رئیس اتحادیه نان های فانتزی پیشنهاد داد

صادرات نان های صنعتی آزاد شود

صادرات نان های صنعتی آزاد شود

به گزارش گل چرم رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم (نان های فانتزی) تهران با اشاره به اینکه بحث قاچاق نان اصلا مطرح نبوده و نیست، جزئیات افزایش قیمت نان های صنعتی را توضیح داد و اظهار داشت که با این افزایش قیمت ها حتما تقاضای نان های فانتزی کاسته می شود و برای سرپا ماندن تولیدکنندگان پیشنهاد ما این است که صادرات نان های صنعتی آزاد و مشکل تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برطرف شود.


محمد جواد کرمی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه صادرات نان تا حالا ممنوع بوده، اظهار نمود: چون آردی که به کارخانجات نان داده می شد یارانه ای بود که البته هنوز هم این ممنوعیت ادامه دارد، اما مقرر است در آن تجدید نظر شود.
وی با اعلان اینکه با افزایش قیمت، پیش بینی می شود تقاضای نان های صنعتی کاهش پیدا کند، اظهار داشت: بدین سبب تولیدکنندگان درخواست دارند این ممنوعیت برطرف شود.
قاچاق نان نداریم
رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم تهران در ادامه در پاسخ سوالی درباره قاچاق نان صنعتی اظهار نمود: بحث قاچاق نان اصلا مطرح نبوده و نیست. موضوع قاچاق مربوط به کارخانجات ماکارونی بود. البته نمی توان بر آن نام قاچاق گذاشت، چونکه تولیدکنندگان، قانونی و از گمرک این محصول را صادر می کردند. آنچه عنوان شد این بود که وارد کنندگان ماکارونی، آرد یارانه ای دریافت و به سه برابر قیمت آنرا صادر می کردند.
صادرات ماکارونی قانونی بود
وی با اعلان اینکه این بحث مربوط به ماکارونی است و در بخش نان یک کیلو هم صادرات صورت نگرفته، اشاره کرد: البته شرکت تجاری دولتی باید به آنها گندم صادراتی به نرخ روز عرضه می کرد، نه گندم ۲۷۰۰ تومانی. این مشکل مربوط به بخش ماکارونی بود.
قیمت نان صنعتی چقدر افزایش یافت؟
کرمی با اعلان اینکه در استان تهران ماهانه ۱۰ هزار تن آرد تبدیل به نان حجیم و صنعتی می شود، اظهار نمود: هم اکنون نرخ آرد مورد استفاده در نان های صنعتی ۱۰ برابر شده و قیمت این نان ها ۱۶۰ درصد بالا رفته است. قیمت انتشار یافته در سایت های خبری نیز حداکثر قیمت نان فانتزی است، چونکه قیمت نان صنعتی بصورت عرضه و تقاضا تعیین می شود و ممکنست باتوجه به منطقه واحد صنفی پایین تر از این باشد.
پیش بینی افت تقاضای نان فانتزی
وی در ادامه درباره آزادسازی قیمت نرخ آرد صنف و صنعت، اظهار داشت: ما با آزادسازی نرخ آرد صنف و صنعت موافق بودیم، اما اشکالی که وجود دارد این است در دو بخش انجام می شود. اما باید همزمان نرخ آرد نان های صنعتی و سنتی آزاد می شد. دو نرخی بودن آرد اشکالات زیادی به وجود می آورد. همین طور با افزایش قیمت نان های حجیم، مشتریان آن بیشتر به نان های سنتی روی می آورند. این وضعیت نشان میدهد از برنامه پنجم و ششم توسعه عقب هستیم.
رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم تهران اضافه کرد: نظر ما این است که آرد باید تک نرخی شود و تولیدکنندگان نان های سنتی و صنعتی با هم رقابت کنند.
وی در پاسخ به این که در وضعیت اقتصادی فعلی تکلیف معیشت اقشار ضعیف چیست؟ اظهار داشت: دولت باید یارانه انواع آرد را به حساب مردم بریزد تا خودشان نان مصرفی خودرا انتخاب کنند. اما در وضعیت فعلی حتما تقاضای نان های صنعتی کاهش پیدا می کند. همین الان هم ۸۰ درصد تولید نان کشور مربوط به نان سنتی است و تولیدکنندگان نان های صنعتی تازه در راه رشد بودند.
کرمی در ادامه از مشکل تامین سرمایه در گردش در این صنعت آگاهی داد و اظهار داشت: با گران شدن مواد اولیه، برای بقا نیاز به تسهیلات یا خرید یک ماهه یا چهل روزه آرد داریم.
منبع:

1401/02/17
21:11:32
5.0 / 5
309
تگهای خبر: اتحادیه , تولید , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گل چرم