مخازن ازت مایع برای نگهداری انواع محصولات بیولوژیکی ایران ساخت شد

مخازن ازت مایع برای نگهداری انواع محصولات بیولوژیکی ایران ساخت شد

همکاری دو شرکت دانش بنیان منجر به تولید مخازن نگهداری ازت مایع برای ذخیره سازی انواع محصولات بیولوژیکی مانند خون بند ناف، مغز استخوان و خون محیطی در دمای منهای ۱۹۶ درجه سانتی گراد شد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مخازن ازت مایع برای نگهداری طولانی مدت محصولات بیولوژیک چون نگهداری انواع سلول های بنیادی، گامت، جنین و بافت های انسانی و حیوانی و اعضای اهدایی برای پیوند در دمای منهای ۱۹۶ درجه سانتی گراد کاربرد دارند و با ظرفیت های مختلف در صنایع دارویی، بهداشتی، غذایی، پزشکی و آزمایشگاهی استفاده می شوند.
یکی از شرکتهای دانش بنیان پس از دو سال پیگیری با همکاری یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان در زمینه مخازن کرایوژنیک موفق به ساخت دو نمونه مخزن ذخیره ازت مایع با حجم ۱۸۰۰ لیتر برای ذخیره سازی محصولات بیولوژی چون خون بند ناف، مغز استخوان، خون محیطی، بافت بند ناف، بافت چربی و پالپ دندان شد.
ساختار این مخازن به نحوی است که بدنه آن دو جداره بوده و خلاء و عایق بوجود آمده است و هیچ گونه تبادل دمایی با محیط بیرون ندارد، بنابراین دمای ازت درون مخزن ثابت مانده و امکان نگهداری طولانی مدت نمونه های مختلف در آن وجود دارد.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، ساخت مخازن نگهداری ازت مایع در شرایط حاضر علاوه بر این که ایران را در ردیف کشورهای دارای فناوری ساخت مخزن های کرایوژنیک قرار می دهد، همینطور امکان تأمین نیاز داخلی مراکز تحقیقاتی، درمانی و آزمایشگاهی را فراهم و از خروج سالانه صدها هزار دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.
منبع:

1401/05/03
23:42:45
5.0 / 5
142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم