عملكرد تولید معدنی ها در سالی كه گذشت

افت تولید اکثریت محصولات معدنی

افت تولید اکثریت محصولات معدنی

آمار تولید محصولات منتخب معدنی طی یکساله ۱۴۰۰ نشان داده است که بیشتر از نیمی از محصولات منتخب معدنی، با کاهش میزان تولید نسبت به یکساله ۱۳۹۹ رو به رو شده اند و چند محصولی که رشد تولید داشته اند این میزان رشد نهایت ۲۵ درصد است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، بر مبنای آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مجموع ۱۲ ماهه سال گذشته، ۵۷۱ هزار و ۱۰۰ تن شمش آلومینیوم با ۲۵.۱ درصد افزایش نسبت به ۴۵۶ هزار و ۴۰۰ تن تولیدی در مجموع ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ ساخته شده و بیشترین افزایش تولید محصولات منتخب معدنی را داشته است.
بعد از شمش آلومینیوم، بیشترین رشد تولید را شیشه جام به خود اختصاص داده که از یک میلیون و ۱۵۸ هزار و ۸۰۰ تن تولیدی در یکساله ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۳۵۹ هزار و ۴۰۰ تن رسیده و افزایش ۱۷.۳ درصدی تولید این محصول معدنی را رقم زده است.
تولید ظروف چینی هم در سالی که گذشت نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ قریب به ۱۰ درصد (۹.۱ درصد) بیشتر شده و به ۶۱ هزار تن رسیده است. در مجموع ۱۲ ماه سال ۱۳۹۹، میزان تولید این محصول ۵۶ هزار و ۶۰۰ تن ثبت شده است.
طبق این گزارش، پایین ترین میزان رشد تولید محصولات منتخب معدنی متعلق به کاتد مس و آلومینا است که به ترتیب ۲.۸ درصد و ۰.۷ (هفت دهم) درصد رشد تولید داشته اند. از آغاز سال ۱۴۰۰ تا آخر آن، ۲۹۹ هزار تن کاتد مس و ۲۳۰ هزار و ۷۰۰ تن آلومینا ساخته شده است. میزان تولید این دو محصول معدنی در مدت یکسال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۹۰ هزار و ۸۰۰ تن برای کاتد مس و ۲۲۹ هزار و ۱۰۰ تن برای آلومینا ثبت شده است.
در مقابل اما تولید فولاد خام کمترین افت تولید (۲.۱ درصد) و تولید چینی بهداشتی ( ۱۶.۴ درصد) بیشترین افت تولید را نسبت به یکساله ۱۳۹۹ داشته اند.
از فروردین ماه تا آخر سال گذشته ۲۸ میلیون و ۴۰ هزار و ۱۰۰ تن فولاد خام و ۷۲۷ هزار و ۸۰۰ تن ظروف شیشه ای ساخته شده که نسبت به ۲۸ میلیون و ۶۶۴ هزار و ۷۰۰ تن فولاد خام و ۷۴۴ هزار و ۷۰۰ تن ظروف شیشه ای ساخته شده در سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲.۱ و ۲.۳ درصد کاهش تولید داشته اند.
محصولات فولادی هم در ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ با افت پنج درصدی تولید ۲۵ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۰۰ تن ساخته شده است. در مجموع ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ حدود ۲۶ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۲۰۰ تن محصولات فولادی ساخته شده بود.
بعد از محصولات فولادی، سیمان هم ۹.۱ درصد کاهش تولید را در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ تجربه کرده و از ۶۹ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۸۰۰ تن به ۶۳ میلیون و ۷۶ هزار و ۹۰۰ تن رسیده است.
کنسانتره زغالسنگ و چینی بهداشتی هم بیشترین کاهش تولید را داشته اند. در ۱۲ ماهه سال قبل به ترتیب یک میلیون و ۴۷۴ هزار و ۴۰۰ تن کنسانتره زغالسنگ و ۹۸ هزار و ۶۰۰ تن چینی بهداشتی ساخته شده که به نسبت یک میلیون و ۶۹۱ هزار و ۸۰۰ تن کنسانتره زغالسنگ و ۱۱۸ هزار تن چینی بهداشتی ساخته شده در مجموع یکساله ۱۳۹۹ به ترتیب ۱۲.۸ و ۱۶.۴ درصد افت تولید داشته اند.
منبع:

1401/03/15
12:55:24
5.0 / 5
180
تگهای خبر: تجربه , تولید , محصول , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم