چرا معدوم سازی؟

چرا معدوم سازی؟

به گزارش گل چرم انتشار بحث برانگیز تصاویر معدوم سازی هزاران جوجه یکروزه و دفن آنها زیر خاک که به ادعای مسببان آن به علت نبود دان انجام شده، این سوال را در اذهان عمومی بوجود آورده که چرا نهاده های آنها تأمین نمی گردد و چرا دستگاههای مرتبط اقدامی برای پیشگیری از این دست معدوم سازی ها نمی کنند؟ این در شرایطی است که وزارت کشاورزی و انجمن مربوطه مدعی هستند که مشکل خاصی در این رابطه وجود ندارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، روز گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد یک واحد مرغداری با ادعای کمبود و گرانی نهاده های تولید و دان مرغ مبادرت به معدوم سازی هزاران قطعه جوجه کرده است.
این در حالیست که روزهای گذشته وزیر جهادکشاورزی اعلام نمود که شرکت پشتیبانی امور دام جوجه ریزی توسط مرغداران را پیش خرید می کند، ازاین رو مرغداران نگران فروش محصول خود در بازار نباشند.
وی همینطور اظهار داشت: با رشد تسهیلاتی که داشته ایم و از جانب بانک کشاورزی در سرتاسر کشور عرضه کرده است، مطمئن باشید در هفته آینده سرمایه در گردش به سرعت پرداخت خواهد شد و هیچ دغدغه ای وجود ندارد که مرغدار ما بخواهد به سمتی برود که جوجه ریزی را حذف کند و احیانا به سمت معدوم سازی آن برود.
حسین دماوندی نژاد - معاون وزیر جهاد کشاورزی - هم در ایام گذشته اعلام نموده بود که هر هفته تعدادی جوجه یکروزه گوشتی تولید می شود و باید در فضای پرورش قرار گیرد. بر این اساس شرکت پشتیبانی امور دام، تولید قراردادی با مرغداران را در دستور کار خود قرار داده است و مرغداران به تعداد جوجه دریافت شده، نهاده مدت دار را از شرکت پشتیبانی امور دام تحویل گرفته و اقدام به تولید می کنند. البته در مقطعی که محصول به دست می آید، تولیدکننده مختار است که محصولش را به بازار عرضه نماید یا شرکت پشتیبانی امور دام با نرخ مصوب، مرغ تولیدی را خریداری می کند.
وی همینطور اعلام نموده بود که پرورش دهندگان طیور گوشتی و تخم گذار می توانند با دریافت دان مدت دار و خرید اعتباری از شرکت پشتیبانی امور دام کشور تسهیلات لازم را در جهت ادامه تولید و در بعد نیاز تغذیه ای گله های زیر پوشش انجام دهند تا نگرانی در تولید جوجه یک روزه برای تولیدکنندگان آنها وجود نداشته باشد.
البته محمدرضا صدیق پور - دبیر انجمن جوجه یکروزه - هم در نامه ای به تاریخ ۴خرداد به اعضای انجمن جوجه یکروزه اعلام نموده بود که واحدهایی که به علت کاهش تقاضای جوجه ریزی، جوجه های تولیدی شان به فروش نرفته و در جوجه کشی می ماند برای پیشگیری از معدوم شدن جوجه ها طی نامه ای با عنوان معاونت امور دام یا مدیرکل طیور یا ریاست سازمان جهادکشاورزی استان و رونوشت به انجمن جوجه یکروزه، تعداد جوجه جذب نشده را اعلام تا در صورت امکان با کمک دستگاههای ذیربط نسبت به جذب جوجه یکروزه اقدام گردد.
همچنین در این نامه ذکر شده بود که از انتشار هرگونه عکس و فیلم معدوم سازی در فضای مجازی خودداری شود که با سو استفاده عوامل فرصت طلب باعث تضییع شدن حق و حقوق تولیدکنندگان این بخش نشود.
با این توضیحات معلوم نیست واحد مربوطه با چه هدفی مبادرت به انتشار فیلم معدوم سازی جوجه ها کرده است؟ پیگیری ایسنا از وزارت کشاورزی و بخشهای مرتبط برای شفاف سازی این مورد ادامه دارد.
منبع:

1401/03/08
14:43:04
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گل چرم