پیشبینی تولید بیشتر از ۱ و یک دهم میلیون اصله نهال توت

پیشبینی تولید بیشتر از ۱ و یک دهم میلیون اصله نهال توت

به گزارش گل چرم رئیس مرکز نوغانداری کشور پیش بینی نمود که سال جاری یک میلیون و ۱۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده برای تغذیه کرم ابریشم در پنج استان کشور تولید شود.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عدیل سروی زرگر اظهار داشت: در جهت پایداری و توسعه صنعت نوغانداری که میراث فرهنگی و اقتصادی کشور ما است، امسال دو میلیون و ۳۰۰ هزار قلمه توت اصلاح شده در اختیار سازمان جهاد کشاورزی استان ها و کمیته امداد امام (ره) برای کاشت قرار گرفته که نسبت به سنوات گذشته بی سابقه بوده است.
وی اضافه کرد: از دو میلیون و ۳۰۰ هزار قلمه توت، برای اولین بار ۶۰۰ هزار قلمه بر مبنای تفاهمنامه مشترک میان وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد امام (ره) در اختیار این نهاد قرار گرفته و پیشبینی می نماییم ۳۰۰ هزار اصله نهال از آن در گلستان تولید شود.
سروی زرگر عنوان کرد: مابقی قلمه ها هم توسط پیمانکاران در سازمان های جهاد کشاورزی در پنج استان گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی کاشته شده و برآورد می نماییم از این میزان قلمه ۸۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده، به تولید برسد.
وی خاطرنشان کرد: میانگین توزیع نهال توت طی ۱۵ سال قبل نزدیک به ۲۰۰ هزار اصله نهال بوده و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۶۷ هزار اصله نهال توت اصلاح شده میان نوغانداران ۱۹ استان کشور توزیع شده است.
رییس مرکز نوغانداری کشور با بیان اینکه ظرفیت سازی و برنامه ریزی های خوبی برای تولید نهال توت اصلاح شده و توسعه باغات صورت گرفته است، اظهار داشت: عمر اقتصادی اغلب توتستان های کشور سپری و بخشی از آن هم گرفتار تغییر کاربری شده است و ازاین رو نوسازی و بازسازی باغات توت با هدف توسعه نوغانداری یکی از برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی در جهت احیای صنعت نوغانداری و ابریشم است.
وی عنوان کرد: با اقدامات و برنامه ریزی های موثر انجام شده و بهبود باغات مادری توت در آهنگر کلا در مازندران و فومن در گیلان، تعداد استانهای تولید نهال توت به پنج افزایش پیدا کرده است.

1401/03/03
22:49:44
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گل چرم