سخنگوی گمرك ایران خبر داد؛

کاهش ۳۳ درصدی صادرات پسته در ۱۴۰۰

کاهش ۳۳ درصدی صادرات پسته در ۱۴۰۰

به گزارش گل چرم سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: به سبب خشکسالی و لطمه به محصول پسته، صادرات انواع پسته در سال 1400 نسبت به سال 1399 کاهش 33 درصدی را در وزن و ارزش به همراه داشته است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، سید روح اله لطیفی با اعلان اینکه ۱۳۵ هزار و ۳۲۲ تن انواع پسته، به ارزش ۹۱۴ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۲۶ دلار در سال ۱۴۰۰ به ۷۵ کشور صادر شد، گفت: از مجموع صادرات ۱۳۵ هزار و ۳۲۲ تنی پسته در سال قبل، ۱۱۵ هزار و ۵۵۷ تن آن، پسته تازه با پوست بود که ارزش آن ۶۹۶ میلیون و ۴۳ هزار و ۱۲۴ دلار به ثبت رسیده است.
سخنگوی گمرک ایران اضافه کرد: پنج کشور اول خرید پسته های صادراتی با پوست به ترتیب چین با خرید ۱۹۹ میلیون دلار، هند با ۸۵ میلیون دلار، روسیه با ۵۳ میلیون دلار، عراق با ۵۰ میلیون دلار و قرقیزستان با ۴۵ میلیون دلار بودند.
وی درباب صادرات پسته های بدون پوست اظهار داشت: صادرات انواع پسته بدون پوست نیز بیش از ۱۹ هزار و ۳۳۶ تن و به ارزش ۲۱۵ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۲۲ دلار بود که کشورهای آلمان با خرید ۵۰ میلیون دلار، هند ۴۴ میلیون دلار، امارات ۲۹ میلیون دلار، عراق ۲۵ میلیون دلار و ترکیه ۱۳ میلیون دلار، پنج مقصد صادرات این نوع پسته ایرانی بودند.
لطیفی در مورد میزان صادرات سایر پسته ها توضیح داد که ۴۲۹ تن سایر پسته ها به ارزش دو میلیون و ۵۰۵ هزار و ۶۸۰ دلار نیز در طول این مدت صادر شد.
وی اظهار داشت: به سبب خشکسالی و لطمه به محصول پسته، کاهش تولید این محصول در سال قبل و ورود پسته سایر کشورها به بازارهای جهانی، متأسفانه صادرات انواع پسته در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ کاهش ۳۳ درصدی را در وزن و ارزش به دنبال داشته است.


منبع:

1401/02/08
13:48:54
5.0 / 5
338
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم