تا پایان دی ماه امسال؛

دو خودروساز بزرگ چه تعداد خودرو تولید و عرضه نموده اند؟

دو خودروساز بزرگ چه تعداد خودرو تولید و عرضه نموده اند؟

گل چرم: مقایسه و بررسی آمار تولید و فروش ایران خودرو و سایپا نشان میدهد که از شروع سال جاری تا اختتام دی ماه امسال بیش از 658 هزار دستگاه خودرو تولید شده است که از این تعداد به انضمام فروش خودرو های تولیدی قبل از سال 1400 این خودروسازان، در مجموع آمار فروش به 633 هزار دستگاه هم نرسیده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، طبق آمار ارائه شده توسط خودروسازان بزرگ کشور به سازمان بورس، در مجموع ۱۰ ماهه امسال، ۶۵۸ هزار و ۷۳۳ دستگاه خودرو در ایران خودرو و سایپا تولید شده است.
در مقابل طی این مدت برای ۶۳۲ هزار و ۷۹ دستگاه از تولیدهای این خودروسازان طی ۱۰ ماهه امسال و قبل از آن (بخشی از فروش این مدت خودروسازان مربوط به تولیدهای قبل از سال جاری و از دسته خودرو های ناقص است که طی ۱۰ ماهه امسال تکمیل و به بازار عرضه شده است)، فاکتور فروش صادر گردیده است.

آمار تولید و فروش خودرو های داخلی به تفکیک محصولات
ایران خودرو: در مجموع ۱۰ماه سال جاری ۳۸۱ هزار و ۳۲۱ دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو تولید و برای ۳۶۴ هزار و یک دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر گردیده است.
از مجموع تولیدهای گروه صنعتی ایران خودرو طی مدت مذکور سال جاری ۲۵۴ هزار و ۸۷۵ دستگاه از محصولات خانواده پژو (به جز پژو ۲۰۰۸) تولید شده و ۲۵۰ هزار و ۳۷۰ دستگاه از این خودرو فروخته شده است؛ همین طور ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ تولیدی ایران خودرو است که همه ۱۰۳ دستگاه آن فروخته شده است.
بعد از پژوها، ایران خودرو ۴۱ هزار و ۹۴۰ دستگاه از محصولات خانواده سمند در ۱۰ ماهه ابتدایی ۱۴۰۰ ساخته و برای ۴۲ هزار و ۷۵ دستگاه از این محصولات فاکتور فروش صادر کرده است.
همین طور در طول این مدت، ۴۲ هزار و ۴۹۹ دستگاه دنا، ۲۹ هزار و ۳۶۶ دستگاه رانا و ۷۰۵۹ دستگاه تارا در مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو تولید شده است. در طول این مدت همین طور به ترتیب ۳۶ هزار و ۷۲۳ دستگاه دنا، ۲۲ هزار و ۷۲۳ دستگاه رانا و ۶۴۰۱ دستگاه تارا فروخته شده است.
ایران خودرو در محصولات مونتاژی نیز در ۱۰ ماهه امسال، عملکرد تولید ۵۴۶۶ دستگاه هایما و همانطور که اشاره شد ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ را ثبت کرده است که به ترتیب ۵۵۹۸ دستگاه هایما و ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ فروخته است.
همانطور که در گزارش های قبلی نیز یاد شده است، از تولیدهای مونتاژی پیشین این گروه صنعتی، سه دستگاه تندر (L۹۰) و دو دستگاه دانگ فنگ در آمار فروش این گروه خودروسازی طی ۱۰ ماهه ۱۴۰۰ ثبت شده است.
لازم به یادآوری است که ایران خودرو بعد از گذشت هشت ماه از سال جاری که تولید وانت آریسان نداشت، از آذر ماه امسال مجدد وانت آریسان را به سبد محصولات خود برگردانده است. این خودروساز در دی ماه نیز یک دستگاه دیگر وانت آریسان ساخته و براین اساس آمار تولید این خودرو در سال ۱۴۰۰ را به ۱۳ دستگاه رساند.
اما متاسفانه از ۱۳ دستگاه وانت آریسان تولیدی در دو ماه آذر و دی، ایران خودرو قادر به تجاری سازی بیش از سه دستگاه از این خودرو نبوده است؛ این در حالیست که مدیران ایران خودرو وعده تولید و عرضه ۵۰۰۰ دستگاه خودرو وانت آریسان تا آخر سال جاری داده بودند اما آنطور که از شواهد امر پیداست، بعید است این وعده محقق شود.
سایپا: در گروه خودروسازی سایپا نیز در طول ۱۰ ماهه سال جاری ۲۷۷ هزار و ۴۱۲ دستگاه خودرو تولید شده است که از این مقدار به ترتیب ۲۰ هزار و ۳۷۹ دستگاه سهم وانت های سایپا، ۲۳۸ هزار و ۵۸۸ دستگاه سهم خانواده تیبا، ۱۳۰ دستگاه سهم آریو s۳۰۰ و ۱۸ هزار و ۳۱۵ دستگاه سهم شاهین بوده است.
طبق آمار، گروه خودروسازی سایپا در محصولات خانواده پراید باتوجه به توقف انواع پرایدها تنها تولید وانت پراید (سایپا ۱۵۱) داشته است که طی ۱۰ ماهه نخست امسال برای ۲۰ هزار و ۵۵۵ دستگاه از این محصول (تولیدات قبل تر که ناقص مانده بودند، تکمیل و تجاری شده اند) فاکتور فروش صادر کرده است.
همین طور از شروع امسال تا اختتام دی ماه، ۲۲۸ هزار و ۳۶۶ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۱۸ هزار و ۷۰۲ دستگاه شاهین را تجاری سازی و برایشان صورت مالی ثبت کرده است.
این خودروساز همین طور ۵۸ دستگاه از محصولات پراید سواری، سه دستگاه آریو، ۳۶۲ دستگاه چانگان و یک دستگاه سراتو (پرایدها، سراتو و چانگان ها مربوط به تولیدهای پیش از سال ۱۴۰۰ است) طی ۱۰ ماهه امسال در آمار فروش خود ثبت کرده است.
بدین ترتیب، طبق آمار گروه خودروسازی سایپا در مجموع ۱۰ ماهه امسال برای ۲۶۸ هزار و ۷۸ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
منبع:

1400/11/18
11:42:59
5.0 / 5
460
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گل چرم