فرصت های اقتصاد ایران از جنگ اوکراین و روسیه

فرصت های اقتصاد ایران از جنگ اوکراین و روسیه

به گزارش گل چرم اتاق بازرگانی ایران در جدید ترین گزارش خود به بررسی ابعاد مختلف اقتصادی جنگ اوکراین و روسیه پرداخته و از جایگاه ایران در این تحولات اخیر گفته است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، با وجود گذشت حدود سه هفته از آغاز حمله روسیه به اوکراین، هنوز تصویر دقیقی از سرنوشت این جنگ معلوم نیست و به نظر می آید احتمال طولانی شدن این فرآیند وجود خواهد داشت. این اتفاق در کنار تبعاتی که در صحنه جنگ دارد، برای اقتصاد جهان هم تحولاتی را به همراه خواهد داشت، موضوعی که اتاق بازرگانی ایران آنرا بررسی نموده است.
در بخشی از این گزارش به سابقه تنش میان دو کشور روسیه و اوکراین اشاره شده است: سرانجام پس از مدت ها تنش دیپلماتیک میان روسیه و اوکراین در ماه­های اخیر، این دو کشور وارد درگیری مستقیم نظامی شدند. بدون شک بواسطه منشاء این بحران و به علت جایگاه دو کشور در اقتصاد جهانی، نمی توان این درگیری و نتایج مورد انتظار آنرا به صرفاً درگیری میان دو کشور تقلیل داد. به باور کارشناسان این درگیری تا حدود زیادی تمام محیط اقتصادی و سیاسی بین المللی را دستخوش تغییرات خواهد نمود.
ایران هم با عنایت به روابط سیاسی نزدیک با روسیه، همزمانی این جنگ با مذاکرات برجام، موقعیت خاص جغرافیایی و البته تاثیرپذیری از بازارهای جهانی کالاهای اساسی، در معرض نتایج منفی این بحران جهانی قرار دارد. همینطور این شانس را دارد که از فرصت های به وجود آمده ناشی از این بحران در جهت توسعه صادرات کشور بهره مند شود.
نقش آفرینی فعال و موثر دولت ایران نیازمند اتخاذ یک رویکرد هدفمند و برنامه ریزی شده در این خصوص است. نخستین اجبار تعیین فقط یک مرکز واحد با اختیارات ویژه برای فرماندهی این مورد در دولت می باشد.
در بخشی از این گزارش آمده است: هر چند اقتصاد ایران مستقیما به هیچ کدام از اقلام صادرات و وارداتی از اوکراین وابستگی بالای ندارد، با این وجود با عنایت به نقش کلیدی این کشور در کنار روسیه در بازار جهانی ذرت، گندم و دانه های روغنی، این درگیری حساسیت های ویژهای را برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور طی ماه های پیشرو طلب می کند.
در رویارویی با این تحول بین المللی، سوالات زیادی پیش روی نظام تصمیم گیری کشور و مدیران دولتی قرار دارد، از قبیل؛ فروپاشی حاکمیت در اوکراین چه تأثیر مستقیمی بر تجارت خارجی ایران خواهد گذاشت؟ نتایج کلیدی جنگ بر آینده اقتصاد جهانی چه خواهد بود؟ با عنایت به آنکه روسیه تحت تحریم های غرب قرار گرفته است، چه فرصت ها و چه تهدیدهایی پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد؟
مرکز پژوهش های اتاق ایران با در نظر گرفتن اهمیت واکنش هوشمندانه و به هنگام به تحولات جهانی، تلاش کرده با عرضه یک گزارش مستند و علمی به سوال های یاد شده پاسخ دهد.
بعلاوه، این گزارش با بررسی دقیق و آماری تجارت میان اتحادیه اروپا و روسیه در سال ۲۰۲۰ و خلاءهای به‎وجود آمده ناشی از تحریم های روسیه در بازارهای دو طرف، همینطور بررسی دقیق پتانسل های صادراتی ایران، مبادرت به عرضه یک اولویت بندی شامل ۳۹ کالا در بازار روسیه و ۲۸ قلم کالا در بازار اتحادیه اروپا بر مبنای کد HS شش رقمی کرده است. فهرست کالایی احصاء شده هم به لحاظ توان صادراتی ایران از قدرت رقابت پذیری در بازارهای جهانی برخوردار می باشد و هم به لحاظ حجم بازار بیشترین فرصت را در بازارهای هدف در دسترس صادرکنندگان ایرانی قرار می دهد.
همینطور در قسمت پایانی این گزارش ضمن عرضه تحلیلی از شرایط موجود و نتایج مورد انتظار این جنگ بر اقتصاد جهانی، نسبت به عرضه راهکارهای عملیاتی به تفکیک بازه زمانی کوتاه مدت و میان مدت اقدام شده است.1400/12/25
19:03:31
5.0 / 5
397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم