گزارش گل چرم؛

آذربایجان شرقی مقام دوم کشت گلخانه ای کشور

آذربایجان شرقی مقام دوم کشت گلخانه ای کشور

گل چرم: رونق کشت گلخانه ای یکی از راه های تامین امنیت غذایی بوده که در این بین آذربایجان شرقی با داشتن 278 هکتار گلخانه مقام دوم کشت گلخانه ای کشور را به خود مختص کرده است.خبرگزاری مهر، گروه استانها - آناهیتا رحیمی: توسعه کشت گلخانه ای در استان آذربایجان شرقی به مرحله ای رسیده که حالا رتبه دوم کشوری را از نظر سطح و برنامه به خود مختص کرده است.
استان آذربایجان شرقی دارای پتانسیل هایی نظیر اقلیم مناسب، دسترسی و نزدیکی به بازارهای خارجی، وجود نیروهای متخصص و هم چنین داشتن مجموعه بزرگ گلخانه داری در منطقه آزاد ارس است و هم اکنون توانسته است به تولید انواع محصولات کشاورزی شامل خیار، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، گوجه فرنگی و گل های زینتی برسد.
۵۱۰ گلخانه در حال بهره برداری است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تعداد ۵۱۰ واحد گلخانه با وسعت ۲۷۸ هکتار در استان آذربایجان شرقی درحال بهره برداری است.
اکبر فتحی افزود: تعداد ۱۴ واحد گلخانه به وسعت ۲۴۴.۵ در استان آذربایجان شرقی درحال راه اندازی بوده و هم چنین تعداد ۳۳ واحد گلخانه به وسعت یک هزار و ۹۲۶ هکتار درحال مطالعه و راه اندازی زیرساخت است.

وی اظهار داشت: گلخانه های استان آذربایجان شرقی به تولید ۶۰ هکتاری فلفل دلمه ای و تولید یک هزار و ۸۶۰ تنی سایر سبزیجات دست یافته است.
گلخانه های استان آذربایجان شرقی به تولید ۶۰ هکتاری فلفل دلمه ای و تولید یک هزار و ۸۶۰ تنی سایر سبزیجات دست یافته است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: هم چنین گلخانه های استان آذربایجان شرقی به تولید ۱۸۵ تنی توت فرنگی، ۳۰ میلیون شاخه رز بریده نیز دست یافته است.
فتحی، پتانسیل های استان آذربایجان شرقی در توسعه گلخانه ها را چنین بیان کرد: اقلیم مناسب، دسترسی و نزدیکی به بازارهای خارجی، وجود نیروهای ماهر و متخصص، داشتن مجموعه بزرگ گلخانه داری در منطقه آزاد ارس و در نهایت وجود سرمایه گذاران و صادر کننده علاقمند و فعال در استان آذربایجان شرقی است.

وی اظهار داشت: ارزیابی کمتر از قیمت واقعی محل وثیقه درباب تسهیلات از طرف بانکهای عامل، بالا بودن هزینه اجرای راه اندازی خطوط و انشعابات برق، گاز و بالا بودن قیمت خدمات گازرسانی از طرف شرکت گاز و برق استان در شهرستان ها همچون چالش های موجود در سطح استان آذربایجان شرقی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: نبود ناوگان مناسب حمل و نقل به ویژه کانتینرهای یخچال دار و هم چنین نداشتن پایانه های صادراتی محصولات کشاورزی، از دیگر چالش های موجود در سطح استان آذربایجان شرقی است.
فتحی اضافه کرد: طی سالهای گذشته، استان آذربایجان شرقی در زمینه محصولات جالیزی نظیر گوجه فرنگی و خیار، به رشد ۳۲۰ درصدی دست یافته است.
لزوم ایجاد و تجهیز ناوگان مناسب حمل و نقل
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی توضیح داد: همچون راه حل ها برای رفع موانع چالش های موجود در سطح استان آذربایجان شرقی، تسهیل در روند گرفتن وثیقه بانکی از طرف بانکهای عامل، انجام عملیات راه اندازی خطوط توسعه شرکت های مذکور با تعرفه های کارشناسی شده برای کاهش هزینه هماهنگی لازم با شرکت برق منطقه ای و شرکت گاز استان درباب رفع مشکلات موجود است.
فتحی بیان کرد: ایجاد و تجهیز ناوگان مناسب حمل و نقل به ویژه کانتینرهای یخچال دار و هم چنین ایجاد پایانه های صادراتی در منطقه باتوجه به موقعیت ویژه استان آذربایجان شرقی، از دیگر راه حل ها برای رفع موانع چالش های موجود در سطح استان آذربایجان شرقی است.
از جمله راه حل ها برای رفع موانع چالش های موجود در سطح استان آذربایجان شرقی، تسهیل در روند گرفتن وثیقه بانکی از طرف بانکهای عامل است
وی افزود: پایین بودن میزان تخصیص تسهیلات بانکی از محل تبصره ها، عدم تخصیص تسهیلات به پروژه های گلخانه ای بالای ۳ هکتار، اعمال تبصره ۱ بجای تبصره ۴ درباب تغییر کاربری راه اندازی گلخانه ها سبب رکود در برنامه توسعه گلخانه شده و هم چنین بالا بودن قیمت انواع بذور و اصلاح شده محصولات گلخانه ای از چالش های موجود در سطح ملی است.
فتحی اضافه کرد: باتوجه به تجربیات علمی گلخانه داران، پذیرش آنان بعنوان مسئول فنی با دارا بودن ضابطه ها و وضعیت خاصی که در این حوزه تعریف شده است امکان پذیر خواهد بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بیان کرد: تمامی ابهامات در رابطه با شهرک ها و دیگر زمینه های سرمایه گذاری شناسایی شده است.
وی در آخر اظهار داشت: همچون راه حل ها برای رفع چالش های موجود در سطح ملی، رفع محدودیت تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی، حذف تبصره ۱ درباب تغییر کاربری توسعه گلخانه ها و حمایت و پیگیری مراکز تحقیقاتی در تولید بذور هیبرید و اصلاح شده است.
رتبه دوم کشوری از نظر سطح گلخانه ها
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی از نظر سطح برنامه توسعه در امسال، ۱۱۵ هکتار بود که در سطح ۱۶۴/۷ هکتار توسعه انجام داده و درصد تحقق، ۱۴۳.۲ درصد می باشد که در برنامه توسعه، رتبه دوم کشوری را از نظر سطح و برنامه دارد.
آذربایجان شرقی ۲۷۸ هکتار گلخانه درحال بهره برداری دارد
علی رخ افروز افزود: استان آذربایجان شرقی هم اکنون، ۲۷۸ هکتار گلخانه درحال بهره برداری دارد که به تعداد ۵۱۰ واحد و تعداد ۱۴ واحد بزرگ در سطح ۲۴۴/۵ درحال توسعه است.
وی اضافه کرد: تعداد ۳۲ واحد در سطح ۱۹۲۶ هکتار شامل شهرک ها و واحدهای بزرگ درحال مطالعه و زیرساخت دارد.
رخ افروز در آخر اظهار داشت: تعداد گلخانه کوچک مقیاس زیر ۳۰۰ متر مربع در سطح ۱۵ هکتار می باشد که به تعداد ۶۰ واحد سازه های فنی سبک به متراژ ۲۰۰۰ مترمربع نیز وجود دارد.
اقلیم مناسب، دسترسی به بازارهای خارجی، وجود نیروهای متخصص همچون پتانسیل های استان آذربایجان شرقی است که هم اکنون توانسته است به رتبه دوم کشوری از نظر سطح و برنامه برسد.


منبع:

1400/11/13
10:05:07
5.0 / 5
672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم