معاون وزیر جهاد كشاورزی:

ارتقای سطح روابط اقتصادی ایران و قزاقستان با تسهیل در صدور روادید

ارتقای سطح روابط اقتصادی ایران و قزاقستان با تسهیل در صدور روادید

به گزارش گل چرم معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تسهیل و تسریع در صدور ضمانت نامه و روادید برای پروژه های سرمایه گذاری می تواند موانع تجاری بین دو کشور ایران و قزاقستان را برطرف کند.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمد قربانی در همایش تجاری ایران و قزاقستان که امروز یکشنبه ۲۹ خردادماه، با حضور «بخیت سلطانُف» معاون نخست وزیر و وزیر تجار و همگرایی جمهوری قزاقستان، غلامرضا شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، امیر عابدی رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان و نمایندگان اتاق ها و بخش خصوصی دو کشور برگزار شد، عنوان کرد: تحولات جهانی در حوزه غذا فرصت استثنایی را برای ایران و قزاقستان فراهم نموده تا بتوانند سطح مبادلات تجاری و بازرگانی خویش را به بالاترین سطح ممکن ارتقا دهند تا مردم دو کشور بتوانند از این تجارت حداکثر سود را ببرند.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در حوزه مبادلات بانکی هنوز مشکلاتی وجود دارد و امیدواریم مشکلات انتقال پول و صدور ضمانت نامه برای پروژه های سرمایه گذاری که مانعی در حفظ و توسعه روابط اقتصادی دو کشور است، هرچه سریع تر برطرف شود و ارتباطات بین بانکی دو کشور از راه سیستم بدون سوئیفت عملیاتی شود.
قربانی خاطرنشان کرد: یکی از موانع اصلی توسعه تجارت بین دو کشور، مشکلات در دریافت روادید بازرگانی برای فعالان اقتصادی و بازرگانی است که گام های خوبی برای تسهیل صدور روادید صورت گرفته و امیدواریم تجار و فعالان اقتصادی بتوانند حداقل دو هفته بدون صدور روادید در کشور قزاقستان حضور یابند.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در صورت برطرف شدن این موانع، سطح روابط تجاری بین دو کشور به بالاترین سطح ارتقا می یابد و می توانیم ارتباطات دوجانبه خوبی را بر مبنای نقشه راهی که رؤسای جمهور دو کشور طراحی می کنند، داشته باشیم.
ایجاد هاب لجستیکی در مناطق مرزی قزاقستان برای توسعه روابط تجاری
«بخیت سلطانُف» معاون نخست وزیر و وزیر تجار و همگرایی جمهوری قزاقستان عنوان کرد: ایران و قزاقستان نمایشگاه ها و نشست های مشترک بسیاری را داشته اند و امیدواریم توافق مالی سودمند برای هر دو طرف اتفاق بیفتد.
وزیر تجار و همگرایی جمهوری قزاقستان اضافه کرد: یکی از مسایل مهم در ایران و قزاقستان ترانزیت کشاورزی و همکاریهای صنعتی است که در ساخت موسسات صادراتی از ایران حمایت خواهیم کرد و امیدواریم پس از بازگشایی مرز چین امکانات افزایش یابد.
سلطانُف خاطرنشان کرد: در چهار ماه سال جدید ۴۹۹ هزار تن تبادلات تجاری با ایران داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه ۱۲ درصد کاسته شده است و امیدواریم بتوانیم ظرفیت بندر قزاقستان را افزایش دهیم تا بتوانیم میزان بیشتری جذب داشته باشیم.
وی اضافه کرد: کریدور بندرعباس - ترکمنستان - قزاقستان می تواند در مبادلات تجاری ایران و راه تجاری اوراسیا و کشورهای CIS موثر باشد.
وزیر تجار و همگرایی جمهوری قزاقستان اظهار داشت: ایجاد یک هاب لجستیکی صنعتی در مناطق مرزی ما می تواند باعث همکاریهای بیشتر با آسیای مرکزی شود، همینطور تبادل اطلاعات سبب می شود درک بهتری را از دو کشور داشته باشیم و توسعه روابط تجاری و امضای اسناد همکاری خواسته هر دو کشور است.
در آخر این همایش ۱۱ قرارداد تجاری و سند همکاری بین زیربخش های تجاری و اقتصادی دو کشور به امضا رسید.


منبع:

1401/03/30
23:44:43
5.0 / 5
89
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم