معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد؛

صادرات دام زنده مازاد تا ۲ هفته آینده

صادرات دام زنده مازاد تا ۲ هفته آینده

به گزارش گل چرم، معاون وزیر جهاد با اشاره به اینکه دام زنده مازاد تا ۲ هفته آینده صادر می شود، اظهار داشت: گوشت صادراتی را دو برابر قیمت جهانی می فروشیم که منجر به ارزآوری و افزایش واردات و کاهش قیمت در داخل می شود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر به نقل ازسازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی زاده در مورد اهمیت عشایر در خودکفایی تولید و اقتصاد کشور اظهار داشت: جامعه عشایر با جمعیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در ۶۰ درصد از عرصه های طبیعی کشور حضور دارد و ۲۵ درصد از گوشت قرمز و ۳۵ درصد صنایع دستی کشور را تولید می کند.
رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: برآوردها نشان داده است که میزان سرمایه گذاری هر شهروند ایرانی در فعالیتهای اقتصادی کشور که منجر به تولید می شود کم است و این نسبت در روستاها مقداری بیشتر است اما در مناطق عشایری تقریبا صد درصد جمعیت در بخش تولید فعالیت دارند و ۹۵ درصد سرمایه و منابع انسانی آنها در بخش تولیدی کشور مستقر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار نمود: ما در مناطق شهری و روستایی از نظر دسترسی به زیرساخت هایی مانند آب و برق و بهداشت حتی شاید از استانداردهای جهانی هم جلوتر باشیم اما در جامعه عشایری به علل مختلف این اتفاق نیفتاده است.
پاپی زاده اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی اقدامات خوبی را در یک سال گذشته پایه گذاری کرده و آینده خوبی را در توسعه زیرساخت های عشایری میتوان ترسیم کرد.
وی اظهار نمود: کل اعتبارات ملی بخش راه عشایری با وسعت ۶۶ هزار کیلومتر در بودجه سال ۱۴۰۰ (مربوط به دولت قبل) ۲۳ میلیارد تومان بود و این بودجه باید بین ۳۰ استان کشور هم تقسیم می شد اما با تغییر نگاهی که در دولت جدید اتفاق افتاده عدد ۲۳ میلیارد تومان به بالای ۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
رئیس سازمان امور عشایر ایران از آبرسانی به کانون های عشایری با شبکه های پایدار آب در این دولت سخن گفت و اضافه کرد: مجموعه اعتبارات آب از ۳۵۰ میلیارد تومان به بالای ۲، ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که در مقایسه با بودجه سنوات گذشته یک جهش تاریخی را تجربه نمود.
دام زنده مازاد تا ۲ هفته آینده صادر می شود
پاپی زاده تصریح کرد: دولت از اردیبهشت سال جاری محاسبه قیمت کالاهای اساسی را بر اساس نرخ ارز آزاد انجام داد که این مسئله، تاثیر خودش را بر تأمین نهاده های دامی گذاشت اما بخش تولید پای کار آمد و از این فضای پرتنش هم عبور کرد.
وی ضمن اشاره به خرید حمایتی دام عشایر توسط دولت سیزدهم اظهار داشت: خرید حمایتی ۱۲۲ هزار دام عشایر در شرایط بحرانی کشور و صادرات دام از اقدامات خوبی بود که توسط این دولت انجام شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی از شروع صادرات دام به خارج از کشور ظرف یکی دو هفته آینده به خارج از کشور اطلاع داد و اضافه کرد: هر کیلوگرم گوشت صادراتی ما با دو برابر قیمت جهانی به فروش خواهد رسید و با همین ارزآوری می توانیم دو برابر گوشت صادراتی را وارد کشور نماییم و با فراوانی گوشت به کاهش قیمت آن در داخل کشور کمک نماییم.


منبع:

1401/06/14
11:23:36
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم