جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده كلاهبرداری شبكه ای فروش خودرو

کلاهبرداری ۸۶۵ میلیاردریالی از ۶۷۰ شاکی با وعده تحویل خودروی صفر کیلومتر

کلاهبرداری ۸۶۵ میلیاردریالی از ۶۷۰ شاکی با وعده تحویل خودروی صفر کیلومتر

جلسه رسیدگی به پرونده کثیرالشاکی فروش خودرو (کلاهبرداری شبکه ای) امروز در دو نوبت بامداد و عصر به ریاست قاضی حسین سعیدی در شعبه 104 کیفری 2 دادگستری شهرستان ساوجبلاغ اجرا شد.


به گزارش گل چرم به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، جلسه رسیدگی به پرونده کثیرالشاکی فروش خودرو (کلاهبرداری شبکه ای) با حدود ۲ هزار شاکی، امروز در دو نوبت بامداد و عصر به ریاست قاضی حسین سعیدی در شعبه ۱۰۴ کیفری ۲ دادگستری شهرستان ساوجبلاغ انجام شد.
براساس کیفرخواست صادره از طرف دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ساوجبلاغ، آقایان ح. س، م. م، ع. س، ی. س فرزند صفی الله، ی. س فرزند نورعلی، ف. م فرزند فرهاد، ح. م فرزند حبیب الله، م. م فرزند نور علی، ع. س فرزند عبدالله، م. م فرزند حبیب آلله، و. م فرزند نورعلی، ا. م فرزند تقی، ح. م فرزند ذکریا، ع. ر فرزند یحیی، ع. س فرزند حجت ا. ر فرزند ذکریا، ه. آ فرزند حجت الله، م. م فرزند حسین، س. ع فرزند سید ابرهیم، و. ب فرزند کرمعلی، ا. ز فرزند ا. ح فرزند رمضانعلی، س. ا فرزند سید فرید، ر. م فرزند احمد، ع. ب. فرزند کرمعلی، م. م فرزند رضا، ا. م فرزند کاظم، م. س فرزند خداکرم، ر. ب فرزند حسین، م.آ فرزند حمدالله، س.آ فرزند عبدالله، م. ا فرزند حمدالله، س.آ فرزند حمدالله، ا. ح فرزند داوود، س. ح فرزند سید فرید، د. ک فرزند یوسف، و. ح فرزند س. م فرزند م. م فرزند محمد، س. س فرزند محمد رضا، م. س فرزند لطفعلی، م. م. فرزند یحیی، ا. م فرزند خدا کرم، ح. م فرزند م. ت فرزند غلامرضا، ر. ک فرزند ن. ح فرزند عباس، م م فرزند احمد رضا، ا. ح فرزند قدرت الله، ت. م فرزند نیازعلی؛ متهم هستند به مشارکت با متهم ردیف اول حسین سامانی پور که از شکات در رابطه با خود مبالغ مختلفی را گرفتن و با روش متهم اصلی با مانورهای متقلبانه اقدام به بردن مال شکات کرده اند.
براساس کیفرخواست میزان مال برده شده از ۶۷۰ شاکی مبلغ ۸۶۵ میلیاردریال است که متهم ردیف اول با انعقاد قرارداد و بوسیله امیدوار کردن برای تحویل خودرو صفر کیلومتر از کارخانه به شاکیان و داشتن ارتباط با افراد خاص، مبادرت به کلاهبرداری از آنها کرده است. متهم با جذب نفرات و دادن حق کمسیون به آنها مبادرت به کلاهبرداری کرده و بعد از کسب سود مبادرت به خرید خودرو از بازار کرده است.
امین سپهری پور نماینده دادستان اظهار داشت: این کلاهبرداری در ۳ مرحله صورت گرفته است. متهم با عقد قرارداد و گاهی بدون قرار داد با دادن وعده مبادرت به گرفتن مبالغی بابت تحویل خودرو به افراد میکرده است.
وی اضافه کرد: بعنوان مثال زمانی که قیمت پراید ۳۵ میلیون تومان بود، متهم ۳۰ میلیون تومان از افراد گرفتن کرده و پس از آن در بخش بتن سیمان فعالیت نموده است.
سپهری پور افزود: مبالغ گرفتن شده ابتدا به حساب واسطه ها واریز شده و در ادامه بعد از برداشت حق کمیسیون توسط واسطه ها این مبالغ به حساب نفر اصلی واریز میشدند.
وی با اعلان اینکه متهم ردیف اول مردم را به بهانه دادن خودروی صفر کیلومتر وسوسه می کرده است، اظهار داشت: از ریاست محترم تقاضای اعمال اشد مجازات برای متهم دارم.
در ادامه با دستور قاضی، حسین سامانی پور متهم ردیف اول پرونده در جایگاه قرار گرفت.
متهم ضمن رد اتهامات خود، توضیحاتی ارائه کرد.
وی درباب فرار خود مدعی شد: همه جا شایعه شده بود که من فرار کرده ام. در فشار و اضطرابی که داشتم یک تصمیم اشتباه گرفتم و سناریو آدم ربایی را طراحی و اعلام کردم که افرادی من را دزدیده بودند.
متهم ردیف اول، اظهار داشت: تنها اشتباه من همین طراحی سناریو آدم ربایی بود که اذعان می کنم به خاطر فشار و اضطراب بود.
وی همین طور ادعا نمود بعد از فرار بازگشته و خودرا به کلانتری معرفی کرده است.
متهم در دفاعیات خود تناقض گویی هایی انجام داد که با واکنش نماینده دادستان و قاضی مواجه گردید.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت که پول مردم را به چه صورت می خواستی پس بدهی؟ متهم اظهار داشت: تمام خودرو ها را از بازار آزاد تهیه می کردم و به مردم می دادم.
قاضی جلسه خطاب به متهم اظهار داشت: شما در ادعای خود که قبلا بصورت مکتوب نوشته و امضا کرده ای، عنوان کردی با ایران خودرو رابطه داری و از آن طریق خودرو ها را تهیه میکردی، اما الان میگویید خودرو ها از بازار آزاد تهیه شده است!
قاضی در ادامه اظهار داشت: در صفحه هزار و ۶۱۵ پرونده آمده است که قرارداد ۲ دستگاه سواری پراید را با قیمت مجموع ۹۹ میلیون تومان در تاریخ ۱۱ آذر سال ۹۹ تهیه کردی، اما با استعلامی که از قیمت خودرو در بازار آن زمان به دست آوردیم مشخص شد که قیمت هر دستگاه ۷۵ میلیون تومان بوده است، سوال اصلی این است که انسان عاقل چرا باید خودرویی را با ضرر به مردم بفروشد؟
قاضی جلسه این سوال را چند مرتبه از متهم پرسید که وی از پاسخ سر باز زد.
در ادامه جلسه دادگاه، با دستور قاضی علی سامانی پور برادر متهم ردیف اول پرونده در جایگاه قرار گرفت.
وی در پاسخ به این پرسش قاضی که «در قبال انعقاد قرارداد برای فروش خودرو چقدر از برادرت پول دریافت کرده ای؟» مدعی شد: به سبب این که حسین برادرم بود، پولی از او دریافت نکرده بودم.
قاضی مجدد متهم ردیف اول پرونده را به جایگاه احضار کرد.
وی خطاب به متهم اظهار داشت: در استعلام گردش مالی حساب داریوش کوهکن (واسطه متهم) مشخص شد که ۱۰۳ میلیارد تومان با شما مراوده مالی داشته و یک هزار و ۲۵۳ خودرو را خریداری و از این تعداد یک هزار و ۲۰۰ خودرو را به شما تحویل داده است.
متهم اظهار داشت: برای کسب سود بیشتر، ۵ دستگاه سانتافه یک میلیاردی خریدم و آنها را فروختم که بر روی هر سانتافه ۶۰۰ میلیون تومان سود کردم و در ادامه هم زمین خریدم.
قاضی جلسه از متهم پرسید: در اظهارات خود عنوان کرده ای که برای واسطه ها سود واریز می کردی، مقدار این سود چقدر بود؟
متهم پاسخ داد: به دو روش بواسطه ها پول میدادم، یک روش واریز پول های دریافتی از مردم بصورت مستقیم بود که سهم هر واسطه را از حسابم می دادم، در روش دیگر کل پول به حساب واسطه واریز میشد که بعد از برداشت سهمشان، مابقی پول را به حساب من واریز می کردند.
قاضی از متهم پرسید با فروش خودرو ها سود دریافت کرده و با آن پول زمین خریدی، آن زمین کجاست؟
متهم اظهار داشت: در هشتگرد زمینی خریدم با قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان که قیمت آن هم اکنون ۵ میلیارد تومان است.
قاضی از متهم پرسید شما کارمند ایران خودرو هستی؟ که وی پاسخ داد: خیر.
در ادامه رییس جلسه دادگاه اظهار داشت: چرا به افراد اعلام کردی که پسر عمویت کارمند ایران خودرو است و می تواند حواله ۹۰ میلیون تومانی بگیرد و از سویی با پرداخت ۱۲۰ میلیون تومان و با سود کمتر به آنها خودروی صفر بفروشی؟
در ادامه جلسه دادگاه، نماینده دادستان با حضور در جایگاه خطاب به متهم ردیف یک پرونده اظهار داشت: سوال اصل دادگاه و بنده این است که پول مردم چه شد؟
قاضی ضمن تایید اظهارات نماینده دادستان اظهار داشت که دفاعیات متهم قانع کننده نبوده است.

در نوبت عصر دادگاه، متهم ع. س پسرعموی متهم ردیف اول به ارائه دفاعیات خود پرداخت.
ع. س اظهار داشت: من کارمند پیمانی بیمارستان هستم و از زمانی که بعنوان مسئول امور رفاهی بیمارستان منصوب شده ام تا وقتی که حسین سامانی پور دستگیر شد حدود ۲۰ تا ۲۵ روز فاصله داشت.
ع. س با ادعای اینکه تعدادی از شکات به دروغ می گویند که من وام گرفته ام تا به همکاران بیمارستانی خودم بدهم، به جهت اینکه آنها این پول را به من بازگردانند تا برایشان ماشین ثبت نام کنم، اضافه کرد: بنده به شرط این که وام دریافت شده را نفر پیش از من در امور رفاهی بیمارستان تسویه کند، مسئولیت امور رفاهی بیمارستان را برعهده گرفتم.
قاضی در واکنش به ادعای متهم که گفت ما کار اقتصادی انجام میدایم، اظهار داشت: دلیلهای و مستندات در پرونده نشان میدهد که شما خودسوزی کرده اید نه کار اقتصادی. ماشین ها را با ضرر ۷۰ درصد به فروش می رساندید.
قاضی خطاب به متهم گغت: شما با پول های مردم سودهای کلان بدست آورده اید.
در ادامه جلسه قاضی سعیدی بیان کرد: شکات می گویند اگر شما صادقانه می گفتید که از نمایندگی ایران خودرو همدان مستقیم ماشین دریافت می کنید، چرا باید پیش شما ثبت نام میکردند؟.
ع. س مدعی شد: من از نمایندگی همدانی ماشین نگرفته ام.
قاضی سعیدی اضافه کرد: خودتان گفتید که بصورت گروهی کار اقتصادی می کردید.
ع. س اشاره کرد: بله.
قاضی از متهم پرسید: با پول ۷۰۰ نفر شاکی چه کاری انجام داده اید؟
ع. س اظهار داشت: من با حسین سامانی پور همکاری داشتم و به حساب ایشان پول واریز می کردم که او به من ماشین تحویل می داد.
قاضی سعیدی خطاب به این متهم اظهار داشت: آقای سامانی پور به شما ماشین تحویل نمی داد شما با مشتریان قرارداد داشتید.
ع. س اظهار داشت: من قراردادی نداشتم. وقتی فشارها زیاد شد حسین سامانی پور به من گفت اگر می توانی خودت از بازار ماشین تهیه کن.
متهم در ادامه آخرین دفاعیات خودرا ارائه کرد.
گفتنی است، در جلسه دادگاه تعدادی از شکات بصورت ویدئویی به بیان شکایت خود پرداختند.
در اختتام قاضی سعیدی ختم جلسه دادگاه را اعلام نمود.1400/12/02
10:31:09
5.0 / 5
336
تگهای خبر: بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم