گزارش گل چرم؛

نوسان قیمت کالاهای اساسی در آستانه شب عید

نوسان قیمت کالاهای اساسی در آستانه شب عید

به گزارش گل چرم قیمت کالاهای اساسی در حالی افزایش پیدا کرده که چیزی به ایام شب عید نمانده و ضروریست که دولت تمام تدابیر خویش را برای مدیریت بازار به کار بگیرد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، قیمت کالاهای اساسی در حالی افزایش پیدا کرده که چیزی به ایام شب عید نمانده و ضروریست که دولت تمام تدابیر خویش را برای مدیریت بازار به کار بگیرد. بر این اساس قیمت کالاهای اساسی همچون برنج، شکر و گوشت قرمز افزایش قابل ملاحظه ای را در ماه های اخیر تجربه کرده است.
بر این اساس قیمت گوشت قرمز که طی هفته های گذشته روند افزایشی گرفته در ایام اخیر به رقم های نجومی رسیده و فعالان صنفی می گویند شیطنت های مافیای بازار گوشت دلیل اصلی این اتفاق است. بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان داده است که قیمت لاشه گوسفند درب مغازه بین ۱۴۲ تا ۱۴۶ تومان، شعب عمده فروشی ۱۳۶ هزار تومان، ران گوساله حدود ۱۸۰ هزار تومان، سردست گوساله ۱۷۰ هزار تومان، فیله گوساله ۳۳۰ هزار تومان، راسته گوساله ۱۸۰ هزار تومان، ران گوسفند ۱۸۴ هزار تومان، سردست گوسفند ۱۸۰ هزار تومان، گردن گوسفند ۱۴۲ هزار تومان و راسته مغز بی استخوان گوسفندی ۲۹۰ هزار تومان است.
دلیل اصلی گرانی گوشت، شیطنت مافیاست
بر این اساس عده ای صادرات دام زنده را دلیل افزایش قیمت این کالای اساسی عنوان می کنند، برخی هم معتقدند که مطرح شدن زمزمه های در خصوص حذف ارز ترجیحی منجر به التهاب بازار شد و هر چند که دولت بعداً این مسأله را تکذیب نمود اما تعادل به بازار گوشت برنگشت، برخی هم معتقدند که عرضه کنندگان گوشت در بازار دلیل التهابات فعلی هستند در همین راستا افشین صدردادرس، مدیرعامل اتحادیه دام سبک در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جمعیت دام در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، ایلام و خوزستان و حتی در بعضی از مناطق لرستان و همدان زیاد است همینطور در مناطق مرکزی و شرقی کشور نمی توانیم بگوییم دام نیست اما میزان آن به اندازه فصل است.
وی افزود: علت اصلی گرانی وجود دلالان و واسطه ها و مافیای گوشت است که به دنبال افزایش قیمت گوشت قرمز هستند و بتوانند از شرایط بوجود آمده و حساسیت مسؤلان نسبت به افزایش قیمت کالاهای اساسی سوءاستفاده کنند.
دولت برای واردات گوشت و دام رایزنی می کند
دادرس افزود: همین هم اکنون هم شرکت پشتیبانی امور دام درحال رایزنی برای واردات گوشت گوساله، گوشت گوسفندی و دام زنده است که واردات گوشت گوساله امکان پذیر است اما واردات گوشت گوسفندی و دام زنده توجیه اقتصادی ندارد.
وی اضافه کرد: افزایش قیمت دام زنده به میزانی نبوده که تاثیر زیادی روی قیمت گوشت داشته باشد و افزایش قیمت گوشت بیشتر به سبب اقدامات دست اندرکاران بازار است.
قیمت برنج ایرانی از ۹۰ هزار تومان گذشت
همچنین قیمت برنج در هفته های اخیر افزایش قابل ملاحظه ای داشته و در بعضی مناطق تهران حتی ۹۰ هزار تومان را هم رد کرده و قیمت برنج ایرانی بین ۵۵ تا ۹۸ هزار تومان متغیر است. در همین راستا سالار ساکت، عضو هیأت ناظر انجمن وارد کنندگان برنج ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علل افزایش قیمت برنج در بازار عنوان کرد: یکی از علل این امر آن است که برنامه ریزی های انجام شده در ابتدای سال اشتباه بود، وزارت جهاد کشاورزی بر مبنای تَرسالی سال قبل میزان تولید برنج را بین ۲ میلیون تا ۲.۲ میلیون تن برآورد کرده بود که این میزان تولید تحقق نیافت و کاهش محسوسی را در این حوزه شاهد بودیم.
وی افزود: میزان تولید برنج امسال از ارقام اعلام شده بسیار کمتر بوده و آمارهایی که عرضه می شود با اختلاط برنج های پاکستانی محاسبه شده است.
اشتباه استراتژیک در واردات
این فعال صنفی اضافه کرد: علاوه بر این سال جاری شرکت بازرگانی دولتی ایران در ابتدای فصل برداشت جهانی برنج به اشتباه مناقصه ای را برای خرید ۱۰۰ هزار تن برنج برگزار کرد که این منجر به جهش شدید قیمت برنج در ابتدای فصل برداشت در هندوستان شد. این افزایش قیمت به اندازه ای غیر قابل پیشبینی بود که کشاورزان و تأمین کنندگان پاکستانی از قافله عقب ماندند و حتی قیمت آنها نسبت به برنج هندوستان بر خلاف عرف بازار تا چند هفته قبل کمتر بود.
ساکت اظهار داشت: این افزایش قیمت، واردکنندگان را شوکه کرد و آنها نتوانستند در ابتدای فصل مبادرت به خرید و واردات برنج کنند، با وجود این که ثبت سفارش در کشور از ۱۸ آبان ماه آزاد شد اما تا یک ماه پس از آن هم واردکنندگان به سبب قیمت های بالای برنج هندی موفق به واردات نشدند و ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تن برنجی که مورد نیاز ماهانه بود، وارد کشور نشد.
وی با اعلان اینکه در این مقطع زمانی در هیچ کجا (ایرانی و خارجی) برنج با کیفیت و با قیمت مناسب وجود ندارد، اضافه کرد: در پاکستان و هند هم فرصت هایی که برای واردات وجود داشته از بین رفته و هم اکنون واردکنندگان به سبب عدم نقدینگی و یا سیاست های ارزی که وجود دارد، نمی توانند برنج را به اندازه مصرف وارد کنند. علاوه بر این بعضی از گونه های برنج در هندوستان نایاب شده و همین مسئله هم قیمت آنها را به شدت افزایش داده است.
ساکت افزود: همین مسائل منجر به افزایش قیمت شده و برآوردهای تجار و کارشناسان برای چند ماه آینده، خوش بینانه نیست همینطور بررسی آمار و سیاست گمرکی دیگر مقاصد وارداتی کالاهای اساسی نشان داده است توقف واردات به صورت فصلی نه تنها منجر به پشتیبانی از کشاورزان و تولیدکنندگان نشده بلکه به ضرر مستقیم اقشار صدمه پذیر بوده است. یکی از علل افزایش بی رویه قیمت برنج داخلی ناشی از توقف تقریباً چهار ماه واردات است در صورتیکه اگر این کنترل ها بر بازار با تغییر تعرفه اعمال گردد و بخشی از درآمدهای ناشی از تعرفه گمرکی در اختیار ارتقا و رشد مکانیزاسیون تولید برنج داخلی قرار بگیرد، نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت.
تغییر قیمت کالاها در یک سال / گوشت گوساله ۱۳۵ هزار تومان قیمت خورد
در این بین، بررسی آمار عرضه شده از جانب وزارت صمت از قیمت کالاهای اساسی در آذر ماه سال ۱۴۰۰ نشان داده است که نرخ انواع کالاهای اساسی نسبت به آذر ۱۳۹۹ با افزایش محسوسی همراه بوده که البته نسبت به ماه های قبل شیب ملایم تری داشته است.
بر همین مبنا، قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی باسماتی درجه یک با ۱۴.۹ درصد افزایش از ۲۴ هزار و ۴۵۹ تومان در آذر ماه ۱۳۹۹ به ۲۸ هزار تومان در آذر ماه ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.
همچنین قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا آذر ۱۴۰۰ نسبت به آذر ۱۳۹۹، ۵۹.۵ درصد افزایش داشته و از ۳۳ هزار و ۴۴۹ تومان به ۵۳ هزار و ۳۶۳ تومان رسیده است. قیمت این کالا در آبان ۱۴۰۰ هم ۵۰ هزار تومان بود که به همین ترتیب رشد ۶.۷ درصدی در یک ماه (آذر نسبت به آبان ۱۴۰۰) یافته است.
قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک هم طی مدت یاد شده ۵۶.۶ درصد افزایش پیدا کرده و از ۳۲ هزار و ۸۷۵ تومان به ۵۱ هزار و ۴۹۷ تومان رسیده است. قیمت این محصول هم در آبان ۱۴۰۰، ۴۸ هزار و ۶۱۴ تومان بود که به همین ترتیب رشد ۵.۹ درصدی در یک ماه (آذر نسبت به آبان ۱۴۰۰) یافته است.
شکر رکورددار گرانی در آذرماه
قیمت هر کیلوگرم شکر سفید نیز ۷۵.۹ درصد افزایش پیدا کرده و از ۸ هزار و ۴۷۴ تومان در آذر ۹۹ به ۱۴ هزار و ۹۱۰ در آذر ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.
قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله هم در آذر ماه ۱۴۰۰ نسبت به آذر ماه ۱۳۹۹ به میزان ۴۱ درصد افزایش و از هر کیلوگرم ۹۵ هزار و ۹۳۱ تومان به ۱۳۵ هزار و ۲۴۱ تومان رسیده است.
قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی طی مدت یاد شده ۱۹.۵ درصد افزایش پیدا کرده و از ۱۱۰ هزار و ۴۷۳ تومان به ۱۳۲ هزار تومان رسیده است.
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه هم در آذر ماه ۱۴۰۰ نسبت به آذر ماه ۱۳۹۹ به میزان ۲۴.۸ درصد افزایش پیدا کرده و از هر کیلوگرم ۲۴ هزار و ۵۸۹ تومان به ۳۰ هزار و ۶۸۸ تومان رسیده است.
شکر یک درصد، برنج پاکستانی ۱.۴ درصد، برنج طارم ۶.۷ درصد، برنج هاشمی ۵.۹ درصد، گوشت گوساله ۰.۷ درصد و گوشت گوسفندی ۰.۱ درصد طی یک ماه افزایش قیمت خورده اند.
با توجه به این که زمان زیادی تا ایام شب عید نمانده و هر سال با رسیدن به این ایام، به سبب افزایش تقاضا، جهش هایی در قیمت کالاهای اساسی رخ می دهد انتظار می رود دولت هر چه سریع تر تمام تدابیر و اقدامات لازم را به کار بگیرد تا شرایط بازار کالاهای اساسی به تعادل برسد و سبد مصرفی خانوار بیشتر از پیش کوچک نشود.


منبع:

1400/11/20
21:09:32
5.0 / 5
355
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گل چرم