رییس مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی اعلام كرد؛

سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی

سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی

به گزارش گل چرم رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بیش از 6 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی کشور صورت گرفت که 80 درصد آن تسهیلات بانکی است.به گزارش گل چرم به نقل از اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی کامبیز عباسی در آئین افتتاح دهمین نمایشگاه ماشین آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی در اهواز، گفت: امسال یکی از بیشترین سرمایه گذاری ها در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی کشور صورت گرفته است.
وی افزود: امسال بیش از ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری بصورت مکانیزه کشت و بیش از ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری بصورت مکانیزه برداشت شد.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: از حدود ۸ میلیون هکتار گندم و جو آبی کشور بیش از ۶ و نیم میلیون هکتار یعنی بیش از ۸۴ درصد بصورت مکانیزه کشت شد، همین طور برای برداشت بیش از ۹۵ درصد از اراضی غلات به وسیله کمباین برنامه ریزی شده است.
وی اشاره کرد: در زمینه تجهیزات و لوازم مکانیزه کشاورزی زراعی، باغی، دام و طیور و آبزی پروری بیش از ۵۲۳ شرکت در کشور وجود دارد.
پیش بینی سرمایه گذاری بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی
عباسی اذعان داشت: برای سال آینده بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی پیش بینی شده و به دنبال آن هستیم که از تولید کنندگان و عرضه کنندگان ماشین آلات کشاورزی که کمترین نوسانات قیمتی را دارند حمایت نماییم.
این مقام مسئول با اعلان اینکه ماشین آلات یکی از نهاده های مهم برای تولید کشاورزی است، افزود: اگر قیمت تضمینی برای محصولات تولیدی کشاورز تعیین شود باید بر عوامل و نهاده های تولیدی نیز نظارت جدی صورت گیرد.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه امسال در تامین ماشین های کشاورزی، تغییر قیمت تراکتورهای کشاورزی را شاهد بودیم، اضافه کرد: ما با افزایش غیرمستند قیمت تراکتور مخالفیم و به دنبال پشتیبانی از کارخانه های تراکتورسازی و در کنار آن بخش کشاورزی کشور هستیم.
تقاضا برای پهپادهای بخش کشاورزی ۲.۵ برابر سال گذشته
وی گفت: بیش از ۴۵۰ دستگاه پهپاد در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و امسال تقاضا جهت استفاده از پهپادها بیش از ۲ و نیم برابر سالهای قبل بود که با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر شرکت های دانش بنیان ۶۲ مدل از این پهپادها را شناسایی و توسط ۱۲ شرکت عرضه می شود.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بیش از ۹۹ درصد سمپاش های مورد عرضه استانداردسازی شده اند و بیشتر سمپاش ها که بصورت تسهیلاتی و در قالب هدایت و حمایت سازمان های جهاد کشاورزی استانها عرضه می شود، استاندارد هستند.
وی افزود: در دهه گذشته سمپاش هایی که در کشور ما استفاده می شد سمپاش های بوم دار و سنتی بودند که میزان مصرف سم ۴۰۰ لیتر در هکتار بود که هم اکنون با سمپاش های جدید میزان مصرف سم به ۲۰۰ لیتر در هکتار و به وسیله پهپاد این میزان به ۵ و یا ۱۰ لیتر در هکتار رسیده است.
عباسی با اعلان اینکه سالانه بیش از ۵ هزار بذرکار کشت مستقیم در کشور عرضه می شود، اشاره کرد: همین طور ۳ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور تحت عملیات کم خاک ورزی و بی خاک ورزی قرار دارد که رطوبت خاک در این نوع کشاورزی حفظ و بقایا در زمین باقی می ماند.
این مسئول با اعلان اینکه ماشین آلات یکی از نهاده های مهم برای تولید کشاورزی است، افزود: اگر قیمت تضمینی برای محصولات تولیدی کشاورز تعیین شود باید بر عوامل و نهاده های تولیدی نیز نظارت جدی صورت گیرد.
وی اشاره کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی رونق در بخش ماشین های کشاورزی است.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه در کشورهای دارای شرایط اقلیمی خشک همچون ایران، نوسانات تولید وجود دارد و این واقعیت بخش کشاورزی است، افزود: در این راستا باید به دنبال تکنولوژی در کود، بذر، سم و خصوصاً در زمینه ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات و لوازم آبیاری بخش کشاورزی باشیم که بتوانیم رابطه بین اقلیم با تولید را کاهش دهیم.


منبع:

1400/11/29
12:10:52
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم