هدفگذاری تولید ۷۱۴ هزار تن آبزی در سال ۱۴۰۱

هدفگذاری تولید ۷۱۴ هزار تن آبزی در سال ۱۴۰۱

یک مقام مسئول اظهار داشت: پرورش و تولید 714 هزار تن آبزی بر طبق برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی در زمینه شیلات برای سال 1401 هدفگذاری شده است.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: از این ۷۱۴ هزار تن، ۲۷۷ هزار تن مربوط به پرورش ماهی در قفس و ۷۰ هزار تن میگو است.
مرتضی افراسیابی اضافه کرد: مجوز تولید ۲۷۷ هزار تن ماهی با روش پرورش در قفس صادر شده و امیدواریم شرایط برای تحقق این هدف برقرار شود.
وی اشاره کرد: در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۵۸ هزار تن میگو در کشور تولید شد.
سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران اظهار داشت: دستیابی به پرورش و تولید ۷۱۴ هزار تن آبزی به الزامات، زیرساخت ها و منابع بانکی و اعتباری نیاز دارد.
وی افزود: برآورد منابع مالی و بانکی مورد نیاز برای طرح تحولی وزیر جهاد کشاورزی در زمینه شیلات در سال ۱۴۰۱ مبلغ حدود یک هزار میلیارد تومان از محل کمک های فنی و اعتباری دولت، ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات کم بهره و مبلغ ۹۵۰ میلیون دلار برای واردات تجهیزات، فناوری های نو، نهاده ها و ادوات قفس است.
افراسیابی درباره میزان راندمان در آبزی پروری کشور اذعان داشت: میزان راندمان ناشی از تولید آبزیان در کشور ۱۰ درصد است و پیش بینی می نماییم با اجرای برنامه ها و اقدامات در زمینه آبزی پروری، این عدد در افق ۱۴۰۴ به ۳۰ درصد برسد.
وی در مورد تولید ماهی تیلاپیا نیز اظهار داشت: باتوجه به خشکسالی، محدودیت آب شیرین و پایین آمدن کیفیت آب در مناطق کویری، تنها گونه ای که می توانیم برای پرورش جایگزین نماییم، گونه تیلاپیا است.
سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران افزود: ما مجوز تولید تیلاپیا را در چهار استان کشور داده ایم و بخش خصوصی دراین زمینه ورود پیدا کرده ضمن آن که کیفیت تیلاپیای تولید داخل بهتر از گونه های وارداتی از کشورهایی مانند مالزی، اندونزی و چین است.

1401/01/09
12:28:33
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم