اعطای زمین رایگان به سرمایه گذاران در زمینه تامین برق

اعطای زمین رایگان به سرمایه گذاران در زمینه تامین برق

گل چرم: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از حمایت دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت از مشارکت بخش خصوصی در تامین برق بخش صنعت و معدن کشور آگاهی داد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، تامین برق واحدهای تولیدی همیشه یکی از محوری ترین نیازمندی های لازم در پروسه ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی و معدنی است و در این راستا بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، علاوه بر روش ها و فرآیندهای موجود تامین برق می تواند بسیار مؤثر واقع شود.

حضور بخش خصوصی در تامین برق بخش صنعت و معدن کشور مستلزم ایجاد جاذبه های لازم برای سرمایه گذاری است که خوشبختانه باتوجه به ظرفیت موجود در بند (و) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور در خصوص محاسبه تعرفه سوخت نیروگاه های خود تامین (DG) با تأیید شرکت های تابعه وزارت نفت معادل تعرفه سوخت نیروگاهی، زمینه مناسبی برای بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی بمنظور تولید برق مورد نیاز بخش صنعت و معدن فراهم گشته است.

در قسمتی از بند (و) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور آمده است: "تعرفه سوخت نیروگاه های خود تامین که با تأیید شرکت های تابعه وزارت نفت دارای شمارشگر (کنتور) جداگانه باشند، معادل تعرفه سوخت نیروگاهی برمبنای متوسط بازدهی نیروگاه های حرارتی سال ۱۳۹۹ تعیین می شود."

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در این راستا ضمن اعلام حمایت جدی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت از مشارکت بخش خصوصی در تامین برق بخش صنعت و معدن کشور، آمادگی خودرا در حوزه اعطای زمین رایگان به سرمایه گذاران مولدهای تولید پراکنده (CHP) و نیروگاه های خود تامین (DG) برای تامین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور اعلام نمود.

سرمایه گذاران علاقمند برای راه اندازی نیروگاه های مذکور می توانند با مراجعه به شرکت شهرک های صنعتی استانها نسبت به ارائه درخواست انعقاد قرارداد حق بهره برداری و واگذاری زمین در شهرک ها و نواحی صنعتی اقدام نمایند.

بر طبق این گزارش، کشور با کمبود ۱۰ هزار مگاوات برق در بخش صنعت مواجه می باشد که برای تامین این نیاز، طی شش ماه گذشته حدود ۱۲ هزار مگاوات سرمایه گذاری از طرف شرکت های بزرگ صورت گرفته است که در بازه زمانی چهار ساله به نتیجه می رسد.

همین طور در ۸۳۲ شهرک و ناحیه صنعتی در حال بهره برداری کشور تا کنون ۱۰ هزار و ۷۰۰ مگاوات برق تامین شده که برای جبران کمبودهای موجود به ۷ هزار و ۸۰۰ مگاوات برق نیاز است.

در سال ۱۴۰۰ نیز در شهرک ها و نواحی صنعتی در حال بهره برداری کشور، ۸۴۸ مگاوات افزایش ظرفیت برق صورت گرفت که با همکاری وزارت نیرو از رشد ۱۰۳ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ برخوردار بوده است.
منبع:

1401/01/17
09:47:47
5.0 / 5
491
تگهای خبر: تولید , وزارت صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گل چرم