مدیر عامل یك شركت دانش بنیان اعلام كرد

پایش ۲۴ ساعته پارامترهای حوزه کشاورزی با سامانه های دانش بنیان

پایش ۲۴ ساعته پارامترهای حوزه کشاورزی با سامانه های دانش بنیان

به گزارش گل چرم با عنایت به شرایط خشکسالی حاکم بر کشور، یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری یزد اعلام نمود که محصولاتی را برای مدیریت ۲۴ ساعته منابع در بخش کشاورزی عرضه کرده و انتظار دارد برای کاربردی شدن فناوری در این عرصه حساس ارگان های دولتی ˮتولی گریˮ کنند و ˮتصدی گریˮ را به شرکتهای دانش بنیان واگذار کنند و بعنوان تسهیل کننده امور همواره در کنار شرکت های دانش بنیان باشند و برای حل چالش های کشور به دانش بنیان ها اعتماد شود.


میترا اسمعیل زاده حسینی مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، با بیان این که این شرکت دانش بنیان از سال ۱۳۹۳ تاسیس و در پارک علم و فناوری یزد مستقر شده است، اضافه کرد: این شرکت از سال ۱۳۹۸ موفق به کسب مجوز دانش بنیانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد و محور فعالیتهای خویش را در زمینه تکنولوژی های جدید در علوم محیطی با تمرکز ویژه بر مدیریت منابع آب و کشاورزی هوشمند قرار داد.
وی "کشاورزی نوین و هوشمند"، "مدیریت منابع آب"، "ساخت دستگاههای الکترونیکی تخصصی در حیطه علوم محیطی، کشاورزی و منابع طبیعی، محیط زیست، زمین شناسی، عمران آب، جغرافیا، سنجش از دور و GIS"، "طراحی و تولید نرم افزارهای تخصصی در حیطه علوم محیطی- داده کاوی، تحلیل اطلاعات و مدل سازی بر اساس قابلیت های هوش مصنوعی" را از محورهای کاری این شرکت نام برد و خاطرنشان کرد: بر این اساس ما در این شرکت با تحقیق و توسعه، موفق به تولید محصولات مختلف سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه علوم محیطی شدیم.
اسمعیل زاده، توسعه نرم افزارهای پایش، پیشبینی و مدیریت سیل و خشکسالی در مقیاس ملی تحت عنوان "پیک باران"، "نرم افزار مدیریت هوشمند مزرعه تحت عنوان "بادرام" و نرم افزار پردازش پیشرفته داده های حجیم را همچون محصولات تولیدی این شرکت نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن موفق به پیاده سازی نرم افزار طراحی الگوی کشت، نرم افزار یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، تولید نرم افزار پردازش تصویر در علوم کشاورزی و منابع طبیعی و نرم افزار پیشبینی قیمت محصولات کشاورزی با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی شدیم.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: علاوه بر عرضه محصولات نرم افزاری، دستگاه هایی هم در حوزه کشاورزی عرضه کردیم که نمونه آن دستگاه دیتالاگر مینیاتور هوشمند فوق کم مصرف با قابلیت ارسال و ذخیره اطلاعات مناسب برای پایش مداوم پارامترهای محیطی در مزارع، باغات، گلخانه ها، مراکز پرورش دام و طیور است.
به گفته وی، این محصول که دارای گواهی ثبت اختراعات است و در مدلهای متفاوتی با تعداد حسگرهای مختلف متناسب با نیاز کاربر طراحی و ساخته شده است.
اسمعیل زاده، دستگاه دمانگار مینیاتور هوشمند با قابلیت ارسال و ذخیره اطلاعات و مجهز به صفحه نمایشگر مناسب برای پایش مداوم پارامترهای محیطی در گلخانه ها، سردخانه ها، انبارها، مراکز پرورش دام و طیور را از دیگر محصولات تولیدی این شرکت دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: دستگاه سطح سنج فوق کم مصرف التراسونیک برای اندازه گیری آب های سطحی و همینطور برای اندازه گیری سطح آب در چاه های پیزومتری و مخازن از دیگر دستگاههای ساخته شده در این شرکت است.
وی خاطرنشان کرد: ما از دل مجموعه ای از نرم افزارها و سخت افزارهای فوق و برقراری ارتباط بین بخش نرم افزاری و سخت افزاری در بستر اینترنت اشیاء موفق به تولید محصول دانش بنیان با عنوان "سامانه هوشمند مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی" شدیم.
وی ضمن اشاره به سامانه "پیک باران" ساخته شده در این شرکت توضیح داد: این سامانه یک سیستم پایش، پیشبینی و مدیریت سیل و خشکسالی است و از مزایای استفاده از این سامانه میتوان به تجهیز ارگان در ارتباط با یک سیستم پیش اخطار در زمینه سیل و خشکسالی و کاهش قابل توجه خسارات کلان این بلایای طبیعی اشاره نمود.
به گفته وی، بهره گیری از این سامانه در زمینه های مختلف مدیریت کلان منابع آب، برنامه ریزی برای مدیریت مصرف آب در بخش های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت، پیشبینی تولید برق آبی، پیشبینی اعتبارات خشکسالی و توزیع آن، برنامه ریزی الگوی کشت به منظور تأمین امنیت غذایی، برنامه ریزی برای مدیریت آتشسوزی در جنگلها و مراتع، پیشبینی صادارت و واردات محصولات کشاورزی، مدیریت آفات و بیماری های گیاهی، مدیریت مراتع و تأمین علوفه مورد نیاز، اشاره نمود.
اسمعیل زاده اظهار نمود: با عنایت به نقش تکنولوژی های جدید در کشاورزی و حرکت شتابان دنیا به سمت کشاورزی هوشمند، بهره گیری از محصول دانش بنیان " سامانه هوشمند مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی" تحت عنوان "زیما اسمارت" می تواند به مدیریت یکپارچه واحدهای بهره برداری کشاورزی با حداقل هزینه منتج شود؛ چون که رویکرد این سامانه نگاه فرآیندی برای حل مشکلات است که در طول مراحل کاشت، داشت و برداشت کشاورز با آن روبرو می شود و ما در این سامانه بعنوان یک پایشگر مداوم در تمامی مراحل در کنار کشاورز هستیم و تمامی عوامل و پارامترهای موثر بر عملکرد محصول را ۲۴ ساعته مورد پایش و پردازش قرار می دهیم و در نهایت در کوتاهترین زمان ممکن و با هزینه های حداقلی مناسب ترین راهکار حل مسئله را عرضه می نماییم.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، در مورد تجاری سازی محصولات ساخته شده در این شرکت، دستیابی به مرحله فرایند تجاری سازی محصولات را مستلزم پشت سر گذاشتن فرایند طولانی مدت و حساس تحقیق و توسعه محصول و تحلیل بازار دانست و اظهار داشت: در غیر این صورت تجاری سازی شتاب زده با تحمیل هزینه های هنگفت مادی و معنوی و شکست همراه می باشد،
وی اظهار داشت: هم اکنون فرایند تجاری سازی محصولات ما با پیشرفت قابل قبولی روبرو بوده و در ادامه مسیر امید است با پشتیبانی از تولید داخلی فضای کار مناسب و امنی برای محصولات دانش بنیان فراهم گردد.
وی به شرایط خشکسالی حاکم در کشور اشاره نمود و خاطرنشان کرد: افزایش فراوانی و شدت خشکسالی و همینطور تغییر اقلیم در سالهای اخیر منجر به افزایش احتمال وقوع و شدت بلایای طبیعی در عرصه های کشاورزی چون تنش های خشکی، دمایی، طغیان رودها، آفات و غیره شده است ضمن آنکه بحران جدی منابع آبی در کشور و خروج بخش قابل توجهی از این منابع آبی به صورت مجازی که با صادرات محصولات کشاورزی صورت می گیرد لازم است افزایش بهره وری آب در این عرصه مورد توجه ویژه قرار گیرد.
حسینی تصریح کرد: با عنایت به خصوصیت های فنی و عملکرد محصولات دانش بنیان شرکت در حوزه کشاورزی، مدیریت منابع آب و خشکسالی تحت عنوان "پیک باران" و "زیما اسمارت" بهره گیری از این سامانه ها می تواند در پیش آگاهی، کنترل و کاهش خسارات کلان ناشی از وقوع بلایای طبیعی نظیر سیل، خشکسالی، هجوم آفات، سرمازدگی و گرمازدگی و همینطور مدیریت اصولی و علمی منابع آبی موثر واقع شود.
وی تصریح کرد: در شرایط فعلی کشور، اعتماد به دانش و تجربه بخش خصوصی در چارچوب شرکتهای دانش بنیان در حوزه کشاورزی می تواند کلید و راهگشای حل مشکلات موجود باشد.
این محقق در ادامه به بیان چالش های شرکتهای دانش بنیان بخش کشاورزی پرداخت و اظهار داشت: از مهم ترین موانع و چالش های پیش روی شرکت ها در حوزه کشاورزی میتوان به حاکمیت کشاورزی سنتی در عرصه های کشاورزی، عدم اعتماد کشاورزان به دانش به علت تجربه های تلخ گذشته و شکست پروژه های سودجویانه، عدم حمایت و توجه ارگان های متولی به جایگاه و نقش شرکتهای دانش بنیان برای حل معضلات موجود در بخش کشاورزی اشاره نمود.
وی، رقابت بخش دولتی با شرکتهای دانش بنیان به علت ورود به حوزه تولید محصول و در نتیجه تقابل با شرکت ها و دشواری در یافتن نیروی کار متخصص و دانش آموخته در حوزه تکنولوژی های جدید در علوم محیطی به علت ضعف در تربیت نیروی انسانی آماده به کار را از دیگر چالش های شرکتهای دانش بنیان حوزه کشاورزی ذکر کرد و اضافه کرد: باتوجه به نامگذاری سال جاری به نام دانش بنیان ها به نظر من نخستین گام برای رشد، توسعه و ارتقای محصولات دانش بنیان و تولید داخلی اعتماد و حمایت همه جانبه، واقع گرایانه و به دور از شعار ارگان های دولتی بعنوان متولی امور از این شرکت ها است. در واقع لازمه دستیابی به خودکفایی و عدم وابستگی به کشورهای خارجی در حوزه کشاورزی مستلزم همکاری دو جانبه بخش دولتی و خصوصی در چارچوب دانش بنیان ها است.
وی افزود: انتظار ما این است که در سال مزین به تولید دانش بنیان و در نخستین گام، ارگان های دولتی به نقش اصلی خود یعنی "تولی گری" برگردند و "تصدی گری" را به شرکتهای دانش بنیان واگذار کنند و بعنوان تسهیل کننده امور همواره در کنار شرکتهای دانش بنیان باشند. همینطور انتظار می رود موانع و چالش های بی شمار و طاقت فرسای موجود در حوزه دارایی و بیمه برای این شرکت ها مرتفع شود چون همواره این مشکلات سبب اتلاف وقت و انرژی ارزشمندی می شود که باید صرف تحقیق و توسعه و در نهایت تولید محصولات دانش بنیان شود.
اسمعیل زاده افزود: با عنایت به مشکلات مالی بی شماری که این شرکتهای در مراحل مختلف TRL محصول با آن روبرو می شوند، تقویت بنیه مالی این شرکت ها بعنوان شتابدهنده در ارتقای محصول و تجاری سازی آن نقش بسزایی دارد.
منبع:

1401/03/16
08:33:13
5.0 / 5
157
تگهای خبر: بازار , تجربه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
گل چرم