طی یك ماه؛

313 هزار فرآورده خام دامی اخیر معدوم شد

313 هزار فرآورده خام دامی اخیر معدوم شد

به گزارش گل چرم سازمان دامپزشکی کشور اعلام نمود: بر طبق اجرای طرح ملی تشدید و کنترل نظارت های بهداشتی طی مدت یک ماه اخیر 170 هزار بازدید صورت گرفته که 313 هزار و 793 کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط و معدوم شد.


به گزارش گل چرم به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، به دنبال اجرای طرح ملی تشدید نظارت های بهداشتی نوروزی و ماه مبارک رمضان که از ۱۴ اسفند سال ۱۴۰۰ کلید خورده بود و اکنون نیز ادامه دارد، گزارش تجمیع حاصل شده بازرسی از اجرای این طرح حاکی از بازرسی و نظارت بهداشتی بر کشتار ۱۰۴۶۸۲۲ (یک میلیون و چهل و شش هزار و ۸۲۲) رأس گوسفند و بره به وزن ۳۱۲۱۹۲۰۲ کیلوگرم (بیش از ۳۱ هزار تن) است. این در حالیست که در همین بازه زمانی، به تعداد ۱۳۰۷۹۴ رأس گاو، گوساله و گاومیش به وزن ۳۸۵۲۶۶۱۸ کیلوگرم (نزدیک به ۳۹ هزار تن) نیز در مرحله کشتار از طرف همکاران سازمان دامپزشکی کشور بازرسی و نظارت شده است. و همین طور در میان دام های سنگین ذبح شده تعداد ۵۷۹۲۹ نفر شتر به وزن ۷۴۷۰۰۱ کیلوگرم (حدود ۷۴۷ تن) نیز ذبح شرعی شده است.
اما بازرسی و نظارت بهداشتی بر کشتار ۱۰۶۳۰۸۷۲۶ (بیش از یکصد و شش میلیون و سیصد و هشت هزار) قطعه طیور به وزن ۲۴۰۵۸۰۵۴۷ کیلوگرم (بیش از ۲۴۰ هزارتن) از دیگر خدمات همکاران ادارات کل دامپزشکی استانها بوده که در مجموع میزان وزن لاشه های ضبطی در میان تمام این بازرسی ها نیز بیش از ۱۷۷۲۱۰ کیلوگرم دام و ۱۰۱۱۶۳۶ کیلوگرم طیور بوده است. بدین سبب گزارش، در حوزه عملیات نظارت بهداشتی بر «تولید، توزیع، نگهداری و عرضه فرآورده های دامی» در همین مدت زمان نیز اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است که ۱۷۰۰۰۰ بازدید انجام شده از انواع واحدهای عرضه، انبارها، سردخانه ها، مراکز قطعه بندی و بسته بندی و کشتارگاه های دام و طیور، حاکی از تعدّد عملیات صورت گرفته برمبنای تکلیفی ملی است که طرح تشدید نظارت بهداشتی بر عهده همکاران سازمان دامپزشکی کشور در اقصی نقاط کشور بر عهده دامپزشکان طی ایام نزدیک به نوروز ۱۴۰۱ و بعد از آن قرار داده است. برمبنای میزان بازدید فوق، ۱۲۹۹۶ مورد غیربهداشتی ملاحظه گردیده که منجر به ضبط ۶۱۸۱۸۸ کیلوگرم (بیش از ۶۰۰ تن) فراورده دامی از بین ۸۵۰ نمونه برداری صورت گرفته انجامیده است. و در این میان بر حسب رسالت حرفه ای و اخلاقی دفاع از بهداشت و سلامت عمومی نیز ۱۲۷۴ مورد از بین موارد غیر بهداشتی مشاهده شده جهت رسیدگی به مراجع قضائی معرفی و ۳۱۳۷۹۳ کیلوگرم فراورده خام دامی نیز معدوم شد. طرح ملی تشدید و کنترل نظارت های بهداشتی در روزهای نوروز و ماه مبارک رمضان که از ۱۴ اسفندماه سال قبل شروع شده تا اختتام روز عید سعید فطر ادامه خواهد داشت.


منبع:

1401/01/17
21:38:47
5.0 / 5
367
تگهای خبر: تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم