معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری:

گرفتن مجوز مرکز صادرات عسل لرستان

گرفتن مجوز مرکز صادرات عسل لرستان

به گزارش گل چرم، لرستان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با اعلان اینکه مجوز مرکز صادرات عسل استان گرفتن شده است، اظهار داشت: بدنبال سرمایه گذار جهت راه اندازی این مرکز هستیم.


سیروس ابراهیمی در جشنواره تخصصی زنبورعسل که در دلفان انجام شد با اعلان اینکه لرستان دارای استعدادهای متفاوتی است، اظهار داشت: دلفان استعداد بی نظیری در زمینه زنبور عسل دارد.
وی با اعلان اینکه عسل دلفان ظرفیت برند ملی را دارد، اضافه کرد: در صورتیکه برند عسل این شهرستان به نام برندهای تقلبی به فروش نرسد می تواند به برند منطقه ای و حتی جهانی تبدیل گردد.
این معاون استانداری لرستان با اشاره آب وهوای مناسب و ظرفیت های شهرستان دلفان، عنوان کرد: عسل خواص زیادی دارد و در تولید آن می تواند قدرت خدا را مشاهده کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با اعلان اینکه شهرستان های استان هرکدام دارای ظرفیت ها و استعدادهایی است که ما باید آنها را تبلیغ و تولید را استاندارسازی نماییم، عنوان کرد: صادرات استانداردهایی دارد که ما باید آنها را یاد بگیریم و در زمینه کشاورزی تعلیم دهیم.
وی بیان کرد: ما باید برای محصولاتمان بازاریابی انجام داده و بصورت حرفه ای این کار را انجام دهیم تا محصولمان را بتوانیم صادر نماییم.
ابراهیمی با اشاره به صادرات پای مرغ از لرستان به بازارهای منطقه ای و نیاز به بازاریاب حرفه ای برای صادرات عسل، اظهار داشت: مجوز ایجاد مرکز صادرات عسل گرفتن شده است و بدنبال سرمایه گذار هستیم، اما تا حالا سرمایه گذار برای این کار پیدا نشده، البته این کار بخش خصوصی است.
وی با تأکید بر پیگیری بیمه زنبورداران استان، افزود: برمبنای اسناد بالادستی، مسیر توسعه لرستان برمبنای کشاورزی، صنعت و گردشگریست که کشاورزی سهم عمده ای دارد اما حالا سهم این حوزه و زیربخش های آن در توسعه لرستان کمتر از ۲۹ درصد بوده و برنامه ها نیازمند بازبینی هستند.
ابراهیمی، کمبود و عدم اختصاص آب، نبود کشاورزی صنعتی و صادرات محور، فقدان آمایش منطقی و پژوهش جدی را از عوامل توسعه نیافتن کشاورزی اقتصادی لرستان برشمرد.
این معاون استاندار اظهار داشت: تعدد جشنواره ها برای معرفی ظرفیت ها، تولید استاندارد، تبلیغات، بازاریابی حرفه ای و ایجاد مرکز صادراتی باید در دستور کار باشد که با وجود گرفتن مجوز این مرکز اما تا حالا سرمایه گذاری برای آن اعلام آمادگی نکرده است.
وی اشاره کرد: ما در زمینه آبزیان استعدادهای خوبی در بعضی شهرستان های لرستان داریم و در توسعه و کیفیت بخشی به گیاهان دارویی می توانیم از استانهای اثرگذار در کشور و منطقه باشیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با اشاره به این که زعفران و پسته در لرستان با کمترین آب کشت شده بیشترین بازدهی را دارد، اشاره کرد: ما باید به سمت کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و آمایشی پیش برویم و باید برای نقطه به نقطه این استان برنامه علمی داشته باشیم؛ همین طور کشاورزان را راهنمایی و آموزش دهیم و کارآموزشی و علمی ما باید چند قدم از کشاورز جلوتر باشد.
این مسئول در ادامه اظهار داشت: تعدادی از سرمایه گذاران در استان نمی توانند از چنبره مشکلات بیرون بیایند و از ظرفیت ها بهره گیرند در حالی که مصوبات سفر، سرعت دهنده خوبی برای سرمایه گذاری و حرکت استان به سمت توسعه است.
ابراهیمی اضافه کرد: رهاورد سفر ۱۹ آذرماه سال قبل رییس جمهور و هیات دولت به استان ۲۴ هزار میلیارد تومان اعتبار ریالی و ارزی است. این رقم معادل ۱۳ هزار میلیارد تومان مصوبات ریالی و حدود ۳۴۰ میلیون یورو ارزی است که باید برای ایجاد زیرساخت های سرمایه گذاری و جذب این ارقام کوشش کرد.
منبع:

1401/06/11
12:12:06
5.0 / 5
395
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم