سرپرست معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی:

طرح مشترک از آبخیز تا جالیز در کشور اجرا می شود

طرح مشترک از آبخیز تا جالیز در کشور اجرا می شود

به گزارش گل چرم سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: طرح از آبخیز تا جالیز بصورت مشترک بین معاونت آب و خاک و سازمان منابع طبیعی اجرا می شود که سبب افزایش آبدهی قنوات و توسعه آبخیزداری خواهد شد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نشست بررسی وضعیت و مسائل و مشکلات آب و خاک استان البرز با حضور فریبرز عباسی سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات معاونت آب و خاک در کرج اجرا شد.
سرپرست معاونت آب و خاک در این جلسه اظهار داشت: در بحث احیا و مرمت قنوات برای نخستین بار از محل اعتبارات محرومیت زدایی اعتبار ویژه ای بصورت مشترک به احیای قنوات و اجرای طرح آبخیزداری اختصاص یافت.
عباسی اظهار داشت: یکی از بحث های مهم در زمینه آب و خاک این است که ترسیمی از وضعیت کل منابع و مصارف آب و خاکی در کشور داشته باشیم و به همین دلیل از حدود پنج سال پیش معاونت آب و خاک با مشارکت موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، اندازه گیری آب مصرفی بیش از ۳۵ محصول کشاورزی را که بیش از ۸۵ درصد تولیدات کشاورزی را می سازند، به تفکیک استان، محصول و روش آبیاری در قالب ۳۵ مجلد جمع آوری نموده است.
وی افزود: با پایش محصولات فوق مشخص شده است که در بعضی استانهای کشور کم آبیاری انجام می شود و اجرای سامانه های نوین آبیاری سبب کاهش ۳۰ درصدی آب مصرفی شده است.
سرپرست معاونت آب و خاک اظهار داشت: بطور متوسط میزان آب آبیاری در کشور ۸ هزار متر مکعب در هکتار است که استان البرز با متوسط آب آبیاری ۱۰ هزار مترمکعب در هکتار از وضعیت آبی مناسب تری برخوردارست.
عباسی اظهار داشت: در استانها بایستی از ظرفیت کارگروه ماده ۱۱ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی برای حل و فصل مسائل و مشکلات آب و خاک استفاده نمود.
وی اضافه کرد: برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کاهش پروانه چاه های کشاورزی ممنوعست و تهیه و نصب کنتورهای تحویل حجمی از محل اعتبارات طرح تعادل بخشی به عهده وزارت نیرو می باشد.
اختصاص ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به اجرای طرح های احیا و مرمت قنوات و آبخیزداری
در ادامه این جلسه مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد اظهار داشت: برای اجرای طرح های احیا و مرمت قنوات و آبخیزداری در کمیسیون تلفیق و از محل اعتبارات محرومیت زدایی ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافت.
وی اضافه کرد: مدیریت آب از اولویت های مهم کشور است و نیاز است در موضوع مدیریت آب تغییر ساختاری صورت پذیرد و این چندگانگی که در زمینه مدیریت آب وجود دارد، ساماندهی گردد. پس مجلس این بحث را در برنامه هفتم توسعه دنبال می کند.
وی با تاکید بر احیای اراضی موات، به آمایش سرزمین در سطح ملی و استانی اشاره نمود.


منبع:

1401/04/31
12:58:23
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گل چرم