گزارش گل چرم؛

بحران سیب زمینی در گلستان

بحران سیب زمینی در گلستان

به گزارش گل چرم در 10 ماه گذشته کشاورزان گلستانی به علت قیمت پایین سیب زمینی، محصول خویش را در زمین رها کرده و خوراک دام ها کردند، امروز همین سیب زمینی به کیلویی 20 هزار تومان رسید.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم شریفی: سیب زمینی از محصولاتی است که اگر کاشت آن بصورت مدیریت شده باشد، می تواند سود خوبی را را عاید کشاورزان کرده و نیاز بازار را هم مرتفع کند.
سیب زمینی استان گلستان به مدت ۴۵ روز در فاصله بین کشت پاییزه و بهاره نیاز سیب زمینی کشور را تامین می کند. کشت سیب زمینی به خوبی با خاک استان گلستان سازگار است و عملکرد آن در زمینهای مساعد به ۴۰ تن در هکتار هم می رسد.
متأسفانه در چند سال اخیر در فصل برداشت محصول کشاورزان استان قیمت سیب زمینی آنقدر پایین است که حتی جوابگوی هزینه برداشت محصول را هم نمی دهد و کشاورزان مجبور می شوند دسترنج خودرا در زمین رها کند.
ضرر و زیان متوالی در کشت سیب زمینی در چند سال اخیر موجب کاهش کشت سیب زمینی در کل کشور و در استان گلستان شده است.
این کاهش محصول قیمت آنرا در این روزها به کیلویی ۲۰ هزار تومان رسانده و موجب نارضایتی و عدم قدرت خرید مردم شده است در صورتیکه همین سیب زمینی در خرداد ماه در زمینهای کشاورزی گلستانی ها رها و خوراک دام ها شد.
با کشاورزان و مسئولان گلستانی گفتگو داشتیم تا علت اصلی این ماجرای تکرار شونده و بغرنج را بررسی نماییم.

غلامرضا جافر از کشاورزان روستای نوده ملک به خبرنگار مهر اظهار داشت: کشت سیب زمینی ۱۰۰ میلیون تومان در هر هکتار برای کشاورز هزینه دارد، سال قبل دو هکتار سیب زمینی کاشتم اما در فصل برداشت سیب زمینی به قیمت هر کیلو ۸۰۰ تومان رسید، در صورتی این مبلغ حتی جوابگوی هزینه های کارگر برای جمع کردن محصول را نمی دهد و به ناچار محصولم را در زمین رها کردم.
وی اضافه کرد: هزینه بسته بندی شامل کارتن، نخ و کارگر کیلویی هزار تومان برای کشاورز تمام می شود. باتوجه به قیمت هایی که سیب زمینی خریداری می شد و تناژی که به دست می آمد، برداشت محصول برای من فقط ضرر بود.
فروش بذر غیر تجاری و بیش از نیاز استان عامل متضرر شدن کشاورز گلستانی است
رئیس جهاد کشاورزی گلستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: نیاز کشور به ۱۲۰ هزار تن سیب زمینی است و این مقدار با زیر کشت بردن چهار هزار و ۵۰۰ تا پنج هزار هکتار تامین می شود ولی متأسفانه در بعضی سال ها شاهد این هستیم که تا هفت هزار هکتار از زمینهای استان زیر کشت سیب زمینی می رود و این مساله موجب ضرر و زیان کشاورزان می شود.
مختار مهاجر اشاره کرد: کشت سیب زمینی توسط بخش خصوصی انجام می شود و برخی که منفعت خودرا در فروش بیشتر بذر می بینند، بدون توجه به تبعات آن مبادرت به این کار می کنند که ظلم به کشاورزان است
رئیس جهاد کشاورزی گلستان عدم کاشت بذر تجاری سیب زمینی در گلستان را عامل بعدی متضرر شدن کشاورزان استان معرفی نمود و اضافه کرد: کشاورزان باید بذر تجاری که ماندگاری و مصرف بالاتری دارد کشت کنند.
رئیس انجمن سیب زمینی کاران گلستان هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: عدم ارائه الگوی کشت درست به کشاورزان موجب می شود که مقدار کشت سیب زمینی در کشور با نیاز مردم تناسب نداشته باشد، یا مثل سال قبل در استان گلستان، محصول روی دست کشاورز بماند و خوراک دام شود و یا مثل امروز به قیمت ۲۰ هزار تومان هم برسد و سبب نارضایتی مصرف کنندگان شود.
رمضان مقصودلو اضافه کرد: باید سایر محصولات رقیب قیمت واقعی پیدا کنند تا کشاورزان نسبت به کاشت آنها رغبت داشته باشند، بطور مثال قیمت واقعی گندم باید حداقل ۱۱ هزار تومان باشد تا برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد.

کار انجمن بذرفروشی نیست
مقصودلو با انتقاد از عملکرد جهاد کشاورزی و تعاون روستایی اشاره کرد: تعاون روستایی باید مازاد سیب زمینی کشاورزان را بموقع خریداری و در سردخانه نگهداری می کرد تا هم شاهد ضرر و زیان کشاورز گلستانی نبودیم و هم با ارائه بموقع سیب زمینی ها به بازار از قیمت سرسام آور سیب زمینی امروز بازار جلوگیری می شد.
وی با اعلان اینکه اگر کشاورزان آگاه شوند و به سمت کشت ارقام صنعتی بروند بطور قطع سود بیشتری خواهند داشت اضافه کرد: کشاورزان گلستانی باید ۳۰ درصد ارقام تازه خوری، ۳۰ درصد صنعتی و ۳۰ درصد هم ارقام صادراتی کشت کنند تا با توزیع درست محصولات جلوی ضرر و زیان احتمالی گرفته شود.
رئیس اتحادیه سیب زمینی کاران گلستان افزود: مسئولان جهاد کشاورزی و صنعت و معدن باید اطلاعات لازم در مورد نوع ارقام و میزان کشت را در اختیار کشاورزان قرار دهند و اطلاع رسانی هم باید بموقع و در اوایل مهرماه که هنوز کشت صورت نگرفته، صورت گیرد.
به دلیل کمبود بذر و خسارت سنگین سال قبل کشت سیب زمینی در گلستان کاهش و بیش از ۷۰۰ هکتار از اراضی توسط کشاورزان غیر بومی کشت شده است مقصودلو اشاره کرد: امسال توان کشت کشاورزان گلستانی به سبب ضرر و زیان انباشته از سال قبل و عدم پرداخت وام های خود کم شد و میزان کشت سیب زمینی از شش هزار هکتار در سال قبل به کمتر از چهار هزار هکتار رسیده است و ۷۰۰ هکتار از اراضی استان به وسیله کشاورزان غیر بومی از دیگر استانها به زیر کشت سیب زمینی رفته است.
وی در پاسخ به ادعای رییس جهاد کشاورزی استان که در نشست خبری عامل ضرر و زیان کشاورزان این حوزه را ارائه بذرهای غیر تجاری و بیش از نیاز استان توسط انجمن سیب زمینی کاران اعلام نموده بود اظهار داشت: کار انجمن فروش بذر نیست، وظیفه ما مشاوره، ارائه آمار کشت سیب زمینی به وزارت جهاد کشاورزی، دفع آفات، سفارش به کشت ارقام و رساندن صدای کشاورزان به کمیسیون کشاورزی مجلس و مسئولان است.
رئیس انجمن سیب زمینی کاران گلستان اشاره کرد: نبود الگوی صحیح کشت سبب شده که یک سال مانند سال قبل محصول گلستانی ها خوراک دام شود و کشاورز مجبور شود محصولش را شخم کند و یک سال هم مثل امسال به سبب کمبود و گرانی بذر، کشاورز توان کشت نداشته باشد و میزان کشت در کل کشور به نصف کم شود و نتیجه این باشد که سیب زمینی آن قدر گران شود که مردم قدرت خرید نداشته باشند.

سیب زمینی استان ماندگاری طولانی ندارد
مدیرعامل تعاون روستایی گلستان هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: نخستین علت ضرر و زیان سیب زمینی کاران سال قبل در استان گلستان کشت بی رویه و بیش از نیاز بازار بوده است.
حجت الله صالح المومنین اضافه کرد: این مساله که تعاون روستایی بیاید و سیب زمین مازاد تولید کشاورزان را خریداری و به مرور وارد بازار کند راهکار مسئله نیست برای اینکه سیب زمینی استان ماندگاری طولانی ندارد و در سردخانه هم در نهایت پس از دو ماه له شده و فاسد می شود.
وی افزود: در سال قبل به سبب تحریم ها امکان صادرات نبود و تعاون روستایی در ایام پایانی برداشت جهت حمایت کشاورزان ۶ هزار تن سیب زمینی را کیلویی هزار ۷۰۰ تومان از کشاورز خریداری کرد که این خرید موجب وارد شدن ضرر و زیان به دولت بود.
مدیرعامل تعاون روستایی گلستان افزود: باید الگوی کشت جدی گرفته شود، کشاورزان به سفارش های جهاد توجه نمایند، بطور مثال عده ای با هدف سرمایه گذاری بیش از ۵۰ هکتار سیب زمینی کشت می کنند و موجب ضرر رساندن به کشاورزی که برای گذران زندگی خود دو هکتار کشت می کند می شوند.
نایب رییس اتاق تجاری هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کشت سیب زمینی در هر هکتار بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد بنا بر این قیمت این محصول در بازار به شکلی باشد که تولید کننده لطمه نبیند و کشاورز بجای آنکه دغدغه فروش محصولات خودرا داشته باشد به این فکر کند که چطور می تواند کیفیت محصولات را بالا ببرد.
امیر یوسفی با اشاره به این که در چند سال قبل سیب زمینی کاران گلستان گرفتار خسارت های زیادی شده اند اشاره کرد: امسال باید مدیریت نماییم تا مانند سالهای قبل کشاورزان دراین زمینه با مشکل مواجه نشوند، تصریح کرد: به همین دلیل در دو ماه گذشته سفرهای به کشورهای همسایه همچون عراق داشته ایم و مذاکرات و تفاهم نامه های درباب صادرات سیب زمینی منعقد کرده ایم.
هدر رفت هزاران تن دسترنج کشاورزان مسئله کمی نیست و باید با عزم جدی یک دفعه برای همیشه این مشکل را حل کرد.

1400/12/16
10:12:58
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم