افزایش تبادلات کشاورزی ایران و ازبکستان با ایجاد کمیته مشترک

افزایش تبادلات کشاورزی ایران و ازبکستان با ایجاد کمیته مشترک

گل چرم: در نشست وزرای جهاد کشاورزی کشور ایران و ازبکستان بر افزایش تبادلات کشاورزی دو کشور با ایجاد کمیته مشترک همکاری تاکید گردید.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «جمشید خواجه یف» وزیر کشاورزی ازبکستان ضمن خیرمقدم به مهمانان و ابراز خرسندی درباب پیشرفت های این کشور در سایه ابتکارات رییس جمهور جدید، اظهار نمود: خوشبختانه در سال قبل میلادی حجم مبادلات کشاورزی دو کشور رشد پیدا کرده اما این حجم از مبادلات پاسخگوی توقعات سران دو کشور نیست و البته با ظرفیت های دو کشور نیز سازگار نبوده است.
وی اضافه کرد: چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور در تهران انجام شد و این مهم زمینه سازی برگزاری نشست مشترک وزاری کشاورزی دو کشور را فراهم نموده است.
ساداتی نژاد با تاکید بر توسعه مبادلات کشاورزی بین دو کشور، اظهار داشت: ما علاقه مندیم در زمینه مبادلات تجاری دوجانبه در زمینه های محصولات قرنطینه ای، محصولات لبنی و دام و طیور همکاریهای خوبی ایجاد نماییم.
به گفته وی، حوزه زارعت، دامپروری و شیلات حوزه های جذابی برای تعامل و ارتباط اقتصادی دو کشور هستند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان آمادگی درباب صادرات گله مرغ اجداد، شیر خشک و برگزاری نمایشگاه مشترک برای فعالیت و آشنایی با محصولات دو کشور، اشاره کرد: همین طور مشتاق واردات شتر از کشور ازبکستان با امضای پروتکلهای قرنطینه ای و بهداشتی هستیم.
وی اضافه کرد: موانعی برای واردات پنبه و پروتکل هایی در این خصوص لازم است تا مشکلات این حوزه به سرعت رفع گردد که ما در این خصوص آمادگی داریم.
ساداتی نژاد با اشاره به وجود بندر چابهار در کشورمان، اظهار داشت: ازبکستان با آب آزاد فاصله دارد و ما آمادگی داریم تا در صادرات محصولات کشاورزی با این کشور همکاری نماییم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه دو کشور ایران و ازبکستان می توانند تهاتر داشته باشند، اظهار داشت: بطور نمونه کشور ایران سیب زمینی به ازبکستان صادر کند و در مقابل پنبه وارد کند.
مقام عالی وزارت به تحریم های ظالمانه آمریکا اشاره و بیان داشت: کشور و مردم ایران در مقابل این تحریم ایستاده اند و رشد و تعالی زیادی از محل این ایستادگی داشته اند؛ البته ما آمادگی داریم در جهت رفع مشکلات، درباب مبادلات تهاتری با ازبکستان فعالیت نماییم.
وی اضافه کرد: ایران می تواند مرکبات همچون پرتقال، لیمو، سیب و کیوی و آنچه در محصولات باغی نیاز کشور ازبکستان است را صادر کرده و در مقابل پنبه وارد کند.
ساداتی نژاد با اشاره به صادرات محصولات فنی و مهندسی کشاورزی به ازبکستان اظهار داشت: شرکت های بسیار بزرگ و فناور در کشورمان وجود دارند که می توانند در حوزه های مکانیزاسیون، آبیاری و زهکشی به کشور ازبکستان کمک کنند.
وی اضافه کرد: کشورمان دارای رتبه های علمی، تحقیقاتی و فناوری مانند بیوتکنولوژی، ژنتیک، نانوتکنولوژِی و بخش کشاورزی است و می تواند خدماتی را برای بخش کشاورزی کشور ازبکستان داشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که برای توسعه روابط نیازمند حمایت های قانونی و حقوقی از شرکت های پیشرو ایران در ازبکستان و کشاورزی فراسرزمینی هستیم، اضافه کرد: برخی از نیازهای بخش کشاورزی در دو کشور می تواند بصورت تولید قراردادی با سرمایه گذاران بخش خصوصی، صورت گیرد.
وی افزود: ما شرکت های بزرگ گلخانه ساز داریم که می توانند تکنولوژی ساخت در کشور ازبکستان را آموزش و توسعه دهند. همین طور آمادگی تبادل محقق و کارشناس بین دو کشور در زمینه های آموزشی نیز وجود دارد.
مقام ارشد وزارت، بر آماده سازی و امضای یادداشت تفاهم نامه همکاری کشاورزی بین دو کشور ایران و ازبکستان بعنوان سندی برای ادامه همکاری ها در زمینه کشاورزی تاکید نمود.
ساداتی نژاد با اشاره به اصل دولت کاملة الوداد MOST FAVORED NATION (MFN) در کشور ازبکستان، اظهار داشت: ۴۵ کشور در این فهرست حضور دارند که مشمول تسهیلات و مزایای خاصی در تعرفه و عوارض خروجی می شوند و ما درخواست قرارگیری ایران در این لیست را داریم.
وی در آخر اظهار داشت: ایران و ازبکستان دو کشور اسلامی هستند و امیدواریم بتوانیم تبادلاتمان در زمینه غذا را نیز گسترش دهیم.
وزیر کشاورزی ازبکستان نیز در این جلسه، ملاقات امروز رو گام جدیدی در زمینه کشاورزی دو کشور عنوان نمود و اظهار داشت: با برنامه ریزی برای کارهای آینده در بخش کشاورزی و ارائه نقشه راه در این خصوص، بنا داریم تا تبادل گردش مالی بین ایران و ازبکستان افزایش یابد.
«جمشید خواجه یف» با اشاره به تجربیات موفق ایران در بخش کشاورزی، اضافه کرد: ایران درصد خوبی از کشاورزی دنیا را تامین می کند که این میزان قابل توجه است و ما می خواهیم از این تجربیات بهره مند شویم.
به گفته وی، همین طور کشور ایران در زمینهٔ راندمان آب و دامداری تجربیات خوبی را داراست.
وزیر کشاورزی ازبکستان، ضمن درخواست برگزاری نشست در زمینه های تخصصی همچون زراعت، باغبانی، شیلات و حفظ نباتات با مسئولین کشورمان، اضافه کرد: در هیأت همراه ما تاجران بخش کشاورزی نیز حضور دارند تا در زمینهٔ تبادلات کشاورزی صحبت شود.
وی اشاره کرد: کشور ایران در زمینه های بیوتکنولوژی، ژنتیک، نانوتکنولوژِی و بخش کشاورزی رتبه های خوبی دارد که با سایر کشورها نیز رقابت می کند.
خواجه یف درباره اصل دولت کاملة الوداد (MFN) کشور ازبکستان، گفت: امروز معاون نخست وزیر ازبکستان که وزیر تجارت خارجه این کشور نیز هست، با وزیر امور خارجه ایران ملاقات و گفتگو می کند که یکی از زمینه های گفتگو این مساله است.
در این جلسه قرار شد تا کمیته مشترک همکاریهای دو کشور طی یک ماه آتی کار خودرا شروع کند.


منبع:

1400/12/03
12:47:58
5.0 / 5
374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم