، توسط هیأت محترم وزیران ابلاغ گردیده است. پس هیچ نوع بهانه و دلیلی برای عدم اسقاط ناوگان فرسوده، رافع تکالیف قانونی نیست.
1400/10/07
22:14:36
5.0 / 5
453
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گل چرم