افزایش قیمت محصولات کشاورزی عامل اصلی تورم جهانی

افزایش قیمت محصولات کشاورزی عامل اصلی تورم جهانی

به گزارش گل چرم، خشکسالی سبب کاهش محصولات زراعی از کمربند مزرعه ای ایالات متحده به حوضه رودخانه یانگ تسه چین شده است و ترس از گرسنگی جهانی را تشدید می کند و بر دورنمای تورم تاثیر می گذارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، جهان به دنبال جبران ذخایر غلات است که به علت اختلالات تجاری در دریای سیاه و آب وهوای نامساعد در بعضی از بزرگ ترین مناطق درحال رشد کاسته شده است اما یک تور صنعتی در مزارع ایالات متحده در هفته گذشته با گزارش هایی در خصوص خسارت گسترده به محصول به علت گرمای شدید و کمبود آب، فعالان بازار را که خوشبین تر بودند، متحیر کرد.
در همین حال، خشکسالی در اروپا، چین و هند تلفات می دهد، در حالیکه پیشبینی چشم انداز صادرات به خارج از اوکراین، یکی از صادرکنندگان بزرگ ذرت و روغن نباتی، در بحبوحه تهاجم روسیه آسان نیست.
جو گلوبر، اقتصاددان ارشد سابق در وزارت کشاورزی ایالات متحده که حالا بعنوان کارشناس ارشد در وزارت کشاورزی ایالات متحده خدمت می کند، اظهار داشت: من نگران بودم که تا سال ۲۰۲۳ شاهد بازسازی سهام زیادی نباشیم. باز شدن بنادر اوکراین نشانه خوشایندی است اما حجم آن بسیار پایین تر از حد طبیعی است.
در حالیکه قیمت ذرت، گندم و سویا نسبت به رکورد یا نزدیک به رکوردی که در اوایل سالجاری مشاهده شد کاسته شده است، معاملات آتی همچنان به شدت نوسان دارند. شگفتی های بد آب وهوا از الان تا آخر برداشت های پاییزی می تواند قیمتها را باردیگر افزایش دهد.
شاخص غلات و سویا تقریبا ۴۰ درصد بالاتر از میانگین پنج ساله معامله می شود و افزایش قیمت محصولات کشاورزی عامل اصلی تورم جهانی بوده است. شاخص ردیابی قیمت موادغذایی توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در ماه گذشته نسبت به ژوئن کاهش پیدا کرد، باآنکه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد بالاتر است.
ذرت در ایالات متحده، غالب ترین محصول است و برداشت کم، اثرات موج دار در سرتاسر زنجیره تأمین غذای جهانی خواهد داشت و فشار بر آمریکای جنوبی را برای تولید محصولات زراعی در اوایل سال آینده بالا می برد.
مقامات حالا تخمین می زنند که تولید ایالات متحده چهار درصد کمتر از پیشبینی رسمی دولت خواهد بود. این تنگنا به دنبال کمبود گندم زمستانه ایالات متحده و همینطور دانه سویا در برزیل، بزرگ ترین تولید کننده، ناشی از خشکسالی است.
چشم انداز کشاورزی جهانی در سال ۲۰۲۳ ناظران بازار را نگران کرده است. برای نخستین بار در بیشتر از ۲۰ سال، جهان با سومین سال متوالی نادر پدیده لا نینا مواجه می باشد. این می تواند عواقب ناگواری برای خشکسالی در سرتاسر ایالات متحده و همینطور خشکی در مناطق کشاورزی حیاتی برزیل و آرژانتین داشته باشد. در حالیکه ارتباط آب وهوا در هر سال با الگوهای آب وهوایی بلندمدت دشوار می باشد اما تحلیل گران اخطار می دهند که گرم شدن کره زمین در سالهای آینده سبب افزایش تولید کشاورزی خواهد شد.
بر مبنای تحلیل اولیه کارشناسان مرکز تحقیقات مشترک اتحادیه اروپا، هم اکنون، اروپا در تنگنای خشکسالی قرار دارد که به نظر می آید بدترین خشکسالی در حداقل ۵۰۰ سال گذشته باشد. آخرین داده ها نشان داده است که چندین محصول اتحادیه اروپا به شدت صدمه دیده اند، به صورتی که پیشبینی عملکرد برای ذرت ۱۵ درصد کمتر از میانگین پنج ساله است.
بنا بر اعلام بلومبرگ، خشکسالی تاریخی در چین، مناطقی در امتداد رودخانه یانگ تسه و حوضه سیچوان را تحت تأثیر قرار داده است و به محصولات برنج، بزرگ ترین غلات غذایی این کشور صدمه وارد کرده است.
کاشت برنج هند در این فصل به علت کمبود بارندگی در بعضی مناطق، هشت درصد کاسته شده است. دولت درحال بحث در مورد محدود کردن صادرات به اصطلاح برنج شکسته است که به طور عمده برای خوراک دام یا تولید اتانول در هند استفاده می شود. هند حدود ۴۰ درصد از تجارت جهانی برنج را به خود مختص کرده است و بزرگ ترین صادرکننده کالا در جهان است.
منبع:

1401/06/07
13:01:57
5.0 / 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم