مخالفت تلویحی دولت با پیشنهاد افزایش قیمت نان

مخالفت تلویحی دولت با پیشنهاد افزایش قیمت نان

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران اظهار داشت: قیمت فعلی نان متناسب با افزایش هزینه های تولید نیست. از وزارت صمت درخواست کردیم قیمت نان را افزایش دهد، ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.


بیژن نوروزی مقدم در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش قیمت گندم صنف و صنعت قیمت نان افزایش می یابد؟ اظهار داشت: ماده اولیه نانوایی ها گندم و آرد است اما عواملی که در قیمت نان اثر می گذارد تنها این دو مورد نیست. بیش از ۹۰ درصد هزینه های نانوایی ها دستمزد، آب، برق، بیمه و خمیرمایه و... است و ۱۰ درصد باقی مانده را آرد تشکیل می دهد.

وی افزود: بدین سبب باتوجه به افزایش هزینه های تولید چه قیمت آرد و گندم زیاد شود چه نشود باید قیمت نان تغییر کند.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران افزود: از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ نرخنامه نان ثابت بود و تغییری نکرد. سال ۱۳۹۸ عددی جزئی به آن افزوده شد که البته برمبنای آنالیزهای ما نبود. سال ۱۳۹۹ هم مبلغی به قیمت نان اضافه نشد. در سال ۱۴۰۰ مقدار جزئی به قیمت نان افزوده شد و در نرخنامه نیز قید شد که این نرخ مربوط به ۱۴۰۰ است. یعنی سال ۱۴۰۱ باید نرخ جدیدی اعلام گردد ولی تا حالا با وجود گذشت یکماه از شروع سال هنوز تغییری حاصل نشده است.

وی اشاره کرد: آنالیز قیمت برای سال جدید را انجام و از وزارت صمت درخواست کردیم که قیمت ها را تغییر دهد که تا حالا پاسخی دریافت نکردیم.

نوروزی مقدم در آخر اظهار داشت: اگر قرار باشد همه عوامل تولید با افزایش قیمت همراه شوند باید قیمت نان هم تغییر کند. پیشنهاد ما این بود که هر سال باتوجه به افزایش هزینه ها به قیمت نان هم اضافه شود که هم دولت زیر بار مالی اضافه نرود و هم به مردم فشار نیاید. از طرفی نانوایان هم بتوانند از پس هزینه های نانوایی برآیند.
1401/02/05
20:16:17
5.0 / 5
341
تگهای خبر: اتحادیه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گل چرم