تغییر قیمت کالاهای اساسی در ۶ ماه گذشته

تغییر قیمت کالاهای اساسی در ۶ ماه گذشته

گل چرم: طی شش ماه گذشته قیمت رب گوجه فرنگی با افزایش ۸۸ درصدی بیشترین افزایش قیمت و سیمان خاکستری با افت ۳۷ درصدی بیشترین کاهش قیمت را داشته است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، طبق گزارش کارگروه رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پرمصرف بازار کشور منتهی به اول بهمن ماه که از جانب انجمن ملی پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان انتشار یافته، از بین ۵۲ کالایی که در ۹ گروه بررسی شده اند، قیمت ۴۸ کالا در شش ماه گذشته بین دو (روغن مایع و لاستیک پراید) تا ۸۸ (رب گوجه) درصد افزایش و قیمت چهار کالا بین ۱۰ (تیرآهن) تا ۳۷ (سیمان خاکستری) درصد کاسته شده است.
بر طبق این گزارش قیمت گروه محصولات پروتئینی شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت گوسفند و گوساله و گوسفند و گوساله زنده در ابتدای ماه جاری نسبت به ۶ ماه قبل بین ۵ تا ۱۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
بر این اساس طی شش ماه گذشته قیمت هر کیلو تخم مرغ و گوشت گوساله هرکدام با ۱۷ درصد افزایش به حدود ۲۴ هزار و ۶۰۰ و ۱۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. همینطور در این زمان قیمت هر کیلو گوساله زنده ۸ درصد، گوشت گوسفندی ۷ درصد و گوشت مرغ تازه و گوسفند زنده هر کدام ۷ درصد افزایش داشته و به ۵۵ هزار و ۸۰۰، ۱۳۶ هزار، ۲۹ هزار و ۷۰۰ و ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.
همینطور طی شش ماه گذشته گروه لبنیات شامل انواع شیر، پنیر و کره بین ۱۸ تا ۳۱ درصد افزایش پیدا کرده که بیشترین افزایش در ارتباط با قیمت پنیر به قیمت ۲۱ هزار و ۴۰۰ تومان به ازای ۴۰۰ گرم بوده است. بر این اساس قیمت هر کیلو شیر خام، شیر استریل پاکتی و شیر پاستوریزه بطری به ترتیب با ۲۶، ۲۳ و ۱۸ درصد افزایش نسبت به شش ماه قبل به حدود لیتری ۶۷۰۰، ۱۶ و ۱۲ هزار تومان رسیده است. قیمت کره ۱۰۰ گرمی هم با افزایش ۲۲ درصدی طی شش ماه به نزدیک ۱۳ هزار تومان رسیده است.
افزایش قیمت قند، شکر و چای هم طی شش ماه گذشته پنج تا ۱۸ درصد بوده است. در این زمان قیمت هر کیلو قند ۵ درصد، شکر فله ۱۱ درصد، شکر بسته بندی ۱۸ درصد، و انواع چای بین ۱۱ تا ۱۷ درصد افزایش پیدا کرده و به حدود ۱۹ هزار و ۳۰۰، ۱۶ هزار و ۶۰۰، ۱۷ هزار و ۲۰۰ و ۱۲۴ تا ۱۳۱ هزار تومان رسیده است
کاهش قیمت روغن جامد در شش ماه گذشته
در این میان از بین انواع روغن، قیمت روغن نیمه جامد ۴.۵ کیلویی با ۱۳ درصد کاهش در شش ماه گذشته به حدود ۸۰ هزار تومان رسیده است. اما قیمت روغن مایع آفتابگردان معمولی و سرخ کردنی هر کدام ۲ درصد افزایش پیدا کرده و به حدود ۱۴ و ۱۳ هزار تومان رسیده است.
بررسی قیمت گروه کالایی غلات و حبوبات شامل انواع برنج، ماکارونی و حبوبات در شش ماه گذشته هم حاکی از افزایش ۸ تا ۷۱ درصدی قیمت این کالاهاست. بر این اساس برنج ایرانی یعنی هاشمی و طارم با ۶۸ و ۷۱ درصد افزایش طی شش ماه گذشته به ۶۲ تا ۶۴ هزار تومان رسیده، اما این افزایش قیمت در برنج خارجی شامل هندی و پاکستانی کمتر یعنی حدود ۱۹ و ۱۷ درصد بوده و قیمت این دو محصول در بهمن ماه سال جاری به ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان رسیده است. قیمت ماکارونی ۵۰۰ گرمی هم با ۳۳ درصد افزایش در این زمان به حدود ۸۸۰۰ تومان رسیده است.
از بین انواع حبوبات هم در شش ماه گذشته قیمت لپه، نخود، لوبیا چیتی و عدس به ترتیب ۸، ۲۲، ۲۶ و ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است. به صورتی که در ابتدای ماه جاری قیمت انواع حبوبات یاد شده در محدوده ۳۹ تا ۴۷ هزار تومان بوده است.
افزایش ۱۸ تا ۸۸ درصدی گروه میوه، صیفی و مواد غذایی
گروه مورد بررسی بعدی در گزارش انجمن ملی پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان میوه، صیفی و مواد غذایی است که طی ۶ ماه گذشته بین ۱۸ تا ۸۸ درصد افزایش قیمت داشته اند. بیشترین افزایش قیمت در این گروه، در مدت یاد شده در ارتباط با رب گوجه فرنگی است که با افزایش ۸۸ درصدی نسبت به ۶ ماه قبل به نزدیک ۳۲ هزار تومان رسیده و پس از آن سیب زمینی با ۷۵ درصد و گوجه فرنگی با ۵۴ درصد افزایش نسبت به شش ماه قبل در رتبه دوم قرار می گیرند. قیمت این دو محصول در ابتدای بهمن به حدود ۱۱ هزار تومان رسیده است.
از بین سایر میوه، صیفی و مواد غذایی در شش ماه گذشته قیمت سیب قرمز و پیاز زرد هر کدام ۳۴ درصد، سیب زرد ۳۲، خرما ۲۷، پرتقال ۲۶، آب شرب بطری ۲۰ و موز ۱۸ درصد افزایش پیدا کرده است.
همینطور بررسی قیمت گروه مصالح ساختمانی طی شش ماه گذشته حاکی ار افت ۳۷ درصدی قیمت سیمان خاکستری، ۱۰ درصدی تیرآهن و ۱۲ درصدی میلگرد است. اما قیمت گچ سفید و ورق سیاه ۲۵ و شش درصد افزایش پیدا کرده است.
در گروه تایر و روغن موتور هم طی شش ماه گذشته شاهد افزایش ۲ تا ۷ درصدی انواع لاستیک پراید، سمند و پژو و همینطور افزایش ۳۵ تا ۳۶ درصدی انواع روغن موتور هستیم.
در گروه شوینده ها هم قیمت انواع پودر دستی و ماشینی ۲۵ و دستمال کاغذی ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده، به صورتی که قیمت انواع پودر ۵۰۰ گرمی در ابتدای بهمن ۱۱ تا ۱۵ هزار تومان و قیمت دستمال کاغذی ۲۰۰ برگ حدود ۱۱ هزار تومان بوده است.1400/11/11
13:14:09
5.0 / 5
352
تگهای خبر: بازار , ساختمان , كالا , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گل چرم