جهش خیره کننده قیمت پالادیم و طلا

جهش خیره کننده قیمت پالادیم و طلا

قیمت پالادیم روز جمعه به سبب نگرانیهای عرضه، به بالاترین حد در هفت سال و نیم اخیر صعود کرد و قیمت طلا با تقاضا برای خرید این فلز باارزش بعنوان دارایی امن در راه چهارمین رشد هفتگی قرار گرفت.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، به ۲۷۸۵ دلار و ۵۹ سنت رسید. در ابتدای معاملات روز جمعه پالادیم تا مرز ۲۸۳۵ دلار و ۴۸ سنت صعود کرده بود.

روسیه عامل تولید ۴۰ درصد از پالادیم عرضه شده در بازار جهانی است که از طرف خودروسازان در مبدلهای کاتالیتیکی خودرو استفاده می شود. این فلز باارزش از شروع هفته جاری تا حالا ۱۸ درصد افزایش قیمت داشته است که بهترین رشد هفتگی از مارس سال ۲۰۲۰ بشمار می رود.

به گفته استفن اینس، از شرکای شرکت مدیریت دارایی SPI، دو عامل جالب توجه دیگر بجز جنگ بازار پالادیم را به سمت کمبود عرضه هدایت می کند. یکی از این عوامل، زنجیره تامین است اما اگر بازارهای کالاهای دیگر را هم نگاه نماییم، می بینم خریداران به سمت خرید هر کالایی که در روسیه تولید می شود، هجوم آورده اند و پالادیم هم مستثنی نیست.

در این بین، هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۹۳۹ دلار و ۶۷ سنت رسید و در راه حدود سه درصد رشد هفتگی قرار دارد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۹۴۱ دلار و ۱۰ سنت رسید.

مت سیمپسون، تحلیلگر ارشد شرکت سیتی ایندکس اظهار داشت: گزارشهایی از آتش سوزی در بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا در زاپاروژیا به ارزش یورو ضربه زد و هجوم سرمایه به سمت ین و طلا را به دنبال داشت.

دولتها همچون آمریکا و اتحادیه اروپا از زمان حمله نظامی مسکو به اوکراین در ۲۴ فوریه، تحریمهایی را مقابل اشخاص، شرکتها، بانکها، بانک مرکزی روسیه وضع کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت دارایی روسیه اعلام نمود برای امسال خرید ارز خارجی و طلا را متوقف می کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۵ دلار و ۱۳ سنت رسید و در راه پنجمین رشد هفتگی متوالی قرار گرفت. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، ۱۰۸۶ دلار و ۵۴ سنت بود.
1400/12/13
16:37:19
5.0 / 5
521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گل چرم