تولید محصولی برای کاهش برگشت پذیری محصولات کشاورزی صادراتی

تولید محصولی برای کاهش برگشت پذیری محصولات کشاورزی صادراتی

به گزارش گل چرم محققان کشور بر پایه مواد معدنی کود-سمی را توسعه داده اند که امکان تولید محصولات کشاورزی در گرید صادراتی را برای کشور فراهم می آورد.


مهدی حمصیان، مدیر یکی از شرکت دانش بنیان ها در گفتگو با ایسنا، با اعلان اینکه این شرکت در سال ۹۶ تاسیس شده است، اظهار داشت: این شرکت فناور متشکل از تیم های تخصصی و دپارتمان های تخصصی است که در زمینه های هوش مصنوعی، کشاورزی، بیوتکنولوژی و صنایع دامپروری فعالیت دارند.
وی با اعلان اینکه ما در این عرصه ها دستاوردهای منحصر به فردی را عرضه کردیم، اظهار نمود: کود و سم پسیل پسته، زیتون و گلابی همچون محصولات دانش بنیان این شرکت است که بعد از نزدیک به ۲ سال کار تحقیقاتی، به فرمولاسیون این محصول دست یافتیم.
حمصیان اشاره کرد: این محصول نه تنها یک کود ارگانیک است، بلکه می تواند طیف وسیعی از آفات را از بین ببرد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به استفاده از این کود-سم برای حذف آفت پسیل پسته، خاطرنشان کرد: آفت پسیل یکی از آفت های مهم مزارع پسته است که کنترل و مهار آن با دشواری همراه می باشد، ولی این کود - سم قادر به کنترل این آفت خواهد بود.
به قول این محقق، این محصول در بسیار از باغات کشور مورد استفاده و تایید قرار گرفته است.
وی، پایه این کود- سم را مواد معدنی دانست که هیچ سمیتی برای انسان به دنبال ندارد و افزود: هم اکنون در مزارع پسته کشور برای مقابله با آفت پسیل از سم "موونتو" استفاده می شود که این سم به سبب تحریم ها، به ایران وارد نمی گردد و در صورت واردات به کشور با قیمت های گزافی توزیع می شود.
حمصیان بوی بسیار زننده را از دیگر محدودیت های سم فوق دانست و خاطرنشان کرد: از طرف دیگر استفاده بی رویه از سموم سبب شده است که گرید پسته کشور از رتبه یک و ۲ دنیا به رتبه ۸ و ۹ جهان برسد؛ چون که سمی که هم اکنون استفاده می شود، دارای عناصر سنگین است که این عناصر در میوه پسته انباشته خواهد شد.
وی به بعضی از تجربیات صادرات پسته و برگشت آنها اشاره نمود و خاطرنشان کرد: این کود - سم، باقی مانده سم در محصول ایجاد نمی کند.
حمصیان با تاکید بر این که این محصول علاوه بر کاربرد سم، یک نوع کود شمرده می شود، در این زمینه توضیح داد: کاربرد آن باعث می شود که علاوه بر تقویت گیاه، آفات هم کنترل شوند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه این کود - سم علاوه بر باغات پسته، برای محصولات "زیتون" و "گلابی" هم کاربرد دارد، اظهار داشت: این محصول به صورت تخصصی بر روی آفت پسیل پسته کاربرد دارد و در نسخه جدید، این محصول را برای دفع شته و شپشک توسعه دادیم.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بازگشت محموله های کیوی از هند، سیب زمینی از ازبکستان و فلفل دلمه ای از روسیه و اخیراً هم سیب زمینی از ترکمنستان، اخبار داغ این روزهای کشور است. بازارهای هدف محصولات صادراتی ایران، هر کدام با دلایلی، این اقلام کشاورزی را مرجوع کرده اند، ولی وجه اشتراک بازگشت همه این محصولات کشاورزی ایران، "آلودگی و سموم غیراستانداردی" است که برای تولید آنها مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است.
جریان از این مقرر است که اوایل آذر، بیشتر از ۳۵۰۰ تن سیب زمینی از ازبکستان برگشت خورد و این کشور اعلام نمود این محصول را به سبب آلودگی خطرناک برگشت داده است. بعد از آن هم سازمان حفظ نباتات و قرنطینه هندوستان به سبب وجود ذرات سفید روی کیوی های صادراتی ایران آنرا قبول نکرد.
همینطور در همین زمان روسیه واردات فلفل دلمه ای از ایران را به سبب استفاده از چهار نوع سم که در آنجا ثبت نشده، ممنوع کرد و چندی بعد خبر بازگشت سیب زمینی صادراتی از ترکمنستان منتشر گردید.
این در حالیست که کلید حل این معما در دست محققان شرکتهای دانش بنیانی است که با تولید سم و کودهایی بر پایه مواد معدنی، امکان تولید محصولات کشاورزی در گرید صادراتی را فراهم می آورد. نمونه آن این شرکت عضو سندیکای شرکتهای شناسایی و مکان یابی رادیویی است که موفق شده است بر پایه مواد معدنی محصولی را توسعه دهد.
منبع:

1400/10/17
14:45:31
5.0 / 5
449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم