خودروسازان در ماه پایانی سال ۱۴۰۰ چه کردند؟

خودروسازان در ماه پایانی سال ۱۴۰۰ چه کردند؟

به گزارش گل چرم بررسی آمار تولید و فروش خودروسازان اصلی در اسفند ماه ۱۴۰۰ نشان داده است که مجموع تولید ایران خودرو و سایپا (و پارس خودرو بعنوان زیر مجموعه سایپا) به ۴۰ هزار دستگاه هم نرسیده است؛ این مورد نشان داده است که خودروسازان در بحث تولید عملکرد مناسبی نداشته اند اما فروش بیشتری نسبت به تولید که معادل صدور ۸۰ هزار و ۱۵۶ دستگاه فاکتور فروش است، ثبت کرده اند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، باوجود قول مدیران پیشین دو خودروساز بزرگ در خصوص افزایش تولید و عرضه به شرط تصویب و اصلاح افزایش قیمت ها، اما آمار تولید آنها حکایت از وفاداری به قول ندارد.
دو خودروساز بزرگ کشور به وزیر صنعت، معدن و تجارت تعهد داده بودند که تولید و عرضه را بالا برند اما بررسی آمار تولید آنها به تفکیک هر ماه نشان میدهد نه تنها روند تولید چندان صعودی طی نشده، بلکه ماه به ماه کمتر هم شده و در اسفند ماه به پایین ترین میزان خود طی شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ رسیده است.
در صورتیکه به ترتیب در مهر ماه ۷۲ هزار و ۸۵ دستگاه، در آبان ۶۹ هزار و ۹۴۲ دستگاه (بدون احتساب تولید پارس خودرو)، در آذر ماه ۷۳ هزار و ۹۶۹ دستگاه (بدون احتساب تولید پارس خودرو)، در دیماه ۹۱ هزار و ۱۷۴ دستگاه خودرو و در بهمن ماه ۶۸ هزار و ۱۱۱ دستگاه خودرو تولید شده بود، در آخرین ماه به حداقل رسید و کمتر از ۴۰ هزار دستگاه به ثبت رسید.
گزارش عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ کشور نشان میدهد که خودروسازان بیشتر تمرکز خویش را به تکمیل و تحویل خودرو های ناقص تولیدی قبل از اسفند ماه ۱۴۰۰ گذاشته اند و در مجموع برای ۸۰ هزار و ۱۵۶ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر گردیده است.
به تفکیک طبق آمار، ایران خودرو از مجموع ۲۱ هزار و ۲۸۸ دستگاه خودرو تولیدی اسفند ماه و با تکمیل تعداد قابل توجهی از خودرو های ناقص تولیدی ماه های پیشتر، در مجموع برای ۵۶ هزار و ۶۳۰ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
این گروه خودروسازی در اسفندماه سال قبل ۸۹۷۵ دستگاه محصولات خانواده پژو، ۳۵۶۸ دستگاه محصولات خانواده سمند، ۳۸۵۸ دستگاه دنا، ۲۳۴۳ دستگاه رانا، ۵۹۰ دستگاه تارا و ۱۹۵۴ دستگاه هایما ساخته است.
آمار فروش ایران خودرو در آخرین ماه از سال ۱۴۰۰ نشان میدهد از مجموع ۵۶ هزار و ۶۳۰ دستگاه فروخته شده، ۳۰ هزار و ۲۱۴ دستگاه سهم محصولات گروه پژو، ۴۰۲۴ دستگاه متعلق به محصولات خانواده سمندها، ۱۴ هزار و ۶۴۶ دستگاه متعلق به آمار فروش دنا، ۴۳۸۳ دستگاه متعلق به رانا، ۹۹۸ دستگاه تارا و ۲۳۶۵ دستگاه سهم فروش هایما در این ماه است.
دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) هم در مدت یک ماهه اسفند ماه ۱۲ هزار و ۷۷۴ دستگاه خودرو ساخته و در مقابل برای ۱۶ هزار و ۷۱۶ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در مجموع در اسفند ماه سال قبل ۱۳۰۰ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱) ساخته، اما تعداد فاکتور صادر شده برای این محصول ۱۴ هزار و ۱۷۹ دستگاه است. در اسفند ماه سال گذشته، بخش قابل توجهی از وانت های ناقص سایپا تکمیل و تجاری سازی شده اند.
سایپا همینطور در اسفند ماه ۱۴۰۰ چهار دستگاه از محصولات خانواده پرایدها را دفاکتور کرده است.
در یک ماهه بهمن ماه ۱۴۰۰ سایپا به ترتیب ۱۰ هزار و ۲۶۱ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۱۲۱۳ دستگاه شاهین ساخته و به ترتیب برای ۱۴ هزار و ۱۷۹ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۱۹۴۵ دستگاه شاهین صورت مالی ثبت کرده است.
در زیر مجموعه این گروه خودروسازی (پارس خودرو) هم در مجموع در یکماهه اسفند سال گذشته، ۴۴۲۵ دستگاه تولید و ۶۸۱۰ دستگاه خودرو فروخته شدهد است.
از تعداد خودرو های تولیدی پارس خودرو در اسفند ماه ۳۰۰۳ دستگاه سهم محصولات گروه Q۲۰۰ ثبت شده و در آمار فروش هم تعداد ۵۳۶۷ دستگاه را ثبت کرده است.
همینطور در دوازدهمین ماه از سال قبل ۱۴۲۲ دستگاه کوییک معمولی تولید شده که بنظر می رسد همه آنها را فروخته باشد؛ چون که دقیقا برای ۱۴۲۶ دستگاه از این خودرو فاکتور مالی ثبت کرده است.
پارس خودرو در اسفند ماه ۱۷ دستگاه از محصولات گروه S۲۰۰ را تجاری سازی کرده است.
لازم به تاکید مجدد است که تعداد فروش های بیشتر خودروسازان از تولید آنها در ماه بدان معنا نیست که همه خودرو های تولیدی اسفند ماه قابلیت عرضه و تجاری سازی داشته اند؛ بلکه شاید تعداد بیشتری از خودرو های تولیدی ماه های پیشتر تکمیل و در آمار فروش اسفند ماه ثبت شده باشد.
منبع:

1401/01/22
16:24:25
5.0 / 5
334
تگهای خبر: تولید , فروش , محصول , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم