رئیس مؤسسه ترویج كشاورزی كشور:

تولید دانش بنیان در بخش کشاورزی تا ۲۰ درصد ارتقا می یابد

تولید دانش بنیان در بخش کشاورزی تا ۲۰ درصد ارتقا می یابد

به گزارش گل چرم معاون وزیر و رییس مؤسسه ترویج و آموزش وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال 1401 تلاش بر این است تا تولید دانش بنیان در بخش کشاورزی را تا 20 درصد ارتقا دهیم.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، علی اکبر مویدی عصر سه شنبه در جریان شروع فعالیت کاروان ترویجی ارتقا راندمان کشاورزی استان اردبیل اظهار نمود: استان اردبیل پس از کرمانشاه دومین مسیر این کاروان است که از بامداد امروز فعالیت خودرا در ۱۰ شهرستان و در قالب تیم های مختلف شروع کردند.
وی اشاره کرد: در مجموع در این کاروان بیش از ۲۱۲ برنامه در قالب برنامه های آموزشی، ترویجی، اجرائی و مزارع الگویی پیش بینی شده تا با حضور در سر مزارع کمک کار کشاورزان و زارعین استان اردبیل در پروسه تولید باشیم.
معاون وزیر و رییس مؤسسه ترویج و آموزش وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: سومین مقصد این کاروان استان قم خواهد بود تا بصورت پایلوت نتایج و بررسی ها از کارهای این کاروان در زمینه ترویجی مورد ارزیابی قرار گرفته و دستاوردهای آن به وزیر جهاد کشاورزی ارائه شود.
مویدی هدف اصلی را تعامل و رابطه بیشتر با تولیدکنندگان در خط مقدم جبهه تولید محصولات کشاورزی برشمرد و اضافه کرد: زارعین، باغداران و فعالان حوزه دام و طیور در جبهه مقدم تولید قرار دارند و ما همیشه حمایت های همه جانبه را از آنها انجام دادیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی پشتیبانی از تولید با هدف افزایش راندمان است تا ما برمبنای الگوهای جدید مبتنی بر نظام فناوری و نوآوری بتوانیم در بخش کشاورزی تحولات اساسی را شاهد باشیم.
مویدی با اعلان اینکه بسیج عمومی در کشور در امتداد تقویت جبهه تولید شروع شده و ما در ابعاد مختلف در استان اردبیل نمونه های موفق تولید با تکنولوژیهای جدید و آبیاری هوشمند را شاهد می باشیم، افزود: در سطح کشور ۱۲۶ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می شود که این تولید باید با بهره بردن از نظام دانش بنیان و دستیابی به تکنولوژیهای جدید ارتقا پیدا کند.
وی ظرفیت استان اردبیل را تولید بیش از چهار میلیون تن محصول در قالب ۷۵۴ هزار هکتار اراضی حاصلخیز شامل دیم و آبی اعلام نمود و افزود: با راه اندازی کانون های ترویج و تبلیغ با رویکرد ارتقا راندمان امیدواریم در سال های آتی بتوانیم بیشتر در راه افزایش تولید گام برداشته و حرکت های مؤثری را در این بخش شاهد باشیم.
مویدی بیان کرد: اهتمام ما بر این است تا تولید دانش بنیان را در کشور در بخش کشاورزی از چهار درصد فعلی به بالای ۲۰ درصد افزایش دهیم تا اقدامات مؤثر و حرکت های تحولی در این عرصه رقم بخورد.
وی به راه اندازی کانون های دختران و پسران روستایی و عشایری اشاره نمود و اظهار داشت: ما از ایده های جدید جوانان و نوجوانان در بحث توسعه بخش کشاورزی و اشتغال مؤثر حمایت می نماییم و اهتمام ما بر این است تا این فعالیت ها به یک حرکت مثبت و سازنده در راه تولید و تقویت نظام دانش بنیان تبدیل گردد.
معاون وزیر و رییس مؤسسه ترویج و آموزش وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: کارهای خلاقانه بسیار زیادی در زمینه دانش بنیان نظیر کشت گیاهان دارویی، بسته بندی و تولید نشاء و سایر محصولات را می توان با نگاه تحولی انجام داد که امیدواریم این حرکت ها و ایده های خلاقانه به تولید و بستر اشتغال تبدیل گردد.


منبع:

1401/03/11
13:49:13
5.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم