عضو هیات رئیسه مجلس:

مجلس به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد

مجلس به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد

به گزارش گل چرم عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس هیچ وقت به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد چونکه میزان یارانه نقدی پیشنهادی دولت تأمین کننده هزینه های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست.به گزارش گل چرم به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران، احمد امیرآبادی فراهانی در نشست هم اندیشی بررسی الزامات و نیازمندی های لازم برای تأمین نهاده های دام و طیور بعد از حذف ارز ترجیحی با اشاره به اینکه مجلس هیچ وقت به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد چونکه میزان یارانه نقدی پیشنهادی دولت تأمین کننده هزینه های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست، اظهار نمود: مجلس هنوز از مباحث مطرح شده توسط دولت درباره حذف ارزترجیحی اقناع نشده است. اگر بنا به حذف ارز ترجیحی باشد باید رئیس جمهور شخصاً وارد میدان شده و برای اجرای این اصلاح اقتصادی تمامی هیأت دولت، فرمانداران، استانداران و … را با خود همراه کند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر ساله در بودجه پیشنهادی دولتها به مقدار قابل توجهی کسری وجود دارد، اضافه کرد: البته اگر تبصره هایی که از جانب دولتها به بودجه افزوده می شود و جزو مخارج دولت می باشد را هم محاسبه نماییم بدون تردید میزان کسری بودجه از رقم اعلام شده هم بیشتر است ولی هیچ وقت بودجه تبصره ها در بودجه کلی لحاظ نمی گردد.
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: دولتها همواره برای جبران کسری بودجه و تأمین منابع ریالی مورد نیاز برای سه ماه پایانی سال مبادرت به فروش اوراق به بانکها و یا واگذاری شرکتهای دولتی می کند.
امیرآبادی فراهانی درباره لایحه دولت برای حذف ارز ترجیحی اظهار نمود: باور داریم که حذف نرخ ارز ترجیحی یک جراحی اقتصادی می باشد که باید صورت گیرد و البته به مراتب سخت تر از هدفمندی یارانه ها است اما با عنایت به این که دولت نوپاست و امکان دارد اجرای این طرح مشکلاتی را ایجاد نماید، همینطور از میان ۳۲۰۰ مدیر دولتی فقط ۵۰۰ مدیر در دولت سیزدهم تغییر یافته و ۲۸۰۰ نفر همچنان از مدیران انتخاب شده از جانب دولتهای قبلی هستند ازاین رو امکان دارد این افراد با اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی موافق نباشند ازاین رو مجلس باور دارد در چنین شرایطی امکان اجرای این اصلاحات وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به جمیع شرایط موجود برآیند مجلس این است که به حذف ارز ترجیحی رای ندهد چونکه دولت نوپاست.
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی باید تمامی وزرا، معاون اول، رئیس جمهور، فرمانداران و استانداران پای کار باشند نه این که وزیر جهاد کشاورزی با این استناد که بر فرایند تولید و توزیع نظارت دارد وارد میدان حذف ارز ترجیحی بشود.
امیرآبادی فراهانی اظهار داشت: یکی از سوالات ما از وزارت جهاد کشاورزی درباره ی قیمت مرغ بعد از حذف ارز ترجیحی است که آنها می گویند قیمت مرغ به ۵۰ هزار تومان می رسد ولی برآیند ما مجلسی ها با استناد به آمار و ارقام عرضه شده از جانب تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی این است که قیمت مرغ کیلویی ۸۰ هزار تومان می شود.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از ابهامات مجلس درباره لایحه دولت برای حذف ارز ترجیحی این است که منابع حاصل از حذف ارز ترجیحی ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که طبق اعلام دولت ۱۰۶ هزار میلیارد تومان از این رقم به واردت گندم و دارو و ۶۵ هزار میلیارد تومان بعنوان یارانه نقدی به مردم مقرر است پرداخت گردد. حال سوال این است که تکلیف ۲۲۰ هزار میلیارد تومانی که در بودجه ردیفی برای آن مشخص نشده است چه می شود؟ آیا دولت این رقم را برای جبران پنهان کسری بودجه در ردیف بودجه های مختلف مصرف می کند و یا این که مقرر است آنرا برای روز مبادا در اختیار خود داشته باشد.
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: دولت برای هر فرد بعد از حذف ارز ترجیحی یارانه ای بین ۹۰ تا ۱۳۰ هزار تومان در نظر گرفته است درحالیکه بدون شک این رقم نمی تواند افزایش هزینه ناشی از حذف ارز ترجیحی را پوشش دهد چونکه بعنوان مثال باحذف ارز روغن یا شکر به تنهایی این کالاها گران نمیشود بلکه نرخ تمامی محصولاتی که از روغن وشکر در تولیدشان استفاده می شود، رشد می کند بنابراین باید تمامی ابعاد افزایش قیمت های ناشی از حذف ارز ترجیحی لحاظ شود.
امیرآبادی فراهانی یکی دیگر از تبعات حذف ارز ترجیحی را رشد نقدینگی مورد نیاز واردکنندگان برشمرد و اظهار داشت: اگر نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی از ترجیحی به نیمایی تغییر کند نیاز واردکنندگان به نقدینگی ۶ برابر می شود حال سوال این است که آیا بانکها توان تأمین این میزان از نقدینگی را دارند؟ تکلیف ضمانت نامه ها برای دریافت این میزان سرمایه در گردش چه می شود؟
وی خاطرنشان کرد: بدون تردید تغییر ارز ترجیحی به نیمایی باعث می شود تا بخشی از واردکنندگان نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. در چنین شرایطی اگر قرار باشد دولت مبادرت به واردات کند بدون شک مجلس با این رویه مخالف خواهد بود چونکه این امر به انحصار دامن می زند.
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که مردم درسختی هستند، تصریح کرد: مجلس هیچ وقت به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد چونکه دولت تابحال نتوانسته مجلس را برای حذف ارز ترجیحی دارو و نهاده های دامی قانع کند.


منبع:

1400/10/29
09:28:40
5.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گل چرم