یك مقام مسئول:

تولید پیله ابریشم در مداراقتصادی قرار گرفت

تولید پیله ابریشم در مداراقتصادی قرار گرفت

به گزارش گل چرم یک مقام مسئول اظهار داشت: تولید پیله ابریشم در کشور در مدار اقتصادی شدن قرار گرفت.


به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس مرکز نوغانداری کشور با بیان این مطلب اظهار داشت: برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده در پنج حوزه احیای باغات توت، ارتقای کیفیت تخم نوغان، آموزش و توانمندسازی کشاورزان و کارشناسان و پرورش پاییزه، تولید پیله ابریشم را اقتصادی تر کرده است.
عدیل سروی زرگر میزان تولید پیله تر ابریشم در بهار و پاییز سال جاری را ۱۷۰۱ تن عنوان نمود و عنوان کرد: سالجاری ۹۷ درصد هدف تولید محقق شد و به رکورد ۱۳ ساله تولید دست یافته ایم.
وی میزان تولید پیله ابریشم در سال ۷۹ و ۸۹ را به ترتیب ۵۲۰۰ و ۵۷۰ تن اعلام نمود.
سروی زرگر اضافه کرد: با تولید ۱۷۰۱ تن پیله تر ابریشم، میزان خوداتکایی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی به تولید داخل ظرف سه سال اخیراز ۲۸ درصد به ۵۲ درصد ارتقا یافته است.
وی درباره عملکرد تولید هم خاطرنشان کرد: متوسط عملکرد تولید پیله تر ابریشم کشوری هم به ازای هر جعبه پرورش تخم نوغان به ۳۷ کیلو گرم رسیده و این در شرایطی است که بهره برداران نمونه ۵۵ تا ۶۰ کیلو گرم از این محصول را به ازای هر جعبه تخم نوغان تولید می کنند.
رییس مرکز نوغانداری کشور اظهار داشت: سالانه ۴۶ هزار جعبه تخم نوغان میان تولیدکنندگان توزیع می شود و برای سال آینده ۵۰ هزار جعبه تخم نوغان از جانب سازمان های جهاد کشاورزی برای پرورش کرم ابریشم درخواست شده است.
وی درباره پرورش دوم یا پرورش پاییزه کرم ابریشم اذعان داشت: بعد از ۲۳ سال وقفه، از سه سال پیش پرورش پاییزه در شش استان گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و تهران به صورت پایلوت به اجرا درآمده و در پاییز سال جاری ۳۷۶ جعبه تخم پرورش نوغان در اختیارتولیدکنندگان قرار گرفت.
سروی زرگر افزود: پرورش پاییزه در اقلیم هایی که فصل خزانشان با تاخیر آغاز می شود، امکان پذیر است.


منبع:

1400/11/17
22:29:49
5.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گل چرم