تبعات جنگ اوكراین برای چشم آبی ها؛

تحریم روسیه برای غرب گران تمام می شود؟

تحریم روسیه برای غرب گران تمام می شود؟

افزایش هزینه ها منجر به احتکار و اعتراض در بخش هایی از صنایع اروپا شده است و به نظر می آید کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آینده ای نزدیک با بحران های زیادی روبرو شوند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، تحریم های بی سابقه ضد روسیه هزینه های انرژی را در اروپا و ایالات متحده افزایش داده است و تورم بی سابقه ای را در این کشورها به همراه دارد و سوخت ماشین آلات، تهیه کود یا هزینه های دیگر را برای کشاورزان و کامیون داران به طرز بی سابقه ای گران تر کرده است.
نفت و گاز اتحادیه اروپا به روسیه وابسته است و بنظر می رسد تحریم های انرژی این کشور سبب بحران در اتحادیه اروپا شود و هزینه های خانوارها و مشاغل افزایش یابد؛ در ذیل به این نکته خواهیم پرداخت که زندگی اروپاییان با تحریم روسیه چه تأثیراتی خواهد پذیرفت.
هزینه های بالای انرژی سبب ناآرامی در پایتخت های اروپایی شده است
مردم در سرتاسر اتحادیه اروپا اعتراض کرده اند که قیمت گازوئیل و بنزین به شدت بالا رفته است، هزاران نفر از کامیون داران از دوشنبه گذشته اعتصاب نامحدودی را در اسپانیا آغاز کردند که منجر به ترافیک و تجمع در سراسری در این کشور شده است.
چند شرکت وابسته به اتحادیه کامیون داران اسپانیا به سبب هزینه های زیاد مشاغل خویش را از دست داده اند و فعالیت خویش را متوقف کرده اند. حالا در ایتالیا یک لیتر بنزین و گازوئیل به سبب تحریم ها بیشتر از دو یورو قیمت دارد. فرانسه هم با تظاهرات ضد افزایش شدید قیمت سوخت روبرو شده است.
صدها کشاورز معترض با ایجاد ترافیک و راه بندان فراوان در مرکز آتن راه ها و جاده های این کشور را بستند تا از دولت بخواهند امتیازات بیشتری برای مقابله با هزینه های انرژی به آنها بدهد.
در ایالات متحده بعد از اعلام تحریم واردات انرژی از روسیه توسط واشنگتن، مصرف کنندگان حالا باید حداقل دو برابر بیشتر هزینه برای بنزین بپردازند.
قفسه های خالی در فروشگاه های مواد غذایی
اعتصاب کامیون داران مشکلاتی را در عرضه محصولات غذایی به وجود آورده است بطوریکه صنایع غذایی کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحت تاثیر این امر قرار گرفته است.
تصاویر قفسه های خالی در خواربارفروشی ها اروپایی به کرات منتشر می شود، همین مساله سبب شده عرضه محصولات و مواد غذایی و کالاهای اساسی تحت تاثیر این امر قرار گیرد.
دولت ها نسبت به خرید سراسیمه مردم اخطار می دهند
برخی از خرده فروشان در اتحادیه اروپا مجبور شده اند فروش برخی محصولات خویش را محدود کنند تا از خرید بیشتر از «مقادیر معمولی مورد نیاز مصارف خانگی» توسط مشتریان جلوگیری نمایند. دولت ها اصرار دارند که کمبود عرضه یک «فریب» است و از مردم می خواهند که از خرید سراسیمه وار بپرهیزند.
کارشناسان می گویند که احتمالاً نااطمینانی در بازارها ادامه خواهد داشت و حتی امکان دارد وضعیت در هفته های آتی بدتر شود.
افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی
قیمت های جهانی مواد غذایی که به سبب همه گیری ویروس کرونا همواره درحال افزایش بوده است، در بحبوحه بحران اوکراین بیشتر از پیش روند رشد به خود گرفت.
روسیه و اوکراین تأمین کنندگان اصلی گندم و همینطور آفتابگردان، کلزا، بذر کتان و سویا در جهان هستند که برای روغن های پخت و پز و خوراک دام از این محصولات استفاده می نمایند.
روسیه و بلاروس که به سبب بحران اوکراین هم با تحریم های غرب روبرو هستند، تأمین کنندگان اصلی کودهای شیمیایی در جهان هستند. افزایش قیمت کود به این معنا است که کشاورزان در سرتاسر جهان با هزینه های بالاتری برای رشد و تولید محصولات کشاورزی خود مواجهند.
در ایتالیا، قیمت پاستا، آرد و سبزیجات به شدت بالا رفته است و قیمت روغن آفتابگردان با ۱۹٪ رشد روبرو بوده است. داده های سازمان ملی تجارت کشاورزی نشان میدهد که قیمت نان از نوامبر تقریباً دو برابر شده و به ۸ یورو در هر کیلو رسیده است.
برخی از قفسه های سوپرمارکت های آلمانی از روغن و آرد کاملاً خالی شده، این در حالیست که در مارس ۲۰۲۰ زمانی که همه گیری کووید شروع شد، این قفسه ها هموار پر بوده اند.
اخیراً، هزینه روغن پخت و پز هم به صورت قابل توجهی بالا رفته است، بطوریکه یک بطری روغن ارزان تر نسبت به دیگر روغن ها هم اکنون تقریباً ۲ یورو قیمت دارد، در صورتیکه چند ماه پیش کمتر از ۱ یورو بود.
بازار جهانی خودرو در بحران
بحران اوکراین بر دردسرهایی که خودروسازان متحمل شده اند افزوده است، خودروسازانی که به سبب اختلالات در رابطه با کووید، همچون کمبود نیمه رسانا، با قیمت های بالا قطعات دست و پنجه نرم می کنند.
این هفته خودروسازان بزرگ اعلام نمودند که کارخانه های خویش را در اروپا تعطیل می کنند و یا با افزایش مشکلات عرضه، قیمت ها را بیشتر خواهند کرد.
در ایالات متحده، به سبب کمبود خودرو ها و کامیون های جدید، هم اکنون قیمت خودرو های دست دوم به بالاترین حد قیمتی خود رسیده اند.
روسیه و اوکراین تأمین کنندگان بخش عمده ای از کالاهای حیاتی برای صنعت خودرو مانند گاز نئون، آلومینیوم، پلاتین و پالادیوم و دیگر قطعات خودرو هستند.
فعالان بازار خودرو می گویند جنگ روسیه و اوکراین منجر به افزایش قیمت کالاها خواهد شد که این امر در دو سال آینده تولید خودرو را پنج میلیون کمتر از تولید سالجاری خواهدنمود.
تماس های ضد بحران اروپا
نخست وزیران اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و یونان روز جمعه با یکدیگر دیدار کردند تا از اتحادیه اروپا بخواهند واکنش فوری ای نسبت به بحران انرژی در نشست آینده اتحادیه اروپا داشته باشد.
دولت اسپانیا می گوید که می خواهد در اواخر این ماه اقداماتی را ضد قیمت بالای انرژی و سوخت اعمال نماید.
نگرانی و ترس در اروپا از اینکه روسیه در نهایت به تحریم های غرب با قطع عرضه انرژی به این قاره پاسخ دهد و اقتصاد آنها را وارد رکود کند، به اوج خود رسیده است.


منبع:

1401/01/07
12:30:12
5.0 / 5
430
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گل چرم